Sauna mokra czy sucha? Zalety i wady sauny mokrej

Zażywanie kąpieli w saunach staje się coraz popularniejsze. To zwyczaj, który zaczerpnęliśmy od Skandynawów. Choć najczęściej korzystamy z sauny mokrej w hotelach SPA, to ostatnio odnotowano wzrost zainteresowania montażu saun mokrych w domu. Nie korzystałeś jeszcze z sauny mokrej? Poznaj jej wady i zalety.

Sauna mokra

Sauna mokra bardzo często mylona jest z sauną parową. To, co łączy obie te sauny, to wilgoć. W obu typach sauny sięga 40 proc. Jednak w saunie parowej temperatura zatrzymuje się i oscyluje przy 55° C, a para, która jest w powietrzu, wytwarzana jest przez specjalne parowniki. Natomiast w saunie mokrej wygląda to nieco inaczej. Kąpiel zaczyna się tu od temperatury 50° C, a gdy nasz organizm już przyzwyczai się do tak wysokiej temperatury, podnosimy ją nawet do 90° C. Parę wodną, która wypełnia całe pomieszczenie, uzyskujemy w inny sposób. Co jakiś czas polewamy wodą kamienie, które są umieszczone w górnej części pieca. 

Sauna mokra działa rewelacyjnie na nasz cały organizm. Pod wpływem wysokiej temperatury w naszym organizmie dochodzi do wymiany płynów ustrojowych, a w kolejnym kroku pozbywamy się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Rozszerzają się także naczynia podskórne, a kurczą te znajdujące się wewnątrz. Serce przyspiesza, wzrasta ciśnienie. To wszystko przyspiesza nasz oddech, więc dochodzi do większej wentylacji płuc.
Taka kąpiel w saunie mokrej nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. To optymalny czas, aby zażyć wszystkich korzystnych właściwości. Pamiętajmy, że korzystając z sauny mokrej, musimy podejść rozsądnie do procesu nagrzewania i ochładzania organizmu. Nie możemy rozgrzani wychodzić na zimne powietrze. Sauna mokra zwiększa naszą odporność, jednak nierozsądne podejście może nam tylko zaszkodzić.

Sauna mokra – zalety i wady

Kąpiele w saunie mokrej są szczególnie polecane osobom, które walczą z problemami z cerą, na przykład łojotokową lub tłustą. Podczas gdy jesteśmy narażeni na wysoką temperaturę, nasz pot, którego głównym zadaniem jest ochrona przed przegrzaniem, wydobywa się na zewnątrz wypłukując wszelkie toksyny i zanieczyszczenia. Pozbywamy się sebum, gruczoły łojowe odblokowują się.
Pobyt w saunie mokrej dodatkowo relaksuje i odpręża. Poprawia się nasze samopoczucie, pozbywamy się stresów dnia codziennego. Dodatkowo warto wiedzieć, że w wysokich temperaturach giną wszelkie drobnoustroje, stąd sauna mokra wspiera działanie układu immunologicznego.

Przyspieszone krążenie krwi to kolejna zaleta sauny mokrej. Taki proces polepsza ukrwienie tkanek i dotlenia je. Czujemy więc ulgę w przypadku nadwyrężonych mięśni czy zapaleniu ścięgien.
Sauna mokra nie jest jednak wskazana dla astmatyków. Kąpieli powinni unikać także wszyscy ci, którzy borykają się z jakąkolwiek infekcją dróg oddechowych. Złe samopoczucie może się w wyniku takiej kąpieli tylko pogorszyć.

Sauna mokra w domu

Zazwyczaj korzystamy z sauny mokrej w łaźniach lub hotelach ze strefą SPA. Okazuje się jednak, że montaż sauny mokrej w domu zyskuje na popularności. Taką sauną można urządzić w oddzielnym pokoju, można także w łazience. Kabina kąpielowa (natrysk i łaźnia parowa) może zająć miejsce wanny, a mała sauna mokra zmieści się obok. To wciąż dość drogie rozwiązanie, ale z biegiem lat z pewnością stanie się bardziej dostępne.

Sauna mokra czy sucha?

Tak, jak wspominaliśmy, wiele osób ma problem rozróżnieniem rodzajów saun. Mokrą mylą z parową. Jedyna sauna, która nie podlega żadnym wątpliwościom, to sauna sucha. Tak zwana sauna fińska charakteryzuje się bardzo wysokimi temperaturami – nawet do 100 stopni Celsjusza - i niską wilgotnością powietrza – około 10 proc. Takie warunki sprawiają, że pocimy się jeszcze szybciej. A co za tym idzie błyskawicznie tracimy kalorie, spalamy tkankę tłuszczową i, co najważniejsze, oczyszczamy organizm.
Czy sauna sucha jest więc lepsza od mokrej? Wszystko oczywiście zależy od naszych indywidualnych preferencji. W obu saunach – mokrej i suchej – otrzymamy podobne efekty. Jednak wiele osób skarży się, że w saunie suchej, gdzie jest blisko 100 stopni Celsjusza, naprawdę trudniej wytrzymać niż w saunie mokrej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.