Crossfit jest treningiem dla każdego? Mordercze ćwiczenia czy uniwersalny program treningowy?

Trening crossfit został wymyślony jako alternatywa dla monotonnych ćwiczeń na siłowni. Z czasem zyskał zwolenników na całym świecie. Na czym polega crossfit? To prawda, że to wymagający trening, z którym poradzą sobie tylko stali bywalcy siłowni? Poznaj zasady i zalety treningu crossfit.

Trening crossfit dla początkujących

Crossfit to plan treningowy, który przez długi czas uchodził za alternatywę dla monotonnych ćwiczeń na siłowni. Z czasem ewoluował i z jednej z możliwości urozmaicenia sobie treningu stał się główną opcją. Nie oszukujmy się, to bardzo trudny, wymagający zestaw ćwiczeń. Trening crossfit – nawet ten dla początkujących – angażuje całe ciało. Pracuje wszystkie mięśnie, a w szczególności pośladki, uda, brzuch. Newralgiczne punkty, z których trudno zrzucić tkankę tłuszczową i równie ciężko je wyrzeźbić, pod wpływem treningu crossfit zmieniają się nie do poznania.

Crossfit daje bowiem szybkie efekty. Nawet dotychczas „niewspółpracujące” ciało nagle zmienia się w wymarzoną sylwetkę. Oczywiście nic nie dzieje się bez wyrzeczeń. Oprócz treningu liczy się dieta i wdrożenie zdrowych nawyków do życia codziennego. A sam trening crossfit jest naprawdę bardzo wymagający i potrzebuje nie lada determinacji z naszej strony.

Crossfit to jednak w miarę uniwersalny program treningowy. Na crossfit dla początkujących może wybrać się każdy. Ważne, aby był zupełnie zdrowy i nie miał przeciwskazań do ćwiczeń. Crossfit dla początkujących nie wymaga doświadczenia. Mogą go wykonywać zarówno wytrenowani sportowcy, jak i osoby początkujące. Wszystkie wykorzystane podczas ćwiczeń obciążenia są dobierane indywidualnie do kondycji fizycznej trenującego.

Trening crossfit – zasady ogólne

Podstawową zasadą treningu crossfit jest to, o czym już wspominaliśmy. Do ćwiczeń przystępuje osoba w pełni zdrowa, która nie ma żadnych przeciwskazań do uprawiania sportów. Crossfit – nawet ten dla początkujących – nie jest zalecany kobietom w ciąży. Ma na to wpływ to, że jednak jest to trening z obciążeniem. A jak wiadomo osoby ciężarne nie powinny dźwigać przesadnych ciężarów.

Zanim przystąpimy do ćwiczeń, warto poznać założenia treningu crossfit. Osoba decydująca się na tę aktywność powinna osiągnąć sprawność fizyczną – zwiększyć swoją wydajność i wytrzymałość – w dziewięciu różnych obszarach fizycznych. Mówimy tu o: wydolności krążeniowo-oddechowej, wytrzymałości, sile, gibkości, mocy, szybkości, zwinności, równowadze, koordynacji, dokładności.

Te założenia można osiągnąć w różnych sposób. Można pływać, podnosić ciężary, robić przysiady z obciążeniem, ćwiczyć brzuszki, pompki. Im więcej różnorodnych ćwiczeń włączymy do swojego planu, tym lepiej. Szybciej zobaczymy satysfakcjonującej nas efekty. Warto wspomnieć, że kolejną zasadą treningu crossfit jest różnorodność.

Trening crossfit – efekty

Trening crossfit daje naprawdę dobre efekty i to w bardzo krótkim czasie. Przede wszystkim kształtuje on naszą ogólną sprawność, zwiększa ruchomość stawów, siłę mięśni. Poprawia się nasza wytrzymałość i ogólna siła. Za sprawą ćwiczeń równoważnych możemy mówić o poprawie równowagi i kompleksowym kształtowaniu całej sylwetki. Jeśli zależy ci na przyroście masy, to trening crossfit także sprosta oczekiwaniom. Zapewni równomierny przyrost masy.

Trening crossfit – rozpiska

Zanim przystąpisz do treningu crossfit warto przygotować osobisty plan działania. Indywidualna rozpiska treningu crossfit pozwoli nam zapanować nad tym, jak ćwiczymy, zyskać większą kontrolę nad naszym ciałem.

W rozpisce przykładowego treningu crossfit należy uwzględnić to, że trening wykonujemy w tak zwanych obwodach. Jedno ćwiczenie robimy za drugim. Nie robimy przerw lub są one minimalne, czyli takie, które pozwalają nam wyłącznie ustabilizować tętno. Ćwiczymy dwa lub trzy razy w tygodniu. W każdym obwodzie robimy od sześciu do ośmiu ćwiczeń i wykonujemy jeden, dwa lub trzy obwody.

Ćwiczenia w treningu crossfit muszą być dobrane tak, aby pracowały wszystkie partie mięśni. Przykładowy trening crossfit powinien uwzględniać na przykład pompki na jednej nodze w oparciu o ścianę, przysiad z zatrzymaniem i wyskokiem, wysoki w górę z naprzemiennym unoszeniem ramion.

Więcej o:
Copyright © Agora SA