Bieganie, szybki marsz czy powolny spacer - jak zaplanować powrót do formy po świętach?

Po leniwie spędzonym czasie podczas okresu świątecznego normalne jest, że przybieramy trochę na wadze. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów? Pomogą spacery i systematyczne wprowadzenie biegania.

Jak sobie ułatwić powrót do formy przedświątecznej? Zacznij od małych kroków i to dosłownie - na sukcesywne zgubienie zbędnych kilogramów idealne będą spacery, które później przejdą w jogging. Jak zaplanować powrót do formy?

Długie spacery pomogą zrzucić zbędne kilogramy po świętach

Zaplanuj sobie, aby codziennie znaleźć czas na spacer. Czterdzieści minut spaceru nie tylko pozwoli na spalenie kalorii, lecz także podniesie poziom endorfin, pomoże dotlenić nasz mózg, usprawni krążenie oraz wyciszy i uspokoi. Idealnym codziennym wynikiem powinno być przejście 10000 kroków, co może się wydawać dosyć sporą liczbą. Jak osiągnąć taki rezultat? Spróbuj w drodze do pracy i do domu wysiąść parę przystanków wcześniej. Zacznij chodzić w coraz szybszym tempie. Możesz też spróbować marszu interwałowego - przez 5 minut wykonujesz szybki marsz, kolejne 10 minut spacerujesz powoli. Człowiek potrafi przejść kilometr w czasie 12 minut. Jeśli zwiększysz tempo chodzenia do np. 8 minut, spalisz ponad 30% kalorii dziennie.

Chcesz wrócić do formy? Zacznij biegać

Zacznij od biegu poprzeplatanego z szybkim marszem, aby uniknąć naciągnięcia mięśni i szybkiej zadyszki. Podczas biegania angażowanych jest do pracy kilkaset mięśni! Dlatego bardzo ważne jest, aby zabrać się do tego na spokojnie i uniknąć kontuzji. Pamiętajmy o odpowiednim sportowym obuwiu i, jeśli mamy taką możliwość, biegajmy po leśnym podłożu lub w parku. Bieg po asfalcie może spowodować nieprawidłową pracę poszczególnych partii mięśni. Kolejną istotną rzeczą jest nie uprawianie joggingu na czczo. Gdy zaczniemy biegać na pusty żołądek nasz organizm zacznie czerpać energię z masy mięśniowej - w ten sposób nie stracimy tylko zalegającego tłuszczu, lecz także uszczuplimy wartę mięśniową, co negatywnie wpłynie na naszą wytrzymałość. Gdy zdecydujemy się na bieganie, zaplanujmy sobie treningi na dwa, trzy dni w tygodniu tak, aby ciało miało czas się zregenerować. 

Gwiazdy zachęcają do aktywności fizycznej. Zobacz poranny trening Małgorzaty Sochy:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.