"Ludzie boją się tego, czego nie znają" - mówi Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych

Anna Lewandowska kilka lat temu objęła ważną funkcję w polskim sporcie - została prezesem Olimpiad Specjalnych. Już 14 marca ruszają Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Abu Zabi. Udało nam się porozmawiać z Anią i zapytać o to, czego możemy spodziewać się po naszych zawodnikach.
Zobacz wideo

Agnieszka Matracka, Myfitness.gazeta.pl: Już 14 marca rozpoczyna się wielkie święto - Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Zanim sobie o tym porozmawiamy, chciałabym zapytać, jak to się stało, że to ty Aniu zostałaś prezesem Olimpiad Specjalnych w Polsce?

Anna Lewandowska: Od lat przyglądałam się zawodnikom Olimpiad Specjalnych, osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Podziwiałam ich upór, determinację i odwagę. W 2016 r. poznałam osobiście zawodników i ich trenerów. Propozycję współpracy przyjęłam bez zastanowienia, wiedziałam, że w gronie wspaniałych ludzi uda nam się zrobić dużo dobrego, nagłośnić naszą działalność, pokazać na jeszcze szerszą skalę naszych niesamowitych zawodników, którzy są dla mnie bohaterami. Pragnę, aby zmieniała się świadomość ludzi na temat możliwości i wspaniałych umiejętności osób z niepełnosprawnością intelektualną, chciałabym móc obalać istniejące nadal stereotypy i walczyć z uprzedzeniami.

Twoja kadencja trwa już kilka lat. Co robiliście w tym czasie, żeby pokazać Polakom, czym są Olimpiady Specjalne?

- Rozpoczęliśmy nasze działania od realizacji kampanii #GrajmyRazem. Poprzez kampanie telewizyjne, outdoorowe, gazety, konferencje prasowe i szereg zawodów regionalnych i ogólnopolskich pokazujemy, kim są nasi zawodnicy i jaka wola sportowej walki w nich drzemie. Chcemy wspólnie zmieniać jakość życia osób z niepełnosprawnościami. W tym roku Olimpiady Specjalne pierwszy raz w historii otrzymały nagrodę specjalną w kategorii "Serce dla Sportu" podczas Gali Mistrzów Sportu. To było nasze piękne święto.

Wiele osób z pewnością nie rozumie, czym są Olimpiady Specjalne i myli je z Paraolimpiadą. Czy mogłabyś wyjaśnić różnicę?

- To właśnie jedno z naszych kluczowych działań w trakcie realizacji kampanii #GrajmyRazem. Olimpiady Specjalne należą do ruchu olimpijskiego i mają uznanie MKOL. Rozróżniamy Igrzyska Olimpijskie dla osób pełnosprawnych, Igrzyska Paraolimpijskie dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi i Igrzyska Olimpiad Specjalnych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Używamy całego klasycznego ceremoniału Olimpijskiego i naprzemiennie - co cztery lata - organizujemy Igrzyska letnie i zimowe.

Sama przez wiele lat byłaś sportowcem i pewnie nie raz spotkałaś się z "prezesami tylko na papierze". Jakim typem prezesa jesteś Ty?

- We wszystkim, co robię, kieruję się nauką, którą wyniosłam z karate. Ta filozofia, łącząca szacunek, spokój i walkę w podążaniu do określonego celu, wyznacza mi zawsze drogę. Te trzy cechy są bardzo potrzebne w sprawowaniu tak odpowiedzialnej funkcji.

Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska z jedną z uczestniczek.Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska z jedną z uczestniczek. fot. materiały prasowe

Igrzyska Olimpijskie Olimpiad Specjalnych rozpoczynają się już 14 marca. Jak liczna jest reprezentacja Polski i w jakich dyscyplinach będziemy rywalizować?

- Polska Reprezentacja Olimpiad Specjalnych liczy 90 osób, w tym 64 zawodników z całej Polski. Nasi zawodnicy będą rywalizować na arenach sportowych w Abu Dhabi i Dubaju w 17 dyscyplinach sportowych: koszykówce, piłce nożnej siedmioosobowej (w której reprezentuje nas drużyna żeńska), lekkiej atletyce, pływaniu, bowlingu, kolarstwie, badmintonie, trójboju siłowym, tenisie, tenisie stołowym, gimnastyce, jeździe konnej, wrotkarstwie, kajakarstwie, judo i golfie. Po raz pierwszy na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych polscy zawodnicy będą rywalizowali również w judo i golfie - jest to debiut naszych zawodników w tych dyscyplinach na arenie światowej.

Czy w przypadku Olimpiad Specjalnych jest taka dyscyplina, w której polscy zawodnicy radzą sobie szczególnie dobrze?

- W Olimpiadach Specjalnych bardzo ważne jest samo uczestnictwo. Osiąganie wyników jest ważne, ale schodzi delikatnie na drugi plan. Skupiamy się na sportowej rywalizacji, ale nie jest to cel sam w sobie. Najważniejsza jest radość, którą nasi zawodnicy potrafią zarazić każdego i w tym zdecydowanie jesteśmy mistrzami. Wracając jednak do sportu - nasi zawodnicy są bardzo dobrzy w trójboju siłowym, gimnastyce, kajakarstwie, pływaniu, właściwie w każdej dyscyplinie liczymy na dobre występy naszych sportowców.

Jak wygląda tworzenie reprezentacji Polski na takie Igrzyska? Czy są jakieś zawody kwalifikacyjne?

- W Olimpiadach Specjalnych na całym świecie pracujemy według tych samych przepisów sportowych i ogólnych. Awansowanie zawodnika na wyższy poziom rywalizacji odbywa się wszędzie tak samo. Spośród medalistów zawodów lokalnych losujemy zawodników na poziom regionalny. Spośród medalistów zawodów regionalnych losujemy zawodników na zawody ogólnopolskie. A z medalistów zawodów ogólnopolskich losujemy zawodników na zawody międzynarodowe. To bardzo transparentny sposób i - zgodnie z zasadą równych szans - każdy może zwyciężyć podczas losowania. Z zawodów rangi ogólnopolskiej 2017 i 2018, w tym z Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych Katowice, Mikołów i Chorzów 2018 wylosowaliśmy Polską reprezentację na te Letnie Igrzyska.

W jakim wieku są nasi olimpijczycy?

- Oficjalnie w zawodach Olimpiad Specjalnych udział mogą wziąć zawodnicy od ósmego roku życia. Nie ma jednak górnej granicy wieku.

Często osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi nie są akceptowane przez społeczeństwo. Czy myślisz, że uczestnictwo w tego typu wydarzeniu może zmienić sposób ich postrzegania?

- Bywa, że ludzie boją się tego, czego nie znają - boją się sytuacji, których nie znają lub niepełnosprawności, z którą na co dzień nie mają kontaktu. Ważne jest, aby mieć świadomość, że niepełnosprawności intelektualnej często nie widać na pierwszy rzut oka. Sport daje energię do życia każdemu z nas - pobudza endorfiny, daje nam moc do życia prywatnego i zawodowego, do edukacji. Pamiętajmy, że sport łączy ludzi, a nie dzieli. Zachęcamy was, żebyście byli z nami, kibicowali zawodnikom Olimpiad Specjalnych i dali sobie szansę na ich poznanie.

Wiemy, że sport kształtuje charakter, wychowuje. A czym sport jest dla ludzi z niepełnosprawnościami?

- Tym samym ma jednak i wartości dodane. Nasi zawodnicy każdego dnia przełamują pewne blokady, otwierają się, są szczęśliwsi. Spełniają również swoje marzenia, realizują plany, każdego dnia wygrywają dla siebie samych, dając nam ogromną radość i satysfakcję z pracy.

Czy jest coś, czego się nauczyłaś od waszych zawodników?

- Oczywiście! I nie tylko ja. Wszyscy powinniśmy uczyć się niebywałej, szczerej radości i woli walki - często z samym sobą, uśmiechu, który zaraża tak silnie przy każdym spotkaniu. Nasi zawodnicy pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych. Zawsze powtarzam, że niejeden z nas mógłby się od nich uczyć wyjątkowej wrażliwości na sport i miłości do życia.

A czego mogą się od nich nauczyć inni sportowcy?

- Tego, że jesteś zwycięzcą bez względu na wynik, bo realizujesz swoje pasje i spełniasz marzenia.

W tym roku po raz pierwszy Olimpiady Specjalne otrzymały nagrodę podczas Gali Mistrzów Sportu, w kategorii "Serce dla Sportu". Czy myślisz, że dzięki temu ludzie będą inaczej postrzegać osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi?

- Sport łączy, nie dzieli. Dlatego cieszę się, że wszyscy wspaniali sportowcy mogą świętować razem swoje piękne osiągnięcia. Chciałabym, aby o nas było jeszcze głośniej, aby państwo odwiedzali nas podczas zawodów, żeby nasi zawodnicy czuli piękny doping.

Anna Lewandowska odbiera nagrodę podczas Gali na najlepszego sportowca roku w kategorii 'Serce dla sportu'Anna Lewandowska odbiera nagrodę podczas Gali na najlepszego sportowca roku w kategorii 'Serce dla sportu' fot. Archiwum Olimpiad Specjalnych

Jurek Owsiak stworzył w Polsce WOŚP, który prężnie wspierają gwiazdy, Ty również angażujesz rozpoznawalne osoby do kampanii #GrajmyRazem. Kto wspiera Olimpiady Specjalne?

- Angażowanie znanych osób jest ważne, bo mogą dać innym przykład i pokazać, że akceptacja i tolerancja mają niesamowitą wartość dla nas wszystkich i warto włączać się w wolontariat. W Olimpiadach Specjalnych Polska mamy wielu ambasadorów. Są to m.in: Andrzej Wrona, Michał Olszański, Zygmunt Chajzer, Kinga Baranowska, Monika Pyrek, Marta Wojtal, Kuba Wesołowski, Maja Włoszczowska, Andrzej Supron i wielu znamienitych sportowców, ludzi kultury i sztuki. Wielkim przyjacielem naszych zawodników jest również mój mąż Robert, który co roku zagrzewa piłkarzy do rywalizacji w ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. Warto też dodać, że tradycyjnie patronat nad Olimpiadami Specjalnymi Polska objęła Pierwsza Dama RP.

Może w tym momencie nasz wywiad czyta jakiś rodzic. Gdzie może szukać informacji o zajęciach czy klubach sportowych dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną?

- Zapraszamy na naszą stronę www.olimpiadyspecjalne.pl, na której można znaleźć kontakty do 18 Oddziałów Regionalnych. Znajdują się tam informacje o 507 Klubach Olimpiad Specjalnych.

Mam nadzieję, że tegoroczne Igrzyska będą dla nas owocne w medale i zaskakujące wyniki sportowe. Czego mogę ci jeszcze życzyć?

-  Abyśmy mogli nadal realizować nasze cele i abyśmy mieli jeszcze większą liczbę Partnerów. To z pewnością zaowocuje radością tysięcy naszych zawodników. I bardzo proszę, trzymajcie kciuki za naszych zawodników podczas Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.