Zdrowy sen - ile godzin powinno się spać? Ile snu potrzebuje nasz organizm?

Zdrowy i efektywny sen jesy niezwykle ważny do tego, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował. NIedobór snu niesie ze sobą poważne konsekwencje. Ile godzin snu potrzebujemy?

Ile powinno się spać? Czy sześć godzin przeznaczonych na sen wystarcza, aby nasz organizm się zregenerował? Czy dieta wpływa na efektywność naszego snu? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w niniejszym artykule.

Jaki sen jest zdrowy? - porady na zdrowy sen 

Sen jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Dorosły człowiek powinien przesypiać 7-9 godzin w ciągu doby. Podczas snu w naszym ciele przeprowadzane są procesy regeneracji. Chroniczne zmęczenie oraz stres mogą być powodami, przez które cierpimy na bezsenność. Często śpimy za mało - ratując się w ciągu dnia kofeiną, myśląc, że to wystarczy, aby się obudzić i uzupełnić braki snu. Jak wprowadzić zdrowy sen? Spróbuj kilku efektownych metod:

  • Uzupełniaj niedobory witamin - zbyt mała liczba potrzebnych witamin może powodować problemy ze snem. Suplementuj witaminę D, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy mamy ograniczoną ilość słońca. Ważna jest również witamina C, która podnosi odporność oraz sprawia, że czujemy się mniej zmęczeni.
  • Kładź się pół godziny przed planowanym czasem - położenie się kilka minut wcześniej spać może mieć naprawdę zadziwiające efekty. Wyłączmy telewizory i komputery. Telefon zostawmy daleko od łóżka. Przez te parę chwil zrelaksujemy się i wyciszymy, co spowoduje obniżenie się poziomu hormonu stresu, który jest jednym z powodów bezsenności. 
  • Wstawaj kilkanaście minut wcześniej - zbyt długi sen również nie jest dla nas zdrowy. Jeśli uda nam się obudzić trochę wcześniej unikniemy stresu związanego z porannym pośpiechem. Wprowadzenie się rano w pozytywny nastrój zbawiennie wpływa na nasze samopoczucie. 
  • Pilnuj diety - zbyt duża ilość używek, fast foody oraz nieregularne posiłki powodują problemy z metabolizmem. Nietrawiona odpowiednio żywność źle wpływa nie tylko na nasz układ trawienny, lecz także na sen - jeśli jemy o późnych godzinach nocnych możemy cierpieć z powodu bezsenności. Wprowadźmy do swojej diety warzywa i owoce. Unikajmy zbyt dużej ilości alkoholu. Jedzmy regularnie i zrezygnujmy z posiłków po godzinie osiemnastej - zdrowszy sen gwarantowany. 

Jaka pozycja do spania? Jak spać, aby się wyspać?

To, jak śpimy wpływa na efektywność naszego snu. Według wielu specjalistów najzdrowszą pozycją do snu jest położenie się na lewym boku. Jeśli mamy problemy z kręgosłupem włóżmy poduszkę między kolana. W ten sposób nasz kręgosłup układa się w linii, która minimalizuje ucisk na poszczególne kręgi. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.