Łyżwy - figurowe czy hokejowe? Jakie wybrać? Które są lepsze dla początkujących?

Dobrze wybrane łyżwy są kluczem do wygodnej i efektownej jazdy. Czym się kierować przy wyborze? Jak dobrać je do naszych umiejętności?

Łyżwiarstwo to jeden z najbardziej lubianych zimowych sportów zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Co roku pojawia się pytanie - w jaki sposób wybrać łyżwy? Najlepszym sposobem będzie je dopasować do naszych umiejętności. 

Łyżwy dla początkujących

Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z łyżwiarstwem poleca się zakup łyżew hokejowych. Ten typ charakteryzuje się sztywną cholewką, dzięki której noga jest dobrze usztywniona w kostce, co zmniejsza szanse na kontuzję. Buty są solidnie wykonane z łączonych materiałów, co ułatwia jazdę. Hokejówki umożliwiają szybszą jazdę, ze względu na krótsze płozy, które są zaokrąglone z przodu i z tyłu.

Łyżwy dla zaawansowanych

Ten rodzaj łyżew jest zdecydowanie delikatniej wykonany. Buty są z bardziej miękkiego materiału, przez co stopa nie jest wystarczająco usztywniona przy upadku. Dlatego ten rodzaj łyżew jest zalecany dla osób, które posiadają już doświadczenie i potrafią jeździć. Figurówki dają więcej możliwości jazdy - możemy ćwiczyć różne figury, które nie byłyby możliwe na hokejówkach, które bardzo usztywniają nogę.

Jak ostrzyć łyżwy?

Gdy już zakupimy wymarzoną parę pamiętajmy, aby naostrzyć płozy przed wyjściem na lodowisko. Ostre łyżwy są niezbędne do wygodnej i bezpiecznej jazdy. Zbyt tępe nie będą prawidłowo przylegać do podłoża, przez co zwiększa się ryzyko upadku. Możemy zanieść sprzęt do specjalnego punktu. Jest to najbezpieczniejsza opcja, gdyż nieprawidłowo naostrzone łyżwy uniemożliwiają skręcanie oraz zatrzymanie się przy szybkiej jeździe. Nienaostrzone łyżwy zachowują się nieprzewidywanie, dlatego zawsze należy pamiętać, aby przed jazdą zanieść je do odpowiedniego punktu i nie martwić się podczas jazdy. Naostrzenia wymagają również nowe łyżwy. Można próbować naostrzyć płozy samodzielnie, jednak to ryzykuje złym wyprofilowaniem płozy. Łyżwy, przy częstym użytkowaniu należy ostrzyć kilka razy w roku. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.