Ile kosztuje trening personalny? Dowiedz się, jakich efektów możesz się spodziewać po regularnych treningach personalnych

Trening personalny to trening prowadzony pod czujnym okiem i kontrolą indywidualnego trenera. To ekspert wybiera ćwiczenia, które będą odpowiednie dla konkretnej osoby. Bierz pod uwagę zarówno możliwości danej osoby, jak i jej cel. Jak powinien wyglądać trening personalny i ile należy za niego zapłacić?

Uniwersalny trening personalny

Trening personalny to, jak już wspominaliśmy, aktywność fizyczna pod okiem doświadczonego trenera. Ćwiczenia są dobierane indywidualnie, w dużej mierze biorą pod uwagę sprawność fizyczną, ewentualne dolegliwości osoby ćwiczącej. Ważnym elementem każdego uniwersalnego treningu personalnego jest dbanie o komfort i bezpieczeństwo. Ponadto trener personalny ma nas motywować. To on reaguje, kiedy mamy chwilę zwątpienia. Uczy, jak radzić sobie z porażkami i znaleźć siłę, aby wstać z łóżka i przyjść na trening.

Trening personalny może odbywać się dosłownie wszędzie. Jego uniwersalność zostawia duże pole do popisu. Oczywiście sesja treningowa może odbyć się w siłowni. Ale nie musimy się ograniczać. Czasem wolimy ćwiczyć w plenerze, w domu, na basenie czy stadionie Wszystko zależy od nas i naszych ustaleń z trenerem personalnym.
Warto wiedzieć, że wyróżniamy wiele rodzajów treningów personalnych. Oczywiście są treningi personalne uniwersalne, które sprawdzą się niemal dla każdego. Osoby korzystające z usług trenerów personalnych najczęściej wybierają treningi siłowe, odchudzające, funkcjonalne i ogólnorozwojowe.

Trening personalny – efekty

Każdy, kto ćwiczy regularnie, czeka z niecierpliwością na pierwsze efekty. Kiedy pojawią się pierwsze efekty treningu personalnego ? To jedno z pierwszych pytań, które słyszą trenerzy personalni. A tu nie ma jednej odpowiedzi. W dużej mierze zależy to od nas. I to nie tylko od naszego zaangażowania, siły woli, trzymania diety czy przykładania się do ćwiczeń. Wiele do powiedzenia ma także nasze ciało, skłonności do tycia, a także podatność na treningi. Każdy z nas jest inny, więc efekty treningu personalnego zobaczymy po różnym czasie.

Efekty zależą także od naszego celu. To do niego trener personalny dobiera zestaw ćwiczeń. Nie można więc mówić o ogólnych efektach treningu personalnego. Jeśli zakładamy, że chcemy schudnąć 10 kg, to możemy się tego wcześniej czy później spodziewać. Dla jednych celem będzie właśnie utarta wagi, dla innych wzmocniona wydolność organizmu, poprawa kondycji, większa siła. Efekty treningu personalnego będą więc bardzo indywidualne.

Trening personalny – ile razy w tygodniu?

Pytanie o to, ile razy w tygodniu uczęszczać na trening personalny, także należy do tych popularniejszych. Optymalną liczbą treningów każdego rodzaju są trzy sesje ćwiczeń w tygodniu. To chyba najlepsze rozwiązanie. Dzięki takiej liczbie treningów szybciej spalisz niechciane kalorie, zwiększysz objętość treningu, nauczysz się także regularności i systematyczności. Dzięki takiemu rozłożeniu łatwiej będzie także uchronić się od kontuzji i ewentualnych nadwyrężeń. Częściej ćwiczysz, wiec mięśnie są przygotowane i przyzwyczajone do wysiłku.

Trzy treningi personalne będą więc optymalną liczbą. Co jeśli nie mamy czasu na aż tyle sesji treningowych? Opłaca ćwiczyć się zawsze, nawet jeśli miałoby to być tylko raz w tygodniu. Po prostu na efekty będziemy musieli poczekać nieco dłużej, ale to nie tak, że ich nie zobaczymy. Regularnie ćwiczenia przyniosą długofalowo lepsze rezultaty niż trenowanie częste, ale bardzo nieregularne, z przerwami.
Ile kosztuje trening personalny?

I tu dochodzimy do kwestii, która bardzo często zniechęca potencjalnych ćwiczących. „Treningi personalne są drogie”, „Nie stać mnie na ćwiczenie z kimś”. Oczywiście, treningi personalne kosztują. Doświadczony, wykwalifikowany trener poświęca czas tylko nam. Zwraca uwagę na nasze błędy w technice ćwiczeń, dobiera właściwe ćwiczenia. Jednak takie podejście procentuje. W przypadku stałej współpracy z trenerem personalnym, za godzinne spotkanie na siłowni – czy w innym miejscu – zapłacimy około 100 zł. Warto wiedzieć, że współpraca z trenerem personalnym nie opiera się tylko na treningach. Ekspert doradza nam także w kwestii diety czy suplementacji.

Więcej o: