Ból w kręgosłupie? Czas zmienić tryb życia. Zacznij od ćwiczeń na kręgosłup

Ból kręgosłupa zazwyczaj sygnalizuje poważniejsze problemy. Na pewno musisz zmienić styl życia. Ogranicz siedzenie przy biurku do minimum. Czas wziąć się do pracy, wdrożyć zdrowe nawyki i zacząć ćwiczyć. Jakie ćwiczenia na kręgosłup pomogą nam pozbyć się bólu?

Ćwiczenia na kręgosłup – ogólne zasady

Problemy z kręgosłupem to zmora naszych czasów. Żyjemy szybko, mamy mnóstwo obowiązków i zmartwień. Zazwyczaj ból w plecach pojawia się, kiedy prowadzimy siedzący tryb życia. Po wielu godzinach za biurkiem w pracy, wracamy do domu i zamiast ruszyć się na fitness lub spacer, włączamy komputer lub rozsiadamy się przed telewizorem. Coraz rzadziej nawet gotujemy. Nie stoimy w kuchni, tylko zamawiamy jedzenie na wynos.

Te wszystkie pozornie drobne zmiany, które zaszły na przestrzeni ostatni dziesięciu lat w naszym życiu, skutkują niestety wszystkim, co najgorsze. Na początek objawiają się właśnie bólem kręgosłupa.
Jest na to oczywiście rada – ćwiczenia na kręgosłup. Przede wszystkim powinniśmy traktować je jako profilaktykę. A jeśli przydarzy nam się już problem z plecami, warto pogłębić ćwiczenia lub najlepiej udać się do profesjonalisty. Specjalista sprawdzi i oceni, czy wystarczą w naszym przypadku ćwiczenia na kręgosłup, czy potrzebna nam pomoc innego rodzaju – choćby rehabilitacja.

Na czym polegają ćwiczenia na kręgosłup? Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup polegają przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni grzbietowych i dbaniu o zachowanie ich elastyczności. Takie prewencyjne działanie pomaga utrzymać plecy zdrowe. Dodatkowo możemy dzięki temu pochwalić się ładną sylwetką, prawidłową postawą. Nieświadomie wyrabiamy sobie także nawyk prostowania pleców.
Aby właściwie dobrać do potrzeb ćwiczenia na ból pleców, najlepiej udać się do profesjonalisty - rehabilitanta lub fizjoterapeuty. Poniżej przedstawiamy jednak kilka podstawowych ćwiczeń, które sprawdzą się w przypadku poszczególnych partii kręgosłupa. Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, piersiowy i lędźwiowy pomogą wzmocnić plecy i rozluźnić napięte mięśnie. Szybko wróci dobrej samopoczucie i poprawi się jakość naszego życia.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – numer 1. Połóż się na twardej podłodze. Wyprostuj się. Zacznij pracować szyją. Nie rób przeprostów. Delikatnie cofnij brodę do tyłu, następnie wysuń ją do tyłu. Pozycja leżąca pomoże ci nie cofać głowy znacząco do tyłu. Ten ruch ma odbywać się „w środku”. Pracują twoje mięśnie. Wykonaj około pięciu powtórzeń w zakresie przód-tył.

Ćwiczenia na kręgosłup szyjny – numer 2. Stań przy ścianie. Biodra, łopatki i głowa mają przylegać do ściany jak najbardziej się da. Unieś obie ręce nad głowę. Zegnij je pod katem prostym. Także powinny opierać się o ścianę. Postaraj się cofnąć brodę do tyłu. Rozluźnij. Powtórz pięć razy.
Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy – numer 1. Klęknij na macie. Wejdź do pozycji klęku podpartego, ręce powinny znaleźć się na szerokość ramion. Idealnie rozłożone pod barkami. Powoli przenieś ciężar na pośladki, delikatnie usiądź na łydkach. Nie odklej dłoni od podłoża. Lekko przesuń je w stronę nóg. Staraj się usiąść na piętach. Pośladki powinny przylegać do stóp. Rozciągaj plecy. Powtórz dziesięć razy.
Ćwiczenia na kręgosłup piersiowy – numer 2. Ponownie przyjmij pozycję klęku podpartego. Zrób koci grzbiet. Maksymalnie wyciągnij kręgosłup do góry. Plecy powinny przypominać górę. Następnie opuść plecy i wykonaj odwrotną pozycję. „Zapadnij się”. Wytrzymaj w pozycji pięć sekund. Wróć do pozycji neutralnej. Powtórz dziesięć razy.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – numer 1. Połóż się na plecach. Plecy dotykają maty całą powierzchnią. Zegnij nogi w kolanach, wypychaj biodra do góry. Powtórz piętnaście razy.
Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – numer 2. Połóż się na macie. Unieść nogi do góry. Pośladki powinny cały czas przylegać do podłoża. Delikatnie unoś pośladki, unosząc w tym samym czasie nogi i odcinek lędźwiowy. Wykonaj dziesięć powtórzeń.

Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – przepuklina

Warto wiedzieć, że do przepukliny kręgosłupa lędźwiowego dochodzi, gdy przemieszcza się jeden z elementów budujących krążek międzykręgowy. W pierwszej fazie zaleca się odpoczynek i unikanie jakiegokolwiek wysiłku fizycznego. Nie można nawet stać czy chodzić. Kiedy ból mija, warto wprowadzić ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy. Sprawdzą się nasze powyższe propozycje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.