Dieta przemienna - zasady i rezultaty. Dla kogo jest to najlepszy sposób żywienia?

Dieta przemienna to jedna z propozycji dla osób, które starają się zrzucić nadmierne kilogramy. Jeśli nie radzisz sobie z wyrzeczeniami, które zazwyczaj towarzyszą dietom restrykcyjnym, to dieta przemienna jest dla ciebie. Dlaczego? Polega ona na ograniczaniu kaloryczności posiłków tylko co drugi dzień. Co jeszcze musisz wiedzieć o tym modelu żywienia?

Dieta przemienna – jadłospis przepisy

Dieta przemienna, zwana też dietą naprzemienną, jest swego rodzaju postem. Ale tylko co drugi dzień. Z tego powodu to świetny pomysł dla osób, które nie radzą sobie z utratą masy w tradycyjny sposób. Została opracowana w Stanach Zjednoczonych Ameryki przez ekspertkę nauk o żywieniu – doktor Kristę Varady. Konsultacji udzielał jej trenerem z zakresu ochrony zdrowia Bill Gottlieb.
Na czym polega jadłospis diety przemiennej? Dieta naprzemienna zakłada ograniczenie kaloryczności posiłków tylko co drugi dzień. Jeden dzień gotujemy według normalnych przepisów. A drugiego dnia wprowadzamy restrykcję. Nie musimy na dobrą sprawę rezygnować wcale z naszych ulubionych, nawet kalorycznych dań. Nie ma potrzeby stosowania skomplikowanych przepisów na diecie przemiennej.

Dieta przemienna – zasady

Główną zasadą diety przemiennej jest brak głodówek. Nie głodzimy się, a więc nie mamy później efektu jo-jo. Jest to zdrowy pomysł na utratę zbędnych kilogramów, a przy tym naprawdę skuteczny.
Zasady diety przemiennej są proste. Jednego dnia jemy wszystko, na co mamy ochotę. Oczywiście w granicach rozsądku, z zachowaniem norm żywienia, ograniczając słodycze, napoje gazowane czy fast foody. Nie chodzi tu jednak o restrykcje. Po prostu nasza dieta powinna uchodzić w powszechnym rozumieniu za zdrową i wartościową. To dzień, który jest nazywany dniem ucztowania. Powinniśmy zjadać około 110 proc. naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Posiłki powinny być urozmaicone. Nie pomijamy śniadań czy kolacji. Musimy jeść minimum pięć razy dziennie.
Drugi dzień to dzień diety. Tego dnia spożywamy maksymalnie 500 kalorii. Dokłada wartość kaloryczna powinna być wyliczona na podstawie naszego dziennego zapotrzebowania. Powinniśmy tego dnia diety przyjąć około 25 proc. zalecanej dla nas normy.

Dieta przemienna - rezultaty

Dieta przemienna efekty przynosi dość szybko. Przez naprzemienne stosowanie diety i dni ucztowania oszukujemy organizm. Spala on kalorie, a przy tym nie ma poczucia, że musi magazynować tłuszcz i przygotowywać się na gorszy czas. Ważne, dla właściwych rezultatów diety przemiennej, aby spożywać około dwóch litrów płynów dziennie. Niewskazane są intensywne treningi podczas dni postnych.
Kończymy dietę, gdy uzyskamy zadawalające nas efekty. Następnie prowadzimy dietę stabilizacyjną, która ma na celu wdrożenie zdrowych nawyków do naszego życia codziennego i utrzymanie osiągniętych rezultatów.

Warto wiedzieć, że dieta przemienna jest potwierdzonym przez naukowców modelem żywienia. Jej skuteczne rezultaty potwierdza wielu lekarzy. Wspomniana Krista Varady przeprowadziła badania, podczas których przez 10 tygodni badani stosowali dietę naprzemienną. Każdy stracił przynajmniej kilka kilogramów i co ważne, podczas odchudzania nie towarzyszyło im uczucie głodu.

Osoby z nadwagą straciły około pięciu kilogramów. Natomiast rekord wynosił 11,3 kg. Wiele osób zauważyło spadek poziomu złego cholesterolu – LDL. Niektórzy odnotowali także obniżenie ciśnienia tętniczego. Badania stanowiły podstawę książki Kristy Varady. Badaczka opublikowała książkę „Dieta 50:50. Odchudzaj się co drugi dzień!”, w której znajdziemy wszystkie zasady i przepisy diety przemiennej.
Dieta przemienna budzi jedynie kontrowersje dotyczące utrzymania głodówki co drugi dzień. Głodówka jest trudnym doświadczeniem, przed którym niektórzy się wzbraniają. Dodatkowo niewielu lekarzy ją popiera. Tutaj jednak warto pamiętać o tym, że głodówka jest pełna. Dostarczamy organizmowi 25 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Z pewnością jednak taki rodzaj kontrolowanego ograniczenia jedzenia jest znacznie lepszy niż stosowanie głodówki na stałe. Musimy jednak liczyć się z bólami i zawrotami głowy, spadkiem nastroju, osłabieniem czy zmęczeniem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.