Utrata wagi, czyli 10 zasad, które działają! Zasady odchudzania Ewy Chodakowskiej

Ewa Chodakowska nie przedstawiła bynajmniej żadnego dekalogu odchudzania. Dzieli się jednak ze swoimi fanami zdrowymi nawykami i cennymi radami. Kiedy zbierze się je wszystkie razem, można bez problemu ułożyć pewne zasady. I to takie, które naprawdę działają!

Utrata wagi – jak skutecznie schudnąć?

Ewa Chodakowska jest nie bez powodu jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych trenerek fitness w Polsce. Z jej treningów korzystają miliony osób. Jednak zawsze podkreślała ona, że same ćwiczenia nie wystarczą. Liczy się także dieta i zdrowe podejście do życia. Tylko zmiana stylu życia pomoże nam osiągnąć sukces – skutecznie schudnąć i stracić wagę. Warto wiedzieć, na jakie zasady Chodakowska zwraca uwagę.

Utrata wagi – 10 zasad, które działają

Zanim omówimy 10 przykazań odchudzania, należy zauważyć, że zasady odchudzania dla kobiet i zasady odchudzania dla mężczyzn są takie same. Niczym się one nie różnią. Mamy takie same organizmy, tak samo wchłaniamy wartości odżywcze. Jak brzmią więc najważniejsze zasady odchudzania Ewy Chodakowskiej?

Przede wszystkim bez głodówek

Trenerka wszystkich Polek mówi wprost, że nie ma żadnej diety cud. Coś takiego nie istnieje. Nie należy do takich rozwiązań także głodówka. Naczelną zasadą 10 przykazań odchudzania powinno być więc jedzenie! Nie odchudzanie, a właśnie jedzenie. Oczywiście takie, które opiera się o zasady zdrowego żywienia. Jadłospis powinien być zaprojektowany tak, aby po zakończonym odchudzaniu nie było konieczne wprowadzenie żadnych restrykcyjnych zmian w codziennym menu. Dieta od samego początku ma być zdrowa i skuteczne nie tylko podczas redukcji, lecz także na co dzień.

Po drugie jedzmy aż pięć posiłków dziennie

Śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja. To pięć posiłków, które muszą znaleźć się w naszym codziennym planie żywienia. Każde danie powinno być dobrze zbilansowane, składać się z wyłącznie dobrych składników, które pochodzą ze sprawdzonych źródeł i są dobre jakościowo. Powinniśmy komponować potrawy zgodnie z piramidą żywienia.

Małe porcje spożywane regularnie

Posiłki spożywamy w stosunkowo niewielkich odstępach czasu. To jedna z kluczowych zasad odchudzania Ewy Chodakowskiej. Najlepiej jeść co dwie, trzy godziny. Czterogodzinna przerwa między posiłkami to absolutne maksimum. Pomoże to szczególnie tym, którzy często podjadają. Częstsze posiłki wyeliminują ten nawyk.

Dieta minimum 1500 kalorii

Wśród rad Ewy Chodakowskiej znajdziemy wzmiankę o tym, że trenerka nie poleca diet poniżej 1500 kalorii. Aby prawidłowo funkcjonować, ruszać się, ćwiczyć, mieć siłę do działania i cieszyć się życiem, musimy mieć bowiem energię.

Picie wody to podstawa

Ewa Chodakowska podkreśla w swoich postach na Instagramie, że picie wody jest absolutną koniecznością. Niezbędne minimum to półtora litra wody mineralnej dziennie. Optymalne jednak byłoby wypijanie dwóch, a nawet trzech litrów wody dziennie.

Ćwiczenia dwa-trzy razy w tygodniu

Odchudzanie nie ma sensu bez treningów. Powinniśmy ćwiczyć przynajmniej dwa, a najlepiej trzy razy w tygodniu. Najlepiej co drugi dzień. Dzień przerwy to czas, gdy organizm się regeneruje.

Jedzenie przed i po treningu

Bardzo ważne jest planowanie jedzenia po treningu. Powinniśmy jeść po i przed. Około godzinę przed planowaną aktywnością fizyczną warto zjeść garść świeżych lub suszonych owoców albo wypić koktajl mleczny. Około godziny po treningu powinniśmy sięgnąć po coś bardziej kalorycznego. Na przykład owsiankę, jogurt z orzechami, kanapkę.

Kluczowe śniadania

W swoich zasadach Ewa Chodakowska odwołuje się często do najważniejszego posiłku w ciągu dnia – śniadania. To ono jest najbardziej energetycznym posiłkiem w ciągu całego dnia i bez niego nie będziemy mieli siły do działania.

Postaw na małe przyjemności

Po udanym treningu nagradzaj się. Kiedy uda ci się schudnąć kolejny kilogram, przybij sama ze sobą piątkę i pomyśl o małej przyjemności, którą możesz sobie sprawić. Mogą to być zakupy z przyjaciółką, wyjście do kina czy kawa – oczywiście bez cukru!

Akceptuj siebie

Ostatnia zasada, ale nie najmniej ważna, to samoakceptacja. Bez zrozumienia dla siebie, pokochania swoich słabości i ograniczeń, nie osiągniemy sukcesu. Koniec końców to my jesteśmy najważniejsi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.