Noworoczne postanowienia dietetyczne - kto z nas ich nie czynił? Nowy rok jest dla nas swego rodzaju cezurą, która sprawia, że chcemy odmienić swoje życie. Szykujemy więc podświadomie zmiany. Niekiedy dotyczą one pracy, innym razem miejsca zamieszkania. Najczęściej jednak stawiamy właśnie na noworoczne postanowienia dietetyczne, po których oczekujemy zmiany wyglądu. Liczymy na to, że znacząco schudniemy, zmienimy nasze ciało, rozmiar ubrań. Czy to możliwe? Oczywiście. Musimy jednak podejść do sprawy metodycznie. Od czego zacząć?
Ciekawym pomysłem i wartym przetestowania jest konsultacja z dietetykiem. Szczególnie warto wybrać się do eksperta, gdy w poprzednich latach nie udawało nam się na dłużej utrzymać naszych postanowień noworocznych. Dietetyk pomoże ułożyć plan działania, wybierze właściwy dla nas jadłospis i przede wszystkim wyliczy nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.
Jeśli jednak chcemy spróbować samodzielnie zmierzyć się ze zbędnymi kilogramami, warto pomyśleć o diecie na nowy rok. Zanim przedstawimy wam 5 zdrowych diet na nowy rok, przyjrzymy się ogólnym zasadom zdrowego żywienia.
Przede wszystkim podejdź do sprawy rzetelnie. Nie oszukuj, nie dawaj sobie dyspensy z każdej okazji. Bądź stanowczy i wymagaj od siebie wiele. Pamiętaj, że każdy jadłospis powinien składać z pięciu posiłków dziennie. Jedząc mniej nie zwiększysz efektywności odchudzania. Posiłki powinny być niewielkie, rozplanowane na cały dzień. Warto jeść co trzy godziny niewielkie porcje.
Ogranicz podjadanie. Twoje posiłki powinny być niewielkie, ale syte. Powinny być tak skomponowane, abyśmy nie czuli głodu do kolejnego posiłku.
Nic tak nie pozwoli ci schudnąć, jak połączenie diety i treningu. Aktywność fizyczna jest rewelacyjnym uzupełnieniem zdrowego odchudzania. Treningi dwa lub trzy razy w tygodniu na pewno przybliżą cię do celu. Wystarczy godzina intensywnego treningu, a kalorie będą spalać się jeszcze szybciej. Warto wybierać aktywności typu cardio. Bieganie, jazda na rolkach, jazda na rowerze, skakanie na skakance czy ćwiczenia na orbitreku sprawdzą się tu najlepiej.
Pamiętaj, że nie możesz się łatwo poddawać. Nawet jeśli na początku nie widzisz efektów, nie rezygnuj. Na odchudzanie - to zdrowe, racjonalne, bez efektu jo-jo - potrzebujesz czasu. Twój plan powinien zakładać utratę od 0,5 do 1 kg tygodniowo. W ten sposób w miesiąc możesz schudnąć nawet cztery kilogramy! To zdecydowanie zauważalna różnica, więc warto czekać na taki efekt. Jeśli zaczniesz dietę od 1 stycznia, to zdecydowanie na bale karnawałowe będziesz potrzebować nowych sukienek - tych w mniejszych rozmiarach.
A jakie diety warto wybrać na nowy rok? Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.
Dieta na nowy rok – dieta wegetariańska
Dieta wegetariańska sprawdzi się świetnie. Nie tylko ograniczysz kalorie, przestaniesz spożywać tłuste produkty, lecz także regularnie będziesz zjadać więcej warzyw. Taka dieta wyjdzie ci na zdrowie! Przyczynisz się także do ochrony środowiska.
Dieta na nowy rok – dieta 3D chili
Dieta 3D chili to dieta dla tych, którzy nie lubią liczyć kalorii. Jest zróżnicowana i można podczas odchudzania jeść słodycze. Oczywiście w niewielkich, kontrolowanych ilościach. Podstawą diety są przyprawy: chili, cynamon, kardamon czy mięta. To właśnie one skutecznie wspomagają proces odchudzania.
Dieta na nowy rok – dieta DASH
Dieta DASH (z języka angielskiego: Dietary Approaches to Stop Hypertension) to dieta odchudzająca, która przy okazji obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Podstawową zasadą diety jest spożywanie regularnych posiłków pięć razy dziennie. Są one skomponowane tak, by zawierały określone grupy produktów.
Dieta na nowy rok – dieta śródziemnomorska
Dieta śródziemnomorska to podobnie jak dieta wegetariańska bardziej styl żywienia. Znajdziemy w niej wiele surowych i gotowanych warzyw, ryb, owoców morza. To zmiana na całe życie, nie tylko na rok.
Dieta na nowy rok – dieta wolumeryczna
Dieta wolumetryczna zakłada spożywanie produktów, które w swoim składzie zawierają dużo wody. W ten sposób objętość dań jest większa, szybciej czujemy sytość, a nie podnosimy kaloryczności posiłków.