Prezydent Andrzej Duda przeszedł na restrykcyjną dietę 1000 kcal. Czy to bezpieczne? Dietetyk komentuje

Prezydent Andrzej Duda postanowił pozbyć się zbędnych kilogramów i przeszedł na dietę, by zyskać nowy wizerunek. Prezydent wykluczył z diety pszenne pieczywo, mleko oraz słodycze. To jednak nie wszystko - jak donosi "Fakt" - menu Prezydenta RP dostarcza mu zaledwie 1000 kcal. Czy to nie za mało?
Zobacz wideo

Na 14 miesięcy przed wyborami prezydent Andrzej Duda postanowił przejść na dietę, by pozbyć się zbędnych kilogramów i zyskać nowy image. Jak donoszą dziennikarze "Faktu", dieta przebiega pod nadzorem lekarzy z wojskowego szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie. Na czas diety prezydent Duda wykluczył z diety mleko, słodycze, pszenne pieczywo, a także rzucił palenie. 

Sekretarz stanu w kancelarii Dudy Paweł Mucha pytany, czy prezydent jest na diecie, odpowiedział wymijająco, że głowa państwa "hołduje zasadzie: w zdrowym ciele zdrowy duch" i dba o kondycję. Więcej na ten temat pisze tabloid. Dieta ma podobno trwać przez trzy miesiące. Dostarcza Dudzie dziennie zaledwie 1000 kcal - ustalił "Fakt". 

Jak wygląda jadłospis prezydenta Andrzeja Dudy?

  • Śniadanie składa się z płatków owsianych z chudym jogurtem lub kanapek. Jeśli prezydent wybiera kanapki, to z pełnoziarnistego pieczywa i najwyżej z dwoma plasterkami żółtego sera.
  • W ciągu dnia prezydent musi pić dużo wody (ok. 3 litrów, małymi łykami i wtedy, gdy pojawia się pragnienie).
  • Głowa państwa może pozwolić sobie jedynie na owoce o niskim indeksie glikemicznym.
  • Obiad składa się z zupy, dużej ilości sałaty, gotowanych na parze brokułów lub kalafiora oraz kurczaka (bez skóry).

Dodatkowe zalecenia:

Po przebudzeniu prezydent Andrzej Duda ćwiczy na bieżni, a jeśli nie ma czasu, przekłada ćwiczenia na wieczór. Musi zrezygnować z picia alkoholu (raz na jakiś czas może pozwolić sobie na małą ilość czerwonego wina). Rzucił także palenie, a oprócz ćwiczeń na bieżni często wybiera także pływanie.

Czy taka liczba kalorii jest odpowiednia dla dorosłego, aktywnego mężczyzny?

Dieta 1000 kcal jest bardzo restrykcyjnym sposobem odchudzania. Średnie zapotrzebowanie kaloryczne dorosłego, aktywnego mężczyzny wynosi od około 2500 kcal do nawet 3000 kcal, taka dieta dostarcza więc organizmowi zbyt mało kalorii, co powoduje bardzo szybki spadek masy - organizm próbuje wówczas odżywiać się zapasami, które zgromadził (w tym tkanką tłuszczową).
Ubytek masy na diecie 1000 kcal to nawet 1,5 kg tygodniowo - nie jest to jednak tkanka tłuszczowa, ale przede wszystkim woda. Przy dłuższym stosowaniu tak restrykcyjnej diety istnieje ryzyko, że organizm zacznie zwalniać metabolizm, utrudniając odchudzanie.
Taka dieta powinna odbywać się tylko i wyłącznie pod nadzorem lekarzy i dietetyków, którzy nie dopuszczą do niebezpiecznych niedoborów oraz efektu jo-jo - mówi Judyta Witkiewicz, dietetyk.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.