Najgrubszy chłopiec świata schudł ponad 100 kg. Teraz wygląda zupełnie inaczej

Arya Permana z Indonezji to chłopiec, który jeszcze kilka lat temu uchodził za najgrubsze dziecko świata. Dzięki operacji żołądka oraz specjalnej diecie schudł 106 kg. Teraz zmaga się z nadmiarem skóry, ale jego marzeniem jest zostać piłkarzem.
Zobacz wideo

Chłopiec, uznany kiedyś za najgrubsze dziecko świata świata, w najgorszym momencie ważyła aż 192 kg, mając zaledwie 10 lat. Trudno w to uwierzyć, ale jego codzienny jadłospis składał się przede wszystkim z zupek instant z makaronem, napojów gazowanych oraz kurczaka smażonego na głębokim tłuszczu - jadł pięć takich posiłków,a każdy z nich był podany na dwóch talerzach. Taki styl życia spowodował u chłopca otyłość olbrzymią, która zagrażała nie tylko zdrowiu, ale nawet jego życiu.

Rodzice Arya Permana doskonale zdają sobie sprawę, że poziom otyłości, który osiągnął ich syn, jest w ogromnym stopniu ich winą.

Rodzice muszą kochać swoje dzieci, ale rozpieszczałem go za bardzo i doprowadziłem do jego nadwagi - mówi ojciec chłopca w filmie dokumentalnym stworzonym dla BarcroftTV.

Doszło do tego, że chłopiec w pewnym momencie swojego życia nie był w stanie przejść nawet kilku metrów, co sprawiło, że przestał uczęszczać do szkoły. Nie był wstanie nawet wziąć normalnej kąpieli w łazience i musiał kąpać się w zbiorniku przed domem.

Arya Permana - najgrubszy chłopiec na świecie schudł ponad 100 kg 

By ratować zdrowie chłopca, wykonano u niego operację zmniejszenia żołądka, co sprawiło, że Arya stał się najmłodszą osobą na świecie, u której wykonano taki bariatryczny zabieg. Sam zabieg jednak nie wystarczył. Chłopiec po zmniejszeniu żołądka musiał także zmienić nawyki żywieniowe, co na początku było dla niego dość trudne.

Po drodze nie obyło się także bez efektu jo-jo, z którym początkowo zmagał się chłopiec. Ostatecznie jednak, po trzech latach ciężkiej pracy, udało się mu zredukować masę ciała do około 86 kg. Redukcja masy ciała odmieniła życie chłopca. Nauczanie domowe nie było już konieczne, a Arya zaczął chodzić do lokalnej szkoły jak inni jego rówieśnicy. Mimo tego, że Arya pozbył się dużej nadwagi, niezbędna będzie kolejna operacja - wycięcia zbędnych, zwisających fałd skóry, które przeszkadzają chłopcu w codziennym funkcjonowaniu. Zabieg zostanie przeprowadzony tuż po jego szkolnych egzaminach.

Wcześniej nie mogłem nic robić ani nigdzie pójść. Nie mogłem grać w piłkę ani badmintona. Ale teraz mogę - mówi Arya Permana.

Zapytany o swoje cele na przyszłość, chłopiec odpowiada:

Chcę być piłkarzem.

Źródło: Daily Mail

Zobacz także: Schudł 80 kg, a blizny zakrył tatuażami. Teraz jest modelem

Zobacz także: Ta kobieta schudła ponad 100 kg, ale nie jest szczęśliwa. Dlaczego?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.