Ból uda z boku - czy trzeba się niepokoić? Który to mięsień z boku uda boli?

Ból w udzie jest bardzo powszechną dolegliwością. Spotyka zarówno osoby, które regularnie ćwiczą, jak i tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Pojawia się tak samo często u osób młodych, jak i starszych. Z czego wynika ból uda z boku? I co na ból w udzie?

Który to mięsień z boku boli?

Bardzo często wracamy po treningu do domu i po kilku godzinach od zakończenia aktywności fizycznej nagle dopada nas dziwny, punktowy ból z boku uda. Zaczynamy się zastanawiać – który to mięsień z boki boli?

Wróćmy więc do początku, ból kości udowej zazwyczaj jest umiejscowiony w trzech płaszczyznach – ból uda z tyłu, ból uda z przodu i ból uda z boku. Zazwyczaj nie jest to groźna dolegliwość. To zwykłe przetrenowanie i nadwyrężenie mięśni uda. Niekiedy jednak jest spowodowany urazami mechanicznymi. Zastanówmy się więc, czy w ostatnim czasie nie doszło w tym miejscu do silnego uderzenia czy stłuczenia.

Ból uda z boku może być objawem nadmiernej wrażliwości tkanek miękkich, bólem mięśni, a nawet kości. Najczęściej pojawia się po przetrenowaniu. Natomiast ból uda z tyłu to zazwyczaj wynik obciążenia podczas treningu siłowego. Może też być to uraz mięśni grupy kulszowo-goleniowej lub skutek długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. A kiedy odczuwamy ból uda z przodu, często jest to objaw naderwania przyczepu mięśnia. Ból ten może promieniować nawet od zwyrodnienia w kręgosłupie lub być także skutkiem nierozciągnięcia mięśni po treningu siłowym lub ich nadwyrężenia.

Co na ból w udzie?

Ból uda z boku, nawet ten niegroźny, często jest jednak trudną do zniesienia kontuzją. Z pewnością jest szczególnie uciążliwy dla sportowców, którzy muszą trenować mimo dolegliwości oraz dla osób starszych, którym utrudnia funkcjonowanie.

Co na ból w udzie? Niestety najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest czekanie. Gdy ból utrudnia chodzenie, powinniśmy dużo odpoczywać, nie nadwyrężać nóg. Niekiedy warto przyjmować także leki na ból, lecz zalecane jest to w szczególnie bolesnych przypadłościach. Tabletki nie pomogą nam zwalczyć przyczyny, a jedynie poprawią komfort życia. Pewnym rozwiązaniem jest także delikatne rozciąganie mięśni ud. Najlepiej oczywiście robić to po treningu, profilaktycznie. Kiedy już wystąpi ból, powinniśmy być bardzo ostrożni. Delikatny stretching to wszystko, na co możemy sobie pozwolić.

Co na ból mięśni po treningu? Dlaczego bolą mięśnie po treningu?

Zastanawiasz się, co na ból mięśni po treningu będzie najlepszym środkiem? Oczywiście delikatne rozciąganie! Jednak zanim przedstawimy wam kilka propozycji ćwiczeń, warto zastanowić się nad ogólnymi przyczynami takiego stanu rzeczy. Dlaczego bolą mięśnie po treningu?

Możecie być zaskoczeni, ale naukowcy póki co nie do końca znają mechanizm powstawania bólu mięśni po treningu. To, czego są jednak pewni i co potwierdziły badania, to to, że ból pojawia się w momencie, gdy mięśnie nie są przygotowane do treningu. Przygotowane odpowiednio. Oznacza to jedno, mięśnie bolą nas po treningu, ponieważ często nie rozciągamy ich właściwie. Jak więc zapobiegać, czyli jak rozciągać uda po treningu? Poniżej kilka propozycji.

Jak rozciągnąć uda po treningu? Przykłady ćwiczeń

Ćwiczenie 1 – przyciąganie pięty do pośladka. Stań prosto. Jedną nogę zegnij w kolanie i złap za kostkę dłonią. Piętę przyciągaj do pośladków. Pilnuj, aby kolana nogi prostej i ugiętej cały czas dotykały do siebie. Drugą rękę podnieść do góry lub trzymaj wyciągniętą w boku. Zatrzymaj pozycję na 10 sekund. Rozluźnij i zmień stronę.

Ćwiczenie 2 – rozciąganie w siadzie. Usiądź w siadzie prostym. „Wyciągnij” pośladki, usiądź na guzach kulszowych. Zegnij prawą nogę w stawie kolanowym. Załóż ją za lewą nogę, która powinna być cały czas wyprostowana. Lewą dłonią dociśnij kolano do lewej strony. Zatrzymaj na kilka sekund. Rozluźnij. Powtórz 10 razy i zmień stronę.

Ćwiczenie 3 – wypad nogi do przodu. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Wysuń jedną nogą do przodu. Zegnij ją w kolanie. Powinna tworzyć kąt prosty. Druga noga jest wyprostowana i zaczepiona na palcach stopy. Spróbuj pogłębić pozycję. Jeśli początkowo trzymałeś dłonie przy stopie, zejdź niżej na przedramiona. Zatrzymaj na 30 sekund i zmień stronę.

Więcej o: