Trening stabilizacyjny wzmocni nasze mięśnie od środka. Od czego zacząć ćwiczenia?

Trening stabilizacyjny zakłada wzmocnienie mięśni głębokich. Jest konieczny do wzmocnienia mięśni otulających tułów - od barków aż do miednicy. Te mięśnie wpływają na naszą kondycję i samopoczucie. Jeśli będziemy ćwiczyć regularnie, unikniemy bólów kręgosłupa i skorygujemy postawę. Przedstawiamy najlepsze treningi stabilizacyjne.

Trening stabilizacyjny – fizjoterapia

Trening stabilizacyjny jest główną pracą, jaką wykonujemy podczas sesji z fizjoterapeutą. Podczas wizyty w gabinecie możemy się dowiedzieć, jak potrzebne są nam dobrze funkcjonujące mięśnie głębokie. Nadrzędnym celem treningu stabilizacyjnego w fizjoterapii jest wzmocnienie osłabionych mięśni, nauka prawidłowego wzorca ruchu i korekcja postawy.
Fizjoterapia pomoże nam dzięki treningowi stabilizacyjnemu pozbyć się pamiątek po urazach z przeszłości. Trening stabilizacyjny jest niezwykle istotny w powrocie do zdrowia po urazach. Wykorzystywany jest zarówno przez amatorów, jak i profesjonalnych sportowców.

Trening stabilizacyjny mięśni głębokich

Treningu stabilizacyjnym musimy skupić się na mięśniach głębokich. Co ciekawe wielu pacjentów zanim nie rozpoczną ćwiczeń pod kątem doświadczonego fizjoterapeuty, nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że takie mięśnie głębokie posiadają! Jakie ćwiczenia będą najlepsze na początek treningu stabilizacyjnego mięśnie głębokich? Oto nasze propozycje.
Superman. Połóż się na brzuchu. Warto leżeć na dość twardej powierzchni. Mata lub dywan sprawdzą się idealnie. Wyciągnij ręce przed siebie i ułóż je wzdłuż głowy. Następnie unieś nogi i ręce do góry. Nie zadzieraj głowy. Wytrzymaj w pozycji supermana około 30-40 sekund. Powtórz pięć razy.
Deska. To chyba najpopularniejsze ćwiczenie na mięśnie głębokie. Wystarczy z leżenia na brzuchu przejść do podporu przodem. Można oprzeć się zarówno na dłoniach, jak i na łokciach. Podpór przodem można wykonywać zarówno na dłoniach i na łokciach. Ważne, aby odpowiednio napiąć brzuch i pośladki oraz podwinąć pod siebie miednicę. W pozycji wytrzymujemy 30-40 sekund. Powtarzamy pięć razy.

Rowerek górski. To ćwiczenie podczas treningu stabilizacyjnego mięśni głębokich wykonujemy w podporze przodem na dłoniach. Nasze nogi powinny opierać się na stopach. Następnie należy naprzemiennie uginać nogi w kierunku klatki piersiowej, nie zmieniając ustawienia kręgosłupa. „Jedziemy” na rowerku przez 30 sekund, odpoczywamy i powtarzamy w sumie pięć razy.
Spięcia brzucha. Połóż się płasko na plecach i rozłóż obie ręce na boki. Następnie unieś rozłożone ręce i nogi do góry. To nie musi być wysoko. Wystarczy nawet pięć centymetrów nad ziemię. Utrzymuj stabilny brzuch i pilnuj odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zatrzymaj pozycję na 30 sekund, rozluźnij i powtórz jeszcze 10 razy.

Przenoszenie rąk w siedzeniu. Usiądź na macie. Podnieś nogi i ręce do góry. Utrzymuj prosty kręgosłup. Przenoś ręce wzdłuż klatki piersiowej – naprzemiennie dłoń prawej ręki do lewej, następnie lewej do prawej. Ćwicz przez minutę, rozluźnij. Powtórz jeszcze dwa razy.
Skręty w siadzie. Usiądź na macie. Podnieś nogi i ręce do góry. Nogi powinny tworzyć kąt prosty. Napnij mięśnie brzucha. Ręce wyciągaj do przodu. Naprzemiennie dotykaj lewą ręką prawego kolana, a prawą dłonią do lewego kolana. Ćwicz przez 30 sekund. Rozluźnij i powtórz jeszcze dwa razy.

Trening stabilizacyjny – bieganie

Jeśli chodzi o bieganie, to trening stabilizacyjny jest kluczowym uzupełnieniem planu treningowego biegacza. Trening często jest nazywany także treningiem core. Dlaczego? Odpowiada bowiem za postawę podczas ruchu, wpływa na technikę oraz wydajność biegu. Kiedy unikamy treningu stabilizacyjnego core narażamy się na kontuzje, bóle pleców.
Trening stabilizacyjny w piłce nożnej
Trening core dla piłkarzy także jest kluczowy. Stabilizacja jest często uważana za trening dodatkowy, jednak to właśnie dzięki tym ćwiczeniom biegający po boisku zachowują ważną koordynację ruchów i są zwinni. Trening core jest więc szalenie istotny w piłce nożnej. Wzmacnia strukturę mięśni, mięśnie brzucha i pleców i stabilizuje sylwetkę podczas biegu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.