Mięsień czworogłowy uda to bardzo duży i na dodatek gruby mięsień, który znajduje się w przedniej części uda. To najsilniejszy prostownik stawu kolanowego, a więc zapewnia przeciwwagę do mięśnia dwugłowego uda. Oprócz tego wśród jego pozostałych funkcji należy wymienić: stabilizowanie kolana w płaszczyźnie strzałkowej oraz zgięcie w stawie biodrowym.
Jego nazwa dobrze oddaje jego budowę. Jest złożony z czterech niezależnie pracujących głów, które posiadają oddzielne przyczepy początkowe i wspólny przyczep końcowy. Wśród przyczepów początkowych mięśnia czworogłowego uda należy wymienić: mięsień prosty uda (kolec biodrowy przedni dolny oraz górna powierzchnia panewki miednicznej), mięsień obszerny boczny (górna część kresy międzykrętażowej, boczny brzeg guzowatości pośladkowej i górna część wargi bocznej kresy chropawej kości udowej), mięsień obszerny przyśrodkowy (kresa międzykrętażowa, kresa grzebieniowa, warga przyśrodkowa kresy chropawej, kresa nadkłykciowa przyśrodkowa kości udowej), mięsień pośredni (przeważnie 2/3 górnej powierzchni przedniej i bocznej kości udowej, a także przyległa przegroda międzymięśniowa) oraz mięsień stawowy kolana (znajdujący się niżej przyczepu mięśnia obszernego przyśrodkowego).
Jako przyczepy końcowe mięśnia czworogłowego uda należy wymienić: mięsień prosty uda (przechodzi on w ścięgno, które łączy się z przednią powierzchnią rzepki i schodzi z jej wierzchołka, a następnie przyczepia się do guzowatości kości piszczelowej w formie więzadła rzepki), mięsień obszerny boczny (podstawa i brzeg boczny rzepki), mięsień obszerny przyśrodkowy (podstawa i brzeg przyśrodkowy rzepki), mięsień pośredni (głęboka powierzchnia ścięgna mięśnia czworogłowego uda i brzeg boczny rzepki) oraz mięsień stawowy kolana (inaczej kaletka nadrzepkowa).
Jak widać, jego budowa jest bardzo skomplikowana. Złożoność przyczepów mięśnia czworogłowego uda wpływa na to, że często przytrafiają się nam najróżniejsze dolegliwości tej partii ciała. Przede wszystkim odczuwamy ból o różnym nasileniu. Co wywołuje dyskomfort i wspomnianą bolesność? Bardzo łatwo naciągnąć mięsień czworogłowy uda. Czasem zdarza się także nadwyrężenie. Oba te schorzenia pojawiają się przy przetrenowaniu, podczas wykonywania niektórych ćwiczeń, a także po zbyt intensywnych spacerach, na które nasze ciało nie było gotowe.
W sytuacji naciągnięcia mięśni czworogłowych uda konieczny jest odpoczynek. Relaks i odciążenie mięśni powinny pomóc i załatwić sprawę, jeśli to jednorazowa sytuacja. Pomocne mogą być także tabletki przeciwbólowe, zimne okłady nadwyrężonego czy też naciągniętego miejsca.
Jeśli ból mimo takich środków nadal się utrzymuje albo wręcz nasila, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista wykona badanie ultrasonografem i oceni, czy mięsień został naciągnięty, naderwany, czy może stało się coś poważniejszego.
W skrajnych sytuacjach może być konieczność przeprowadzenia operacji. Zazwyczaj jednak kończy się na rehabilitacji. Jakie ćwiczenia na mięsień czworogłowy uda będą pomocne?
Ćwiczenia na mięsień czworogłowy uda nie muszą być trudne. Wystarczy delikatna, spokojna gimnastyka. Zależy nam na tym, aby nie pogłębić problemu. Warto więc rozciągać mięśnie delikatnie i w razie silniejszego bólu, przestać ćwiczyć. Poniżej znajdziecie dwa przykładowe ćwiczenia na mięsień czworogłowy uda.
Mięsień czworogłowy uda – ćwiczenia – wykroki. Stań w lekkim rozkroku, rękami trzymaj się lekko za biodra. Zrób maksymalnie daleko krok w przód. Połącz ten ruch z ugięciem nogi. Skieruj ją do podłogi. Wróć do pozycji początkowej. Powtórz na drugą stronę. Wykonaj kilkanaście powtórzeń.
Mięsień czworogłowy uda – ćwiczenia – przysiady. Stań w lekkim rozkroku. Stopy ustaw równolegle do siebie. Wyciągnij ręce przed siebie. Wypchnij pośladki w tył, ściągnij łopatki i wykonaj przysiad. Pamiętaj, aby kolana nie wyprzedzały palców u stóp. Pilnuj prostych pleców. Zrób kilkanaście przysiadów.