Na czym polega plank? Jak się przygotować do wyzwania? Efekty ćwiczenia

Chcesz szybko wyrzeźbić talię i cieszyć się zgrabnymi, szczupłymi udami? Podejmij się wyzwania i ćwicz "deskę"! W jaki sposób prawidłowo wykonać popularne ćwiczenie?

Plank, czyli popularne ćwiczenie znane również pod nazwą deski regularnie ćwiczone potrafi przynieść zaskakujące efekty. Angażuje do pracy wiele mięśni, w tym mięśnie pleców, brzucha, rąk oraz nóg

Jak zrobić planka?

Do prawidłowego wykonania ćwiczenia musisz położyć przedramiona na macie w taki sposób, aby łokcie znajdowały się dokładnie tuż pod pachami. Ciężar ciała oparty jest na palcach, które podnosisz do góry. Pamiętaj, aby plecy cały czas były proste, a głowa stanowiła przedłużenie całego ciała. Najważniejsze jest, aby odcinek lędźwiowy nie był skrzywiony ani uniesiony za wysoko Całe ciało podczas wykonywania ćwiczenia musi być napięte. 

Plank - efekty ćwiczenia

Chociaż plank działa przede wszystkim na mięśnie głębokie, przynosi świetne efekty również dla mięśni:

  • brzucha;
  • rąk;
  • grzbietu.

Jednym z zauważalnych efektów, jakie przynosi regularne trenowanie tego ćwiczenia jest wzmocnienie i uwidocznienie prostych i skośnych mięśni brzucha. Innymi zaletami wykonywania deski to m.in.:

  • pozbycie się "pelikanów", czyli obwisłej skóry przy bicepsach;
  • pozbycie się bólu pleców;
  • poprawienie naszej postawy;
  • pozbywamy się "boczków";
  • wysmuklimy sylwetkę;
  • wzmocnimy wiele partii mięśni.

Systematyczne trenowanie planka pozwala spalić nawet do kilkuset kalorii. To doskonały relaks dla ciała, który rozluźnia napięte po całym dniu mięśnie.

Plank - przeciwwskazania

Istnieje kilka przypadków, gdzie ćwiczenie deski jest niewskazane. Planka nie mogą ćwiczyć osoby, które mają poważne zwyrodnienia kręgosłupa. Dodatkowo, ćwiczenie nie jest odpowiednie dla kobiet w ciąży, ponieważ zbyt napina mięśnie.

Jak się przygotować do wyzwania plank?

Przygotuj się i podejmij 30-dniowe wyzwanie. Codziennie wykonuj ćwiczenie, zaczynając od 30 sekundowych odcinków, stopniowo je przedłużając, o kolejne 10-15 sekund. Jeśli chcesz szybciej cieszyć się zachwycającymi efektami dołącz na planka inne ćwiczenia, np. pompki, plank bokiem oraz wspinanie się na przedramionach. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.