Ile kalorii ma chleb pełnoziarnisty? Przepisy są dość proste i nie wymagają wiele pracy. Który z nich wybrać?

Jaki przepis na chleb pełnoziarnisty wybrać? Dostępnych jest wiele, jednak tylko niektóre z nich są naprawdę sprawdzone. Ile kalorii ma ciemny chleb? Tą odpowiedzią możecie być zdziwieni.

Chleb pełnoziarnisty to jeden z najchętniej i najczęściej wybieranych artykułów spożywczych. Jego smak jest przepyszny, a zapach potrafi zahipnotyzować. Pieczywo pełnoziarniste idealnie pasuje zarówno jako dodatek do pysznego obiadu oraz jako składnik sycącego śniadania lub kolacji. Jaki więc chleb pełnoziarnisty wybrać? Podpowiadamy. 

Pieczywo pełnoziarniste - ile ma kalorii?

Pieczywo pełnoziarniste jest świetnym źródłem węglowodanów złożonych. Tylko, czy ciemny chleb zawsze jest pełnoziarnisty? Wybierać ten w folii czy w papierze? W całości czy pokrojony? Jak powinna wyglądać idealna kanapka? Jest wiele pytań, na które znamy odpowiedzi. Kolor pieczywa powinien być uwarunkowany ilością, a ściślej mówiąc proporcją mąki pełnoziarnistej do zwykłej, białej mąki. W teorii im ciemniejszy chleb tym lepiej, ponieważ oznacza to, że ma on więcej mąki z pełnego przemiału.

Piekarze próbują stworzyć idealne połączenie, które smakowałoby pysznie, a jednocześnie było zdrowe i sycące. Jaki jest więc skład ciemnego pieczywa? Słód jęczmienny, karmel, kakao, melasa buraczana i sztuczny miód - oto sposoby na ciemny chleb o zerowej wartości odżywczej. Pamiętajcie - kolor to nie wszystko! Sprawdź także masę bochenka - lekki powinien budzić podejrzenia, ciężki jest bardziej wiarygodny.

Dokładnie 100 g chleba zawiera od 200 do 250 kcal. Kromki są różne - małe, duże i ogromne, ciemnie i grube, nadmuchane i "gęste" energetycznie. Jeśli jesteśmy na diecie powinniśmy zważyć swoją kromkę chociaż raz - z takich 20-gramowych rozbieżności mogą wynikać później duże nadwyżki kaloryczne. Innym sposobem jest podzielenie wagi bochenka przez ilość kromek.

Pieczywo pełnoziarniste - jakie wybrać? 

Pieczywo pakowane w foliowe torebki zazwyczaj ma dłuższy czas przydatności do spożycia, co oznacza, że może zawierać więcej chemii niż ten sprzedawany luzem. Pamiętajmy, że pleśń nigdy nie pojawi się na chlebie, który został przygotowany na zakwasie

Taki chleb powinien wyschnąć i sczerstwieć. Dobry chleb to taki, który sprzedaje się bez opakowania (ewentualnie w torbach papierowych) i nie pleśnieje.

Więcej o:
Copyright © Agora SA