Rwa kulszowa to jedna z najgorszych przypadłości bólowych, która może dotknąć całkowicie zdrowego człowieka. Ból, jaki rozchodzi się wtedy w ciele, wielu określa jako "koszmarny" i "paraliżujący". Co gorsza, nie tylko atakuje znienacka, ale również trzyma i boli przez długi czas.
Rwa kulszowa, czyli atak korzonków nerwowych, to nic innego jak ból największego nerwu obwodowego, który znajduje się w organizmie człowieka. Nerw kulszowy, bo o nim mowa, ciągnie się od tylnej części uda, poprzez goleń, aż dociera do stopy.
Rwa kulszowa kojarzy nam się z wyjątkowo męczącym bólem. I słusznie. Jest to wyjątkowo dokuczliwe schorzenie, które pojawia się w wyniku mechanicznego nacisku uszkodzonego krążka międzykręgowego (dysku) na korzenie nerwowe. Myślimy, że pojawia się znikąd. Tak naprawdę zazwyczaj jest spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, które, niestety, postępują dość szybko wraz wiekiem.
Rwę kulszową można jednak leczyć. Bardzo rzadko wykonuje się zabiegi operacyjne - częściej kinezyterapię i fizykoterapię. O ile jednak zmiany nie są bardzo poważne i zostały zdiagnozowane we wczesnym stadium choroby, wystarczy regularne wykonywanie odpowiednio dobranych przez fizjoterapeutę ćwiczeń. Systematyczne ćwiczenia na rwę kulszową pomogą nam skutecznie zmniejszyć objawy bólowe oraz zatrzymać postępowanie choroby.
Ćwiczenia na rwę kulszową są na bardzo proste. Niestety, z uwagi na ból, zajmują sporo czasu. Wymagają także dużo koncentracji i cierpliwości ze strony chorego. Należy ćwiczyć kilka razy dziennie – minimum trzy, maksimum pięć. Warto wykonywać nawet po 50 powtórzeń w jednej serii ćwiczeń! Tylko taki wysiłek podczas ćwiczeń przyniesie nam ulgę i pozwoli zapanować nad postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi.
Najlepiej sprawdzą się oczywiście ćwiczenia w domu. Podczas ataku rwy kulszowej i tak nie mamy siły czy ochoty wychodzić z domu, więc trening w domowym zaciszu sprawdzi się jak nic. Szczególnie polecane przy rwie kulszowej są ćwiczenia McKenziego. Na czym polegają? Poniżej przedstawiamy kilka ćwiczeń na rwę kulszową według metody McKenziego.
W leczeniu rwy kulszowej wielką skuteczność przynoszą także ćwiczenia na basenie i rehabilitacja. Eksperci przekonują, że to skuteczny sposób na szybkie zmniejszenie nasilających się objawów. Jeśli chodzi o pływanie, to warto przede wszystkim pływać na grzbiecie. Korzystne dla naszego stanu zdrowia będą także masaże na basenie, proste ćwiczenia w wodzie czy nawet bicze wodne. Dobrym pomysłem jest także sauna w połączeniu z naprzemiennym schładzaniem się w zimnej wodzie.
Wielką popularnością w leczeniu rwy kulszowej cieszą się także ćwiczenia z jogi. Mają one na celu złagodzenie zapalenia nerwu kulszowego i ustąpienia nieprzyjemnych objawów. Ważne, aby udać się do profesjonalnego nauczyciela jogi, koniecznie powiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Musimy w ćwiczeniach jogi zachować umiar i zdrowy rozsądek. Tylko tak objawy rwy kulszowej mogą zostać złagodzone.