Aby rozpocząć trening klatki piersiowej w domu, wystarczą ci dwie rzeczy – mata i hantle. Nie masz maty? Nie szkodzi. Na początek możesz ćwiczyć na dywanie. Ważne, by nie był zbyt miękki. Hantle natomiast z powodzeniem możesz zastąpić butelkami wody – czy to pół litrowymi, czy litrowymi, pojemność zależy od twoich możliwości. Na początek wybierz lżejsze, a z czasem, wraz z wytrenowaniem, postaw na cięższe obciążenie.
Zanim przystąpisz do treningu klatki piersiowej w domu musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim swój trening klatki w domu warto wspomóc dietą. Bez odpowiedniego żywienia, nie osiągniesz pożądanych efektów. Jeśli zależy ci na większej masie, aby potem pięknie wyrzeźbić mięśnie klatki piersiowej, musisz minimalnie zwiększyć kaloryczność posiłków. Należy to robić z głową! Rozsądek jest najlepszym doradcą. Warto wybrać się do dietetyka czy trenera personalnego, który pomoże nam ustawić sposób odżywiania adekwatny do masy ciała i efektów, które chcemy osiągnąć.
Jeśli chodzi o sam trening klatki w domu, to pamiętajmy o bardzo ważnej zależności. Coraz większa liczba powtórzeń i stosowanie większego obciążenia wywoła pożądany impuls, który proporcjonalnie będzie wymuszał wzrost mięśni. Nie można jednak przesadzić z treningami. Należy zadbać o odpowiednią regenerację i o rozplanowanie treningów. Od czego zacząć?
Tak jak w każdej aktywności fizycznej, tak i podczas wykonywania treningu klatki w domu, należy rozpocząć od rozgrzewki. W przypadku ćwiczeń na klatę w domu bardzo istotne znaczenie ma właśnie należycie przeprowadzona rozgrzewka. Koniecznie trzeba solidnie rozgrzać stawy barkowe, stawy łokciowe i nadgarstki. Te partie ciała będą pracowały cały czas. Muszą być należycie przygotowanie. Na początek warto zacząć od skłonów, wymachów, kręcenia kółek nadgarstkami i całymi ramionami.
A na koniec każdego treningu klatki w domu musimy zadbać o właściwe odprężenie mięśni. Stretching jest konieczny. Delikatne rozciąganie pomoże nam „ostudzić” mięśnie i uchroni nas przed kontuzjami czy nawet zakwasami następnego dnia.
Ćwiczenia na klatkę można wykonywać ze sprzętem lub bez. Wśród ćwiczeń bez żadnych dodatkowych urządzeń czy akcesoriów należy wymienić choćby pompki. To wszechstronne ćwiczenie, jak żadne inne wzmocni klatkę piersiową.
Jeśli jednak chcemy poćwiczyć z hantlami, nic nie stoi na przeszkodzie. Ćwiczenia na klatkę z hantlami są łatwe i naprawdę nie wymagają doświadczenie. Zamiast hantli możemy wykorzystać butelki z wodą mineralną. Hantle powinny być dobrane wagowo do naszego wieku i wagi. Zawsze lepiej ćwiczyć z mniejszym ciężarem na początku.
Ćwiczenia na klatkę z hantlami opierają się na przyciąganiu hantli do klatki, na boki lub wyciąganiu ich nad głowę. Ćwiczenia na klatę z hantlami powinny być krótkie, ale systematyczne. Powinniśmy robić krótkie serie ćwiczeń, które będą trwały do 20 minut, ale koniecznie kilka razy w tygodniu.
Można także wykorzystać je przy innych ćwiczeniach, na przykład przy desce. Wystarczy przyjąć pozycję deski i na zmianę podnosić dłoń z hantlami i wyciągać rękę do tyłu.
Ćwiczenia na klatę w domu na pierwszy ogień rozprawią się z naszą nieprawidłową sylwetką. Większość z nas się garbi. Nasza sylwetka wygląda przez to mniej atrakcyjnie, biust staje się mniej jędrny. Wykonując domowe ćwiczenia na klatkę dbamy i o prawidłową postawę ciała i o podniesienie biustu. Regularny trening sprawi, że przestaniesz się garbić, ujędrnisz skórę tej części ciała i poprawisz wygląd biustu. Piersi zamiast rozchodzić się na boki, będą pięknie ułożone po środku.
Dodatkowo klatka piersiowa chroni nasze najważniejsze narządy – serca i płuca. Silne mięśnie klatki piersiowej, to lepsza ochrona organów.