Dlaczego skóra robi się obwisła? Ćwiczenia ujędrniające skórę dla każdego

Walczymy o piękne, zgrabne sylwetki i zapominamy, że podczas odchudzania tracimy także jędrność ciała. Tutaj muszą wkroczyć ćwiczenia ujędrniające skórę. Bez nich niewiele zdziałamy. Od czego zacząć? Czy są ćwiczenia, które może wykonywać każdy?

Ćwiczenia ujędrniające

Luźna skóra po długim odchudzaniu czy ciąży to zupełnie naturalna sprawa. Niby to rozumiemy, niby akceptujemy, ale nie do końca. Jędrne ciało to marzenie wielu osób. Chcemy pozbyć się tej rozciągniętej skóry, która niekiedy przypomina nam worek bez dna. Jeśli schudliście trzy czy pięć kilogramów, pewnie nie wiecie, o co chodzi. Osoby, które w krótkim czasie – nawet kilku miesięcy – straciły więcej niż 10, 15 kg, niestety doskonale zdają sobie sprawę, o co chodzi.

Na każdym etapie odchudzania pomocne będą więc ćwiczenia ujędrniające. Jeśli dopiero zaczynamy proces utraty na wadze, pomogą nam one zapobiec obwisłej skórze. A gdy mamy za sobą już walkę o wymarzoną sylwetkę, sprawią, że wróci ona do dawnych rozmiarów i pozbędziemy się nadmiaru skóry.
Ćwiczenia ujędrniające nie tylko jednak pomogą nam pozbyć się nadmiaru skóry, lecz także wzmocnią nasze mięśnie i wyrzeźbią sylwetkę. Warto połączyć je z treningiem cardio (choćby bieganiem, jazdą na rowerze, pływaniem czy ćwiczeniami na orbitreku). Taka mieszanka zapewnia najlepsze efekty w najkrótszym czasie.

Jak wykonać ćwiczenia ujędrniające? Od czego zacząć?

Na początek przygotowaliśmy kilka cennych rad. Ćwiczenia ujędrniające możesz wykonywać w klubie fitness, na siłowni, ale równie dobrze w domowym zaciszu. Możesz ćwiczyć samodzielnie, możesz z przyjaciółką lub w towarzystwie płyty z programem fitness ulubionej trenerki. Nie potrzebujesz absolutnie żadnego sprzętu – wystarczy w zupełności koc lub mata i oczywiście wygodne ubranie.
Jeśli twój trening ujędrniający nie niezależny, nie wykonujesz ćwiczeń ujędrniających na przykład po treningu cardio, koniecznie przeprowadź pełnowymiarową rozgrzewkę. Przez około 15 minut rozgrzej wszystkie partie ciała. Skacz, podskakuj, wykorzystaj skakankę. Możesz biegać w miejscu, robić wypady nóg czy nożyce. Koniecznie rozgrzej też ręce robiąc skłony i wymachy rękami.

Wszystkie ćwiczenia z treningu właściwego wykonuj powoli i dokładnie. Mięśnie muszą być cały czas napięte. Liczy się technika. Nie przyspieszaj, masz czas, aby wszystko wykonać dokładnie. Zawsze rób wydech ustami, a wdech nosem. Pamiętaj, tak pracuj oddechem, aby przypadał on w chwili największego wysiłku. Przykładowo, jeśli w leżeniu na plecach wykonujesz unoszenie bioder, to wydech ustami powinien rozpocząć się w momencie, gdy biodra będą w górze. To punkt kulminacyjny tego ćwiczenia.

Każde ćwiczenie powtórz minimum 20 razy. W pierwszym tygodniu ćwiczeń ujędrniających zrób jedną serią, w drugim dwie, w trzecim i czwartym – po trzy. Pomiędzy seriami odpocznij zawsze po mniej więcej 30 sekund. Każdy trening zakończ stretchingiem. Ćwiczenia rozciągające są tak samo ważne jak rozgrzewka. W przeciwieństwie do niej jednak, nie rozgrzewają a wychładzają mięśnie. Przygotowują je do odpoczynku i regeneracji. Poniżej prezentujemy kilka ćwiczeń ujędrniających na klatkę piersiową oraz brzuch i uda po porodzie.

Ćwiczenia ujędrniające klatkę piersiową – ściskanie dłoni. Stań w lekkim rozkroku. Spleć palce dłoni na wysokości klatki piersiowej, lekko ugnij łokcie. Twoje przedramiona powinny tworzyć linię prostą. Z całej siły naciskaj jedną dłonią na drugą, zatrzymaj pozycję na dwie, trzy sekundy. Rozluźnij na chwilę i znów ściśnij ręce. Powtórz ćwiczenie 20 razy, wykonaj trzy serie.
Ćwiczenia ujędrniające klatkę piersiową – wyciskanie hantli w leżeniu. Połóż się wygodnie na podłodze. Zegnij nogi. Weź w każdą dłoń półtoralitrową butelkę wody. Rozłóż proste ręce na podłodze, tak aby były ułożone prostopadle do ciała, następnie unoś je do góry. Cały czas napinaj mięśnie, nie dotykaj butelkami do siebie. Wykonaj 20 powtórzeń, w trzech seriach.

Ćwiczenia ujędrniające uda i brzuch po porodzie – wzmocnienie wewnętrznej strony ud. Dłonie połóż stabilinie na podłodze. Łokcie wyprostuj i trzymaj na linii ramion. Wyprostuj nogi. Oprzyj ciężar ciała na stopach. Ugnij jedną nogę i przyciągnij ją jak najbliżej klatki piersiowej. Biodra unoś do góry. Zatrzymaj pozycję i wróć. Wykonaj 20 powtórzeń na każdą nogę, w trzech seriach.
Ćwiczenia ujędrniające uda i brzuch po porodzie – unoszenie nóg w leżeniu. Połóż się na plecach. Oprzyj dłonie za głową, unieś jedną nogę ugiętą w kolanie i mocno napnij mięśnie brzucha. Ugięty tułów unieś do góry i przyciągnij do ugiętego i uniesionego do góry kolana. Wróż do pozycji wyjściowej i zmień nogę. Wykonaj 20 powtórzeń na każdą nogę, w trzech seriach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.