Rekordy Guinnessa w sporcie - może któryś pobijesz?

Rekordy Guinnessa od lat przyciągają uwagę wszystkich - zarówno tych, którzy jedynie biernie się im przyglądają, jak też tych, którzy sami chcieliby któryś pobić. Czy jakiś sportowiec nie marzy o pobiciu rekordów? Wszak sport właśnie to ma na celu - by być szybszym, sprawniejszym, silniejszym. Przedstawiamy rekordy Guinnessa w sporcie!

Księga Rekordów Guinnessa

Nazwę tą słyszeli wszyscy - czy jednak wszyscy wiedzą skąd wzięła się Księga Rekordów Guinnessa i jakie są jej początki? Na pomysł takiej księgi wpadł nie żaden Guinness, lecz Hugh Beaver, dyrektor generalny browaru Guinness, stworzonego przez irlandzką rodzinę o tym samym nazwisku. Beaver wybrał się na bagienne tereny nad rzeką Slaney, zastanawiając się czy szybciej lata siewka złota, czy też cietrzew i zdając sobie sprawę, że jest to jedna z informacji, której nie można znaleźć w książkach.

Beaver pomyślał, że stworzenie książki z podobnymi informacjami to złoty interes i już w roku 1955 ukazało się pierwsze wydanie Księgi Rekordów Guinnessa, które stało się wielkim hitem sprzedażowym. Dziś Księga Rekordów Guinnessa ukazuje się co roku i zawiera udokumentowane rekordy świata - zarówno te stworzone przez naturę, jak i takie, które pobił człowiek. W księdze śmieszne rekordy Guinnessa wymieszane są z tymi poważnymi - niektóre zaś są naprawdę szalone!

Sportowe rekordy Guinnessa

Sportowcy bardzo często dokładają starań, aby ich rekord znalazł się w księdze. Najdziwniejsze rekordy Guinnessa są najbardziej popularne, ponieważ przyciągają największą uwagę. Na co między innymi decydowali się dotychczas sportowcy?

- Najdłuższy mecz piłki nożnej - mecz trwał aż 60 godzin i rozegrali go piłkarze z Różowych Panter wraz z Czarnymi Kotami. Mecz zakończył się zwycięstwem tych pierwszych stosunkiem bramek 756 : 746.

- Najszybsza jazda na dwóch kołach - udało się to niedawno Terry' emu Grantowi, który na słynnym torze rajdowym w Goodwood przejechał ponad milę w 2 minuty i 10 sekund na bocznych kołach!

- Najdłużej wykonywane ćwiczenie plank - nowy rekord ustanowił George Hood, wytrzymując w pozycji plank (wzmacniającej mięśnie brzucha i kręgosłupa) 1 godzinę, 20 minut i 5,01 sekund.

- Najwięcej ludzi wykonujących pompki - rekord pobito w Limavady w Wielkiej Brytanii, gdzie 436 osób publicznie wykonało pompki.

- Największy otwarty trening fitness - rekord pobito na stadionie Legii Warszawa, a udział w treningu wzięło aż 2369 osób.

- Najdłuższy trening z użyciem hula-hoop - Aaron Hibbs w roku 2009 w czasie swojego treningu kręcił hula-hoopem przez 74 godziny i 54 minuty, z jedynie 5-minutowymi przerwami co godzinę.

9 fitnessowych mitów

Bicie rekordu Guinnessa

Wiele uprawiających sport marzy o pobiciu jakiegoś rekordu i znalezieniu się w Księdze Rekordów Guinnessa. Jest wielu Polaków, którym się to udało - między innymi:

1. Janusz Chomontek - swoimi umiejętnościami podbijania piłki zachwycił cały świat! Aż 19 udanych prób pobicia różnorakich rekordów już za nim!

2. Ryszard Tumko - pobił rekord w kategorii "Najdłuższy dystans pokonany na bieżni w tydzień". Nowy rekordzista pokonał w ten sposób dystans 823,330 kilometrów.

3. Ewa Chodakowska - to ona zorganizowała na stadionie Legii Warszawa wspomniany, największy otwarty trening fitness. Trening miał miejsce 7 czerwca 2014 roku, od godziny 14:15 do 14:45, podczas wydarzenia 'all in for #mygirls'.

Polskie rekordy Guinnessa należą też do kibiców - fani koszykówki pobili rekord kozłowania piłki. Udało się to jednocześnie aż 28 tysiącom osób!

Jak pobić rekord? Wystarczy wejść na stronę główną biura rekordów, wymyślić rekord, który chcemy spróbować pobić (pomysłów, jak widać, jest mnóstwo i wiele z nich naprawdę oryginalnych!), a następnie zgłosić się do siedziby Guinness World Records w Londynie lub Biura Rekordów w Poznaniu.

Jeśli chodzi o rekordy Guinnessa youtube jest również skarbnicą filmików na ich temat - może któryś zmotywuje nas do działania? Powodzenia!

8 najbardziej motywujących kanałów na YouTube

Rower 650 kcal, aqua aerobik 300 kcal, joga 200 kcal. Zobacz ranking aktywności, które spalają najwięcej kalorii

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA