Ćwiczenia na lędźwie. Jak wzmocnić kręgosłup lędźwiowy?

Kręgosłup lędźwiowy to jeden z odcinków kręgosłupa. Z jednej strony wiemy, jak ważny jest dla prawidłowej postawy naszego ciała, z drugiej niezwykle często o nim zapominamy. Aż dwie trzecie dolegliwości bólowych kręgosłupa pochodzi właśnie z odcinka lędźwiowego. Jak wzmocnić kręgosłup lędźwiowy? Poznaj najlepsze ćwiczenia na lędźwie.

Jakie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy?

Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy będą dla ciebie najlepsze? Prawda jest taka, że dopóki nie spróbujesz, to się nie przekonasz. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy mają za zadanie wzmocnienie mięśni i zapobieganie bólom pleców. Można je podzielić na rozluźniające, rozciągające, mobilizujące i wzmacniające. To, które ćwiczenia przyniosą nam ulgę, zależy od schorzenia, które nam dokucza. Aby właściwie dopasować i ocenić tę kwestię, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Gdy kręgosłup lędźwiowy boli cię przez dłuższy czas, niezbędna jest konsultacja lekarska, a także wykonanie niezbędnych badań. Jeśli jednak chcesz postawić na profilaktykę, to możesz wykonywać wszystkie poniższe ćwiczenia.

Jakie ćwiczenia na lędźwie w domu?

Zacznijmy od tego, że ćwiczyć można wszędzie. W domu, na siłowni, w fitness klubach. W ostatnich latach wiele dużych, międzynarodowych firm wprowadziło ćwiczenia na kręgosłup dla swoich pracowników w godzinach pracy. Ćwiczenia na lędźwie na siłowni niczym nie muszą różnić się od tych, które wykonujemy w domu. Warto jednak wybrać się na początku naszej przygody z ćwiczeniami na lędźwie na zorganizowane zajęcia, podczas których instruktor pokaże nam właściwą techniką różnych pozycji. Gdy ją poznamy, nic nie stoi na przeszkodzie, możemy ćwiczyć w domu. Jakie ćwiczenia na lędźwie w domu?
Przyciąganie nogi. Połóż się na płaskim podłożu. Możesz położyć się na miękkim dywanie, macie, kocyku. Podciągnij prawą nogę do klatki piersiowej. Następnie przyciągnij głowę do kolana. Prostujemy nogi i kładziemy głowę stabilnie na podłożu. Po kilku sekundach zmieniamy nogę. Powtarzamy kilka razy.

Przenoszenie nóg. Połóż się płasko na plecach - tak jak w przypadku pierwszego ćwiczenia, najwygodniej będzie ci na macie, dywanie, kocyku. W leżeniu na plecach, zegnij w kolanach obie nogi, a wyprostowane ręce rozłóż na boki. Przenoś obie nogi raz na jeden, raz na drugi bok. Powtórz dziesięć razy.
Wciskanie odcinka lędźwiowego w podłoże. Zegnij nogi w kolanach, ręce wyprostowane rozłóż płasko wzdłuż tułowia. Postaraj się jak najbardziej wciskać odcinek lędźwiowy w podłoże. Zrób dziesięć powtórzeń. Następnie wykonaj odwrotne ćwiczenie. Podnieś biodra i trzymamy je w górze przez pięć sekund.
Wyciąganie całego ciała. W leżeniu na plecach wyprostuj nogi i wyciągnij całe ciało. Wyprostowane ręce splatamy i przenosimy za siebie, wyciągając je jak najdalej potrafimy. Rozluźniamy i powtarzamy kilka razy.
Koci grzbiet. Przyjmij pozycję klęku podpartego. Wyginaj kręgosłup do góry, chowając przy tym głowę jak najniżej, blisko klatki piersiowej. A po kilku sekundach zrób „wklęsły kręgosłup”. Zadzieraj głowę do góry. Następnie wyciągnij się do przodu, wyprostowane ręce przełóż daleko do przodu.

Ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy - technika

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy powinny być dostosowane do własnych możliwości. Nie możemy przećwiczyć, nadwyrężyć mięśni, ponieważ osiągniemy odwrotny efekt od zamierzonego. Pierwsze ćwiczenia trzeba wykonywać bardzo dokładnie. Kiedy staranność wejdzie nam w nawyk, możemy nieco przyspieszyć. Ale tu nie liczy się tempo, a jakość ćwiczeń.
Ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy mogą być męczące dla nieprzyzwyczajonego do wysiłku kręgosłupa. Nie można więc przesadzać z ilością powtórzeń – ćwiczymy tyle, ile mamy siły. Ważne, aby po każdym ćwiczeniu chwilę odpocząć.

Każdego dnia jednak warto zwiększać liczbę ćwiczeń i powtórzeń. Na początek warto robić po jednym powtórzeniu więcej co tydzień. Po trzech miesiącach regularnych treningów ćwiczenia na bolący kręgosłup lędźwiowy przyniosą skutek i odczujemy prawdziwą ulgę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA