Jazda na łyżwach - jak się ubrać? Lodowisko na świeżym powietrzu czy kryte? Które lepsze?

Właśnie ruszył sezon na jeden z najbardziej lubianych sportów zimowych. Na łyżwach możemy pojeździć zarówno na świeżym powietrzu, jak i w zamkniętych halach. Jak przygotować się do zimowego szaleństwa?

Wybierając się na łyżwy po raz pierwszy wiele osób zastanawia się, jak się ubrać, aby było wygodnie się poruszać. Pierwsze jazdy wiążą się również z ryzykiem upadku - jak się przygotować do możliwych wywrotek? 

Jak się ubrać na lodowisko?

Wiele osób, które regularnie jeżdżą na łyżwach zgodnie przyzna, że najlepszym sposobem jest ubranie się na cebulkę - w ten sposób unikniemy przegrzania, ale też nie zmarzniemy. Zbyt lekki ubiór może źle się skończyć, zwłaszcza przy pierwszych jazdach. Nie dość, że będzie nam zimno, to przy upadku możemy zrobić sobie krzywdę. Warto wypróbować odzież termiczną, która jest wystarczająco ciepła, ale też nie ogranicza naszych ruchów, dzięki temu, że jest wykonana z dość cienkiego materiału. Najgorszym możliwym strojem do jazdy jest gruba kurtka, wełniana czapka i ogromny szalik. Nie dość, że będzie nam za gorąco, to będziemy mieć problemy ze skręcaniem oraz hamowaniem. 

Czy są dostępne ochraniacze? 

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z łyżwami mogą wyposażyć się w podobne ochraniacze, jak do jazdy na rolkach. W sklepach sportowych znajdziemy do wyboru ochraniacze na łokcie i kolana. Pamiętajmy też o kaskach. Ich założenie nie jest obowiązkowe, ale na pewno niezbędne dla początkujących. Najbardziej narażone na obtarcia podczas upadków są nasze dłonie. Jak je chronić? Możemy postawić na tradycyjne rękawiczki, lub zakupić ochraniacze, których usztywniona część ochroni nasze nadgarstki w czasie upadku. 

Lodowisko na świeżym powietrzu czy kryte?

W dużych miastach znajdziemy zarówno lodowiska otwarte, jak i te pod dachem. Każde miejsce ma swoje wady i zalety. Bardziej optymalne będzie kryte lodowisko, które będzie bezpieczne niezależnie od pogody. Wstęp na kryte lodowiska często są dostępny przez cały rok. Otwarte lodowiska pozwalają z kolei na lepsze dotlenienie organizmu - nic tak nie poprawia krążenia i samopoczucia, jak świeże powietrze. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.