Chcesz zwiększyć wytrzymałość organizmu? Ćwicz z gumami oporowymi. Najlepsze ćwiczenia na brzuch, klatkę i uda

Ćwiczenia z gumami to inaczej ćwiczenia oporowe. Szczególnie polecane są dla tych, którzy chcą popracować nad wydolnością i wytrzymałością organizmu. Przy okazji trening z gumami będzie pomocny przy spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Same korzyści! Od czego zacząć ćwiczenia z gumami oporowymi?

Ćwiczenia z gumami oporowymi – zanim zaczniesz

Zanim przystąpisz do ćwiczeń z gumami oporowymi, kilka cennych wskazówek na początek. Warto wiedzieć, że guma gumie nierówna. W sklepach ze sprzętem sportowym oraz w internecie jest szeroki wybór gum. Są dostępne gumy do ćwiczeń w różnych kolorach i o różnych parametrach. Którą z nim wybrać? Kieruj się podstawowym rozróżnieniem - im węższa jest guma, tym mniejszy opór daje podczas ćwiczeń. W drugą stronę działa to tak samo – im szersza guma, tym podczas ćwiczeń napotkamy większy opór.

Wspomniany opór zależy także w dużej mierze od rozciągnięcia gumy. Im bardziej uda nam się ją rozciągnąć, tym opór jest większy. Takie maksymalne rozciągnięcie zajmie nam jednak trochę czasu. Jaką więc gumę wybrać na początek? Spokojnie podczas pierwszych treningów wystarczy nam guma 22 mm. Co oznacza ta liczba przy niej? Zanim udamy się na zakupy, należy wiedzieć, że gumy do ćwiczeń dostępne są w następujących szerokościach: 22 mm (dają opór rzędu 10-15 kg), 32 mm (możemy spodziewać się oporu w widełkach 15-25 kg, 44 mm (to guma dla tych, którzy poradzą sobie z oporem 25-35 kg), 64 mm (przyjmuje się siłę średnią 25-45 kg), 83 mm (te gumy zapewniają opór rzędu 45-55 kg).
Aby przeprowadzić ćwiczenia z gumami, nie musimy dysponować wszystkimi rodzajami taśm oporowych. Wystarczy nam jedna. Lepiej zacząć od ćwiczeń z węższymi gumami, a dopiero później przejść do szerszych gum, które zapewnią większy opór. Powinniśmy tak dobrać gumę do swoich możliwości, aby udało nam się przeprowadzić ćwiczenia po cztery serie, z czego w każdej wykonać po sześć powtórzeń.

Ćwiczenia z gumami – efekty

Ćwiczenia z gumami przynoszą rewelacyjne efekty. Ponadto wiele osób ucieszy się z faktu, że zauważymy je dość szybko. Niektórzy porównują efekty ćwiczeń z gumami to treningu z obciążeniem!
Jakich efektów ćwiczeń z gumami możemy oczekiwać na początku? Przede wszystkim szybkiego wymodelowania sylwetki. Wzmacniają się mięśnie, smukleją i nabieramy zupełnie innej figury. Nasze mięśnie stają się bardziej elastyczne i sprężyste. Poprawiamy więc dość szybko kondycję, wytrzymałość i przyspieszymy utratę zbędnych kilogramów. To ostatnie dzieje się za sprawą znacznego podkręcenia tempa przemiany materii. Wystarczy ćwiczyć regularnie – kilka razy w tygodniu.
Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń z gumami na różne partie ciała – ćwiczenia z gumami na brzuch, klatkę i uda. Są szybkie, efektywne. Można je wykonywać po skończonym treningu, można jako formę relaksu w ciągu dnia.

Ćwiczenia z gumami na brzuch

Pozycja startowa: Ułóż się na plecach. Połóż się płasko na twardej powierzchni. Najwęższą gumę zaczep o stopy. Stopniowo, tak żeby nie tracić równowagi, unieś proste nogi do góry. Cały czas musisz pilnować prostych nóg i kręgosłupa. Pozostałą część gumy owiń wokół dłoni lub mocno złap ją w palce.
Ruch główny: Mocno napnij mięśnie brzucha. Zablokuj nogi w powietrzu. Mają być nieruchomo. Spokojnie spróbuj podciągnąć się na gumie. Staraj się oderwać barki od podłoża. Wróć powoli na matę. Powtórz dziesięć, piętnaście razy, wykonaj trzy serie ćwiczenia.

Ćwiczenia z gumami na klatkę

Pozycja startowa: Stań w lekkim rozkroku. Stopy wklej maksymalnie w podłoże. Najlepiej stań boso, aby czuć cały czas, czy jesteś przyklejony do podłogi. Końce taśmy weź w dłonie. Zegnij ramiona za sobą.
Ruch główny: Nie wykonuj żadnych ruchów tułowiem i trzymaj przez cały czas łokcie w jednej pozycji. Łokcie powinny znajdować się przy uszach. Powoli wyprostuj nad sobą ramiona. Powoli wróć do pozycji początkowej. Powtórz dziesięć, piętnaście razy, wykonaj trzy serie ćwiczenia.
Ćwiczenia z gumami na uda

Pozycja wyjściowa: Załóż gumę na nogi. Ułóż ją mniej więcej na udach. Połóż się płasko na plecach. Koniecznie na twardym podłożu. Zegnij nogi w kolanach. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Ręce połóż wzdłuż tułowia i nie odrywaj ich przez całe ćwiczenie.
Ruch główny: Podnieś stopniowo biodra do góry. Przenieś ciężar ciała na pięty. Cały czas napinaj mocno pośladki. Nie rozluźniaj ich nawet na chwilę. Zatrzymaj biodra wysoko w górze. Staraj się przywodzić i odwodzić kolana. Potwórz dziesięć razy. Wykonaj trzy serie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.