• Link został skopiowany

Co to są haluksy? Ćwiczenia na haluksy i płaskostopie

Haluksy to bardzo bolesna i zdradliwa przypadłość. Latami nie daje żadnych większych objawów. A kiedy często jest już za późno na zapobieganie, zauważamy poważne zwyrodnienie palców stopy. Co to są haluksy? Jakie ćwiczenia na haluksy?
haluksy
jan Romero/unsplash.com

Co to są haluksy?

Haluks, inaczej paluch koślawy, hallux, halluks, to schorzenie bardzo utrudniające funkcjonowanie w codziennym życiu. Na dodatek ta zwyrodnieniowa choroba powoduje duży ból i trudności w chodzeniu. Najczęściej haluksy przytrafiają się kobietom. Niestety, w dużej mierze panie same są sobie winne. To brutalne stwierdzenie, ale w dużej mierze jesteśmy odpowiedzialne za pojawienie się zwyrodnienia palca i stawu. Jak do tego dochodzi? Wystarczy nosić źle doprasowane obuwie, latami wkładać wyłącznie szpilki o bardzo wąskich noskach. Do tego wystarczy lekka nadwaga, brak ruchu, ogólny zły styl życia. Haluksy gotowe. Szczególnie jeśli haluksy zdarzały się już wśród kobiet z naszej rodziny. To czynnik, którego nie można lekceważyć!

Jak powstają haluksy?

Jak powstają haluksy? Tak jak wspominaliśmy, najczęściej winne są wysokie obcasy noszone przez lata. Panie przyzwyczajają się do butów na obcasie, pomimo początkowych trudności, po pewnym czasie nie wyobrażają sobie, jak mogłyby chodzić na płaskim obcasie. Niestety nasza noga się nie przyzwyczaja. A wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy – tak zwane przodostopie. Dodatkowo buty z wąskim czubkiem zwiększają ucisk na paluch i łuk poprzeczny stopy, a to szybko doprowadza do deformacji palców, rozwoju płaskostopia poprzecznego i bólu.

Pod wpływem zniekształceń nasza stopa przyjmuje inny układ. Zaczyna inaczej pracować, a należy to rozumieć jako nierównomiernie rozłożenie ciężaru ciała. Nasz duży paluch u stopy przestaje być stabilnym punktem podparcia. Zaczynamy inaczej chodzić. Trwa to oczywiście latami. A skutkuje pogorszeniem wytrzymałości struktur, które stabilizują stopę; osłabieniem mięśni, które z dnia na dzień stają się coraz słabsze. Ponadto szybko dochodzi do nadmiernemu przeciążenia wewnętrznej krawędzi stopy.

Wielkim problemem okazuje się także leczenie haluksów. Niestety bardzo późno docieramy na wizytę u lekarza. Bagatelizujemy problem, czasem kupujemy większe buty i na tym poprzestajemy. A na większe buty jest już za późno. To tylko chwilowa ulga. Kiedy deformacja jest już widoczna gołym okiem, ból staje się niedoniesienia, zakup nowych butów nie pomoże, a często jest też utrudniony. W każdym obuwiu czujemy dyskomfort.

Warto więc zachować czujność i kiedy pojawią się pierwsze objawy – często nazywane towarzyszącymi – należy udać się natychmiast do lekarza. Naszą uwagę powinny więc przykuć: zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno-palcowego, kaletka (czyli woreczek wypełniony śluzem w miejscu tarcie na wystającą kość przy paluchu), bolące zgrubienia naskórka, podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego.

Wtedy pozostaje natychmiast udać się na wizytę u lekarza i koniecznie rozpocząć regularne ćwiczenia na haluksy. Poniżej przygotowaliśmy najlepsze ćwiczenia na haluksy i płaskostopie.

Ćwiczenia na haluksy - profilaktyczne

Rozciąganie ścięgna Achillesa z ręcznikiem. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Między śródstopie włóż ręcznik. Złap oba końce ręcznika i przyciągaj je w swoją stronę. Noga powinna być cały czas wyprostowana. Zatrzymaj pozycję na 30-40 sekund i rozluźnij. Powtórz dziesięć razy.

Turlanie piłeczki golfowej lub tenisowej. Usiądź wygodnie na krześle. Pod stopę włóż piłeczką. Przekładaj ją, turlaj na różne strony. Jedną stopę ćwicz przynajmniej dwie, trzy minuty.

Ćwiczenia na haluksy z gumką. Potrzebujesz szeroką gumę, taśmę elastyczną. Z jednej strony załóż ją na duży palec u nogi, a z drugiej przewiąż wokół nogi krzesła. Zegnij grzbietowo paluch, kieruj go w swoją stronę, zatrzymaj pozycję na 10 sekund.

Ćwiczenia na haluksy po operacji

Jak ćwiczyć stopę po operacji haluksa? Tutaj ćwiczenia profilaktyczne na haluksy warto na początku odpuścić. Ćwiczenia na haluksy po operacji powinny być dobrane przez lekarza ortopedę, fizjoterapeutę. Warto pierwsze ćwiczenia na haluksy po operacji wykonać po okiem doświadczonego lekarza. A dopiero potem ćwiczyć samodzielnie w domu.

Więcej o: