Trening z pasami TRX - na czym polega, efekty ćwiczeń. Na co zwrócić uwagę przy zakupie taśm TRX?

Trening TRX zyskuje w ostatnich latach na popularności. Na czym polega? To ćwiczenia z masą własnego ciała, do których wykorzystuje się specjalny zestaw regulowanych pasów, czyli właśnie taśm TRX. Co ciekawe, można zawiesić w dowolnym miejscu, nawet w domu! Jakich efektów możemy spodziewać się ćwicząc regularnie z taśmami TRX?

Co to są taśmy TRX? Trening z taśmami TRX

Trening TRX, czyli ćwiczenia z taśmami umiejscowionymi na ścianie i suficie, zawdzięczamy amerykańskiemu komandosowi Navy SEALS. Wojkowy szukał najlepszej, najskuteczniejszej metody treningu dla żołnierzy stacjonujących w bazach wojskowych na całym świecie. I w końcu mu się to udało. Przeanalizował wiele dostępnych, opracowanych wcześniej wojskowych treningów i opracował zestaw, który był możliwy do wykonania w każdych warunkach bez dodatkowego sprzętu w postaci na przykład ciężarów. Jedyne, czego potrzebowali żołnierze to podwieszone liny treningowe.

Taśmy TRX – z czego są wykonane?

Jak już wspominaliśmy, jedynym przyrządem potrzebnym do treningu TRX są specjalne taśmy. Mają one kształt litery Y i wykonane są z bardzo wytrzymałego, a przy okazji niezwykle lekkiego polimeru. Łatwo je więc przewozić, co było istotne w treningu żołnierzy. Można je wieszać zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i w plenerze. Do zamocowania taśm TRX można wykorzystać nawet trzepak na osiedlu! Jeden koniec musi mieć stabilny punkt, a pozostałe końce wykorzystujemy do zahaczenia stóp lub trzymamy je w rękach.
Do treningu najlepiej wykorzystywać oryginalne taśmy TRX sprzedawane w zestawie z dodatkowymi elementami. Dzięki temu mamy od razu uchwyt do zawieszania pasów na drzwiach, pas przedłużający czy worek do transportu.

Efekty treningu z taśmami TRX

Efekty ćwiczeń z taśmami TRX są widoczne bardzo szybko. Istotna jest jednak regularność treningu i konsekwencja w wyborze ćwiczeń. Jakich efektów możemy się spodziewać? Przede wszystkim poprawi się nasza siła, wytrzymałość i równowaga. Trenując z TRX nie musimy martwić się o kontuzje. Ryzyko urazów czy przeciążeń związane z pracą na zbyt dużym ciężarze jest wyeliminowane do minimum. Ćwiczymy bowiem z własnym ciałem.
Efektem treningu z taśmami TRX jest także wyszczuplenie całego ciała. Dodatkowo można wyrzeźbić mięśnie – szczególnie brzucha!

Taśmy TRX - dla kogo są i jak z nimi pracować?

W treningu TRX mięśnie pracują bardzo intensywnie. Muszą pokonać naturalną siłę ciężkości, bo podnoszą ciężar ciała ćwiczącego. To sprawia, że trening nie obciąża stawów ani kręgosłupa. Trening TRX jest więc idealny dla osób, które mają problemy ze stawami i skarżą się na bóle kręgosłupa. Trening z taśmami poprawi stabilizację sylwetki, wzmocni mięśnie głębokie. Może ćwiczyć każdy, nieważne na jakim poziomie wytrenowania jesteśmy.
Z racji tego, że jest to bardzo intensywny zestaw ćwiczeń, sprawdzi się także jako trening na redukcję. Każdy, kto chce spróbować zrzucić zbędne kilogramy, powinien spróbować tego rodzaju aktywności fizycznej. Dzięki taśmom TRX zrzucić tkankę tłuszczową nawet z newralgicznych, opornych miejsc na ciele. Szybko pozbędziemy się oponki, wyszczuplimy uda i uelastycznimy skórę na pośladkach.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie taśm TRX?

Przy zakupie taśm TRX warto zwrócić uwagę na… cenę. Tak, niestety im jest ona wyższa, tym lepszy dostaniemy sprzęt. Oryginalne taśmy TRX są dostępne w niewielu polskich sklepach. Dlatego cena ich rośnie. A tylko te oryginalne mają gwarancję jakości. Ceny taśm TRX wahają się od 100 złotych do 900. Niektóre zestawy można kupić nawet za 1300-1400 złotych. Te najtańsze to oczywiście podróbki.
W Polsce jest tylko jeden dystrybutor taśm TRX. Ma wyłączność na sprzedaż oryginalnego sprzętu. Jego produktu znajdziemy na stronie ekspertfitness.com. Cena jest naprawdę wysoka, ale warto zainwestować w oryginalne taśmy TRX, jeśli ćwiczymy lub chcemy ćwiczyć z nimi regularnie. Dzięki temu mamy absolutną pewność, co do bezpieczeństwa treningu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.