Irena Kwiatkowska dzięki diecie była wulkanem energii i dożyła prawie setki

By cieszyć się szczupłą sylwetką, ludzie próbują różnych sposobów. Jedni męczą się restrykcyjnymi dietami, inni spędzają wiele godzin na treningu. Irena Kwiatkowska miała natomiast inny sposób na by przez długie lata cieszyć się zdrowiem i tryskać energią. Jaki?
Zobacz wideo

Sekret długowieczności Ireny Kwiatkowskiej

Irena Kwiatkowska była polską aktorką teatralna, filmową i telewizyjną, a także artystką kabaretową. Była żołnierzem AK, uczestniczyła w powstaniu warszawskim jako łączniczka w sztabie grupy 'Północ', grała w teatrze powstańczym w szpitalach i piwnicach. Znana była z kultowych ról w takich produkcjach jak 'Czterdziestolatek', gdzie wcielała się w Kobietę Pracującą czy w 'Wojna domowa'. Zmarła osiem lat temu, w wieku 99 lat. Przez wiele lat, jej fani zastanawiali się, co było tajemnicą jej długiego życia oraz niezmierzonych pokładów energii. Dopiero teraz osoby z jej otoczenia zdradziły, że była to nie tylko zasługa dobrych genów aktorki, ale również kilku zasad żywieniowych, które skrupulatnie przestrzegała.

Sekret Ireny Kwiatkowskiej zdradził Marcin Wilk - autor jej niedawno wydanej biografii „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”. Okazuje się, że dieta gwiazdy opierała się na siedmiu całkiem prostych zasadach:

  1. Owoce tylko i wyłącznie na pusty żołądek,
  2. Mięsa, jarzyn i surówek nigdy nie łączyła z ziemniakami, frytkami, ryżem czy innymi węglowodanami,
  3. Wędlin nie łączyła z jajkami i serem (nabiałem),
  4. Po zjedzeniu mięsa pościła cztery godziny, po daniu jarskim – trzy godziny,
  5. Nie popijała posiłków wodą, ani żadnym innym napojem,
  6. Unikała produktów mlecznych, poza masłem,
  7. Nie piła czarnej herbaty i kawy, unikała mocnych alkoholi.

Aktorka przestrzegała tych żywieniowych zasad przez całe swoje życie. Nic więc dziwnego dziwnego, że nawet po 60-tce potrafiła wykonywać na scenie skomplikowane choreografie taneczne. Prawie nigdy nie chorowała, a jej kondycja i wygląd fizyczny pozwalały na to, by w filmach wcielała się w postaci młodsze od siebie. Irena Kwiatkowska przez całe życie cieszyła się energią i wigorem, której zazdrościły jej nawet dużo młodsze kobiety. 

Na przykładzie Ireny Kwiatkowskiej widzimy, że nie trzeba poddawać się szybko przemijającym modom na różne diety, głodówki czy detoksy. Zdrowe, racjonalne żywienie z kilkoma zasadami, ale utrzymane przez całe życie, często może przynieść znacznie lepsze efekty niż chwilowe zrywy dietetyczne.

 
Więcej o: