Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie? Jak powinny wyglądać pierwsze ćwiczenia na brzuch po porodzie naturalnym?

Zanim zaczniesz ćwiczyć po porodzie, musisz zrozumieć, że twoje ciało się zmieniło. Nie jest takie samo jak przed ciążą. Musisz dać sobie czas na powrót do formy i sportu. Najważniejsze jest w tej chwili nie piękne ciało, a akceptacja samej siebie. Od czego zacząć powrót do dawnych aktywności?

Ćwiczenia po porodzie

Ćwiczenia po porodzie naprawdę wiele zmieniają w życiu kobiety. Mimo początkowej niechęci, trudu, jaki musimy w nie włożyć, bardzo szybko odwdzięczają się nam. Szybciej wracamy do formy, mamy siłę zajmować się nowo narodzonym dzieckiem i przede wszystkim inaczej traktujemy własne ciało. Zanim jednak rzucimy się w wir ćwiczeń po porodzie, warto uświadomić sobie, że aparat podtrzymujący narządy rodne jest bardzo nadwerężony ciężarem, jaki dźwigaliśmy przez dziewięć miesięcy. To poważna kwestia, która może mieć wpływ na nasze zdrowie. Nie można jej lekceważyć.

Mięśni dna miednicy czy pochwy nie widać, ale ich dobry lub zły stan wpływa na całe nasze życie. W przyszłości może doprowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu, obniżenia ścian pochwy i problemów seksualnych. Aby temu zapobiec, należy wprowadzić delikatne ćwiczenia po porodzie.
Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?

Najczęstszym stanowiskiem lekarzy jest wstrzymanie się od jakichkolwiek aktywności przez minimum sześć tygodni po porodzie. Wraz z zakończeniem połogu, możemy wrócić do ćwiczeń. Obecnie jednak wielu fizjoterapeutów przekonuje, że pierwsze ćwiczenia warto wykonywać już w pierwszej dobie po porodzie. Nie mówimy tu o żadnych przysiadach czy pompkach. Jako pierwsze wskazane czynności, eksperci wymieniają drobny ruch. Wystarczy kręcić kółeczka stopą w leżeniu na łóżku. Czy próbować zginać nogi w kolanach. Takie drobne ćwiczenia pobudzające nasze ciało do działania są szalenie istotne przede wszystkim u kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie.
W przypadku kobiet, które rodziły naturalnie zaleca się włączenie do takich delikatnych ćwiczeń także spacerów czy spokojnych ćwiczeń rozciągających kręgosłup i dno miednicy. Można wyjść na spacer już kilka dni po urodzeniu dziecka.
Ważne, aby w każdym przypadku – nawet jeśli czujemy się dobrze – wrócić do aktywności fizycznej dopiero po zasięgnięciu opinii lekarza.

Ćwiczenia po porodzie naturalnym

Ćwiczenia po porodzie naturalnym, jak już wspominaliśmy, mogą być nieco bardziej dynamiczne niż w przypadku kobiet, które rodziły przez cesarskie cięcie. Spacery nie powinny stanowić dla naszego większego problemu. Oczywiście nikt nie oczekuje, że kobieta tuż po porodzie pójdzie na 10 km spacer do lasu. Jednak wycieczka do pobliskiego parku, odpoczynek na ławce i powrót do domu powinny być w zasięgu naszych możliwości.

Wśród ćwiczeń po porodzie naturalnym szczególną uwagą powinnyśmy otoczyć te na mięśnie dna miednicy oraz na kręgosłup. Te pierwsze pomogą nam szybciej wrócić do formy zdrowotnej i seksualnej. Natomiast te drugie, będą świetną profilaktyką. Czeka nas w końcu wielomiesięczne karmienie piersią, nie zawsze w wygodnej pozycji. Kręgosłup oczekuje więc od nas wielkiego wsparcia.
Ćwiczenia po porodzie na brzuch
Jakie ćwiczenia po porodzie? Zacznij od wzmacniania mięśni dna miednicy. Napnij mięśnie pochwy i staraj się zacisnąć ujście odbytu i pochwy. Wytrzymaj tak jak najdłużej potrafisz. Rozluźnij i odpocznij kilka sekund. Powtórz ćwiczenie dziesięć razy.
Następnie staraj się odzyskać napięcie mięśni i niwelować ból w dolnej części pleców. Połóż się na twardym podłożu. Powoli unoś i opuszczaj głowę. Barki trzymaj cały czas na podłodze. Warto także w leżeniu na twardej podłodze napinać i rozluźniać mięśnie brzucha. Ćwiczenia nie nadwyrężają mięśni, ale skutecznie pobudzają do działania.

Ćwiczenia po porodzie z Lewandowską i nie tylko

Jeśli chcesz w bezpieczny i zdrowy sposób wrócić do aktywności fizycznej po porodzie, warto sięgnąć po pomoc. Możesz uczęszczać na specjalne zajęcia dla mam w fitness klubach. Możesz także kupić płyty z programami ćwiczeń opracowanymi choćby przez Annę Lewandowską, Katarzynę Bigos czy Annę Skurę. Ich specjalne ćwiczenia po porodzie z pewnością przypadną ci do gustu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.