Jak zahamować apetyt? 5 prostych sposobów na zmniejszenie głodu

Jak zahamować apetyt? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi, lecz niewielu zna na nie prawdłową odpowiedź. Podpowiadamy, jak rozsądnie ograniczyć głód i cieszyć się piękną sylwetką.

Nadmierny apetyt może być sporym problemem i ograniczeniem. Jak skutecznie powstrzymać apetyt? Wielu ludzi szuka odpowiednich sposobów, jednak nie wszystkie sprawdzają się w praktyce. Jak więc postępować, by ograniczyć ilość spożywanego jedzenia i nie cierpieć z powodu nadmiernego przejedzenia? 

Jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?

Przyczyn nadmiernego apetytu może być wiele. Apetyt ogólnie wywołuje w człowieku pragnienie jedzenia. Organizm człowieka bardzo subiektywnie ocenia uczucie głodu. To od nas samych zależy, kiedy sięgniemy po coś do jedzenia. Apetyt jest zazwyczaj regulowany przez różne bodźce: emocjonalne, zmysłowe czy społeczne. Według naukowców osoby, które zmagają się z nadwagą lub są otyłe, dużo silniej na nie reagują.

Osoby z nadwagą są znacznie bardziej wrażliwe na smak jedzenia i często zjadają znacznie więcej, niż osoby szczuplejsze. One zjadają znacznie mniej, tylko tyle, by zaspokoić głód. Tutaj niezależne jest to od faktu, jak bardzo smakuje im dany posiłek. 

  • Wiele osób może mieć problem z podjadaniem, ponieważ cały dzień powstrzymuje się od jedzenia, a gdy wraca do domu to spożywa znacznie więcej, na noc. 
  • Jedzenie często traktowane jest także jak lekarstwo na wszelkie smutki i problemy.
  • Często zdarza się nam także myśleć o jedzeniu, jak o czymś zakazanym. To przynosi odwrotny skutek i powoduje zwiększenie apetytu. 
  • Restrykcyjna dieta, eliminująca wiele produktów, także może być przyczyną nadmiernego apetytu. Ograniczenia te sprawiają, że szybko rezygnujemy z diety i jemy jeszcze więcej niezdrowych, tłustych potraw lub słodyczy.
  • Wykluczasz z swojej diety sól lub cukier? Uważaj. Jeżeli sięgniesz po te produkty, po pewnym czasie istnieje szansa, że zjesz ich o wiele za dużo.

Jak zahamować apetyt? 

Najważniejsze jest przede wszystkim racjonalne żywienie i racjonalne spożywanie posiłków. Właśnie takie postępowanie można nazwać kluczem do sukcesu i utrzymania upragnionej diety. Przejedzenie to jedynie nieprzyjemne uczucie przepełnienia i ociężałości. Zazwyczaj pozwalamy sobie na więcej w okresie świąt lub specjalnych okazji. Jednak niektóre osoby zmagają się z niepohamowanym apetytem na co dzień.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.