Przysiady - rodzaje, efekty, wyzwanie. Czy warto wziąć udział w wyzwaniu przysiady 30 dni?

Przysiady to ćwiczenie, które dobrze znamy choćby ze szkoły podstawowej. Choć jest dość wymagające technicznie, trudne i nużące, warto je robić! Przysiady bowiem świetnie ujędrniają i wyszczuplają pośladki oraz uda. Koniecznie dowiedz się, co dają przysiady!

Co dają przysiady?

Przysiady to ćwiczenie, które angażuje przede wszystkim mięśnie pośladkowe oraz mięśnie ud i łydek. To rewelacyjny trening dla wszystkich, którzy chcą spalić kalorie, a przy tym zadbać o wykształcenie się i rozrost mięśni. To jednak nie wszystkie zalety treningu. Co jeszcze dają przysiady?

Gdy zginamy kolana, angażujemy do pracy mięśnie tylne ud, zwane kulszowo-goleniowymi. Natomiast podczas prostowania, kształtują się wszystkie mięśnie, które tworzą mięsień czworogłowy uda.  Kiedy prostujemy i zginamy kolano pracują także takie mięśnie jak: pośladkowy, brzuchaty łydki, skośny zewnętrzny brzucha i mięśnie pleców. W ten sposób doprowadzamy do solidnego wzmocnienia mięśni pleców, brzucha, pośladków, ud i łydek. A to poprawia naszą ruchomość stawów i znacząco zwiększa gęstości kości. Kształtujemy równowagę i poprawiamy elastyczność, gibkość całego naszego ciała. Szczególnie gdy do przysiadów dołożymy obciążenie. Ćwicząc z hantlami, sztangą lub kettlebell popracujemy także nad dodatkowym wzmocnieniem mięśnia naramiennego, czworobocznego, a także mięśnia dwugłowego ramienia, czyli bicepsa.

Warto wiedzieć, że podczas robienia przysiadów spalamy także kalorie. To, ile uda nam się ich stracić zależy jednak od wielu kwestii. Choćby od intensywności ćwiczeń, masy ciała osoby ćwiczącej czy czasu trwania całego treningu. Aby wyliczyć, ile kalorii spalimy podczas wykonywania przysiadów bez obciążenia, możemy posłużyć się następującym wzorem: masa ciała x 2,2 x 0,96. Daną wartość mnożymy następnie przez czas, podczas którego wykonujemy przysiady.

Przykładowo, kobieta o wadze 65 kg, która przez 15 minut będzie robiła w dość szybkim tempie przysiady spali około 205 kalorii. Tak wygląda działania, na podstawie którego obliczyliśmy tę wartość: 65 x 2,2 x 0,96 x 15.

Rodzaje przysiadów

Skoro już wiemy wiele o tym, co dają przysiady, warto dowiedzieć się tak, jakie rodzaje przysiadów warto wykonywać. Te najpopularniejsze to choćby przysiad pile, przysiady z wykrokiem, przysiad z piłką lekarską, przysiad na palcach, przysiad na palcach, przysiad z gumą, martwy ciąg z ketlem, przysiad ze sztangą.

Wśród tych rodzajów przysiadów wyróżnia się szczególnie przysiad plie i przysiad ze sztangą. To dwa rodzaje przysiadów, które przynoszą najszybsze efekty, gdy zależy nam na utracie tkanki tłuszczowej i zwiększeniu masy mięśniowej.

Przysiad pile to nic innego jak przysiad w rozkroku. Szersze ustawienie stóp powoduje, że w ruch angażują się także przywodziciele ud, czyli mięśnie położone na ich wewnętrznej stronie. Szybciej więcej uelastycznimy uda i zobaczymy znaczące wysmuklenie ud.

Natomiast przysiad ze sztangą to oczywiście znacząca poprawa budowy mięśni. Jeśli prawidłowo złapiemy obciążenie, będziemy ćwiczyć wytrwale, to o wiele szybciej zauważymy zarys mięśni niż gdybyśmy ćwiczyli bez obciążenia.

Jak prawidłowo wykonywać przysiady?

Przysiady jednak po prostu warto robić. Nieważne, który rodzaj przysiadów wybierzemy, róbmy je poprawnie. Jak prawidłowo wykonywać przysiady? Poniżej znajdziecie krótką instrukcję podstawowego typu przysiadów.

Na początek rozstaw nogi na szerokość barków lub bioder. Stopy powinny być w ustawione na zewnątrz. Takie ustawienie wymusi prawidłową pozycję i utrudni koślawienie kolan. W kolejnym kroku napnij mięśnie pośladków i brzucha. Cofnij biodra i skup się na tym, aby ciężar ciała był na piętach. Nie odrywaj pięt od podłoża i zacznij zginać kolana. Plecy trzymaj w pozycji naturalnej. Kolana nie powinny wychodzi za linię stóp. Prostując nogi, napinaj pośladki i wypychaj miednicę do przodu.

Przysiady 30 dni wyzwania

Ciekawym pomysłem jest udział w wyzwaniu przysiady 30 dni. Szczególnie zainteresować się nim powinny osoby, które chcą wymodelować i ujędrnić pupę. Podczas 30 dni treningu należy regularnie wykonywać przysiady. Warto mieszać różne rodzaje przysiadów. Zaczynamy od 10-15 przysiadów w jednej serii, a następnie, w kolejnych dniach wyzwania, staramy się zwiększyć tę liczbę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.