Zwykłe czy sojowe mleko w czasie odchudzania - które wybrać? Mleko sojowe ma zupełnie inne właściwości

Jakie właściwości ma mleko sojowe? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto przestawić się na nie ze zwykłego mleka. Czy różnica będzie od razu zauważalna? Jak wpływa mleko sojowe na funkcjonowanie organizmu?

Mleko sojowe to popularna alternatywa dla zwykłego mleka krowiego. Mogą z niego skorzystać osoby, które cierpią na nietolerancję laktozy lub po prostu czują się źle po tradycyjnym mleku. Mleko sojowe znajduje swoich zwolenników również wśród wegan unikających produktów pochodzenia zwierzęcego. 

Czy mleko sojowe wpływa na odchudzanie?

Obserwuje się obecnie wzrost liczby produktów, które mogą wywoływać alergie pokarmowe. Dużą gamę tych produktów stanowi nabiał, a przede wszystkim zawarta w nim laktoza (cukier mleczny) czy też kazeina (białka mleka krowiego). Często sięgamy po ich roślinne zamienniki. 

Mleko sojowe ma także liczne walory odżywcze. Można w nim odnaleźć jednonienasycone i wielonienasycone kwasów tłuszczowe, w tym omega-3 oraz omega-6. Mleko to nie dostarcza organizmowi cholesterolu. Regularne dostarczanie organizmowi mleka sojowego obniża poziom szkodliwych dla naszego organizmu trójglicerydów, tj. kwasów tłuszczowych, których spożycie zwiększa ryzyko zawału serca. W składzie tego mleka znajduje się także potas, żelazo, magnez oraz witaminy z grupy B. Niekiedy występuje także błonnik pokarmowy. 

Spożycie soi przyczynia się między innymi do złagodzenia objawów menopauzy, w tym obserwowanej nadpobudliwości, zbytniej nerwowości czy też najbardziej charakterystycznych napadów ciepła. Produkty sojowe bogate w fitoestrogeny - substancje pochodzenia roślinnego działające podobnie do kobiecych hormonów (estrogenów) - wykazują wśród kobiet działanie prewencyjne w przypadku raka piersi, jajników czy szyjki macicy.

Z zalet mleka sojowego mogą korzystać także osoby będące na diecie. Znaczący udział białka sprawia, iż produkt ten jest sycący. Masa ciała jest łatwiejsza do zredukowania. Dodatkowym atutem mleka sojowego w walce ze zbędnymi kilogramami jest obecność w nim jednonienasyconych kwasów tłuszczów, które w organizmie zmniejszają przyswajanie tłuszczów dostarczanych wraz z dietą, tym samym nie przyczyniają się do zwiększenia tkanki tłuszczowej.

Mleko sojowe - kalorie

W 100 ml mleka sojowego znajdują się jedynie 54 kalorie. Ten napój jest więc nie tylko bardzo sycący, ale także niskokaloryczny. Można spożywać go jako zdrowy zamiennik zwykłego mleka krowiego. Mleko z soją wciąż jest bardzo smaczne i można go dodawać do wielu potraw i nie zepsuje to ich smaku, a wręcz podwyższy jego walory. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA