Crossfit dla początkujących. Co to jest crossfit? I jak zacząć?

Crossfit to dyscyplina, która uchodzi za jedną z najtrudniejszych. Wielu uważa, że mogą uprawiać ją tylko osoby doświadczone, o atletycznie wyrzeźbionych sylwetkach, które latami pracowały na siłowni. Prawda jest jednak inna. Crossfit dla początkujących jest jak najbardziej wskazany. Może uprawiać go każdy! Warto jednak rozsądnie podejść do treningów i zaplanować je gruntownie.

Co to jest crossfit?

Zacznijmy od tego, co to jest crossfit. To jedna z wielu dziedzin sportowych. Aby trenować crossfit, należy posiadać nie tylko pewne predyspozycje fizyczne, lecz także psychiczne. Sprawność czy szybkość można z czasem wyćwiczyć. Podobnie jak koordynację czy siłę. Jednak wytrwałość i zawziętość to cechy, które powinny nam towarzyszyć już od początku. Crossfit wymaga bowiem nie lada motywacji i przełamywania własnych granic.

Crossfit – dla kogo?

Dla kogo więc crossfit będzie wskazany? Przede wszystkim dla osób, które chcą schudnąć. Podczas całego treningu nasze tętno waha się na poziomie 60-70 proc. tętna maksymalnego. Organizm dostaje więc odpowiednią ilość tlenu, aby doprowadzić do przekształcenia tłuszczów w energię.

Crossfit powinien być też treningiem osób, które chcą wymodelować sylwetkę. Wiele intensywnych ćwiczeń jest tak dobranych, że pracujemy nad konkretnymi mięśniami. Bardzo często właśnie tymi, które uchodzą za te kłopotliwe. Ciężko wyrzeźbić choćby brzuch czy uda. Crossfit nadaje się do tego doskonale.

To także świetny pomysł dla wszystkich, którzy chcą poprawić wydolność organizmu i kondycję. A nawet swoje dotychczasowe wyniki w innych dyscyplinach sportowych. Crossfit to forma cardio. Takie trening zwiększa więc pojemność naszych płuc, wpływa na kurczliwość serca i jego ukrwienie. Poprawiamy więc sprawność stawów i mięśni, a w konsekwencji uzyskujemy lepsze wyniki także w pozostałych sportach.

Jesteś przemęczony i zestresowany? Crossfit to także trening dla ciebie. Tak intensywny trening pozwala na wydzielanie się większej ilości hormonów szczęścia. Te, jak wiadomo, poprawiają nasze samopoczucie. Taki trening zapewnia nam więc dużo energii i lepszy humor. Dzięki niemu poprawia się jakość naszego snu i łatwiej radzimy sobie w sytuacjach stresowych.

Jak często trenować crossfit?

Skoro już wiemy, dla kogo crossfit, warto dowiedzieć się także, jak często trenować crossfit. Wszystko oczywiście zależy od naszej kondycji i celu. Przyjmuje się jednak, że osoby początkujące powinny wykonywać dwa lub trzy treningi tygodniowo. Osoby średniozaawansowane nieco więcej, bo trzy lub cztery treningi tygodniowo. Natomiast osoby zaawansowane mogą pozwolić sobie nawet na pięć-sześć treningów w tygodniu.

Crossfit – jak zacząć? Crossfit dla początkujących

Jak zacząć crossfit dla początkujących? Na pewno musimy poznać podstawowe zasady tego treningu. Sesja treningowa opiera się na bardzo krótkich i szybkich sekwencjach. W ich skład wchodzą trzy lub cztery ćwiczenia. Wykonujemy je bez przerw przez około 15-20 minut. Nasz wysiłek musi być bardzo intensywny.

Pamiętaj, że crossfit dla początkujących powinien być wykonywany pod czujnym okiem instruktora czy trenera personalnego. Dlaczego? Warto dla bezpieczeństwa poznać na początku właściwą technikę ćwiczeń, dobrać odpowiedni dla siebie ciężar. W tym wszystkim pomoże nam właśnie trener. Nasz trening crossfit dla początkujących powinien być trochę lżejszy i zawierać większą liczbę ćwiczeń, które pozwolą doskonalić takie umiejętności jak: szybkość, zwinność, siłę eksplozywną.

Koniecznie solidnie nawadniaj organizm. Pij oczywiście między obwodami. Cały trening rozpoczynaj solidną, dynamiczną rozgrzewką, a kończ stretchingiem.

Jakie ćwiczenia sprawdzą się podczas treningu crossfit dla początkujących? Sprawdzi się trening z kettlebells, ale nie tylko! Równie dobrze możesz wykonywać burpeesy, krokodylki, pompki (także te z modyfikacjami czy na podwyższeniu), przysiady z wyskokiem, przeskakiwanie przez skrzynię czy kozła, sprinty, walka z cieniem, skakanie na skakance. Nie zapomnijcie także o absolutnie podstawowych ćwiczeniach, takich jak brzuszki czy przysiady.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.