Na czym polega dieta Montignaca? Poznaj zasady diety i przekonaj się, czy to właściwy sposób odchudzania także dla ciebie

Dieta Montignaca polega na spożywaniu posiłków o niskim indeksie glikemicznym. Jego wartość informuje nas o zawartości węglowodanów w każdym produkcie. Dieta Montignaca opiera się na tezie, że otyłość i nadwaga to wynik jedzenia produktów, które zawierają bardzo duże ilości węglowodanów. Czy tak jest w rzeczywistości?

Dieta Montignaca – zasady

Dieta Montignaca wysnuwa bardzo nietypową, można rzec, kontrowersyjną teorię. U jej podstaw leży bowiem absolutne zaprzeczenie naukowemu faktowi, że za nadwagę, otyłość czy nawet kilka nadprogramowych kilogramów odpowiedzialne jest niekontrolowane, nadmierne spożywanie tłuszczu. Jej twórcy twierdzą, że nadwagę odpowiedzialne jest zbyt duże spożycie węglowodanów, które podwyższają poziom cukru we krwi.

Pomijając ten dość kontrowersyjny fakt, jeśli już zdecydujemy się na stosowanie diety Montignac, warto wiedzieć o wszystkich zasadach, których należy przestrzegać. Na początek nadrzędna zasada – nie można łączyć produktów o wysokim indeksie glikemicznym z tłustymi produktami.
Ponadto należy jeść głównie białkowo-tłuszczowe produkty lub węglowodanowo-białkowe. Te pierwsze to na przykład mleko odtłuszczone i półtłuste, jogurt, ryby, chude wędliny, chude mięso. W drugiej grupie znajdziemy chude mleko i jogurty.
Nasz codzienny jadłospis powinniśmy podzielić na cztery posiłki. Spożywamy śniadanie, obiad, podwieczorek i lekką kolację, z czego ta ostatnia powinna być zjedzona nie później niż dwie godziny przed snem.

Jeśli używamy makaronów, stawiajmy na te z pszenicy durum. Gdy kupujemy chleb, wybierajmy tylko pełnoziarnisty. Tu ważna uwaga, pieczywo spożywamy wyłącznie na śniadania. Przy okazji warto wspomnieć o błonniku. Każdego dnia powinniśmy spożywać produkty bogate w błonnik. To on przyspiesza nasz metabolizm i przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej.
Kolejną ważną zasadą diety Montignaca jest pora spożywania owoców. Można je jeść tylko pół godziny przed posiłkiem i trzy godziny po. Natomiast przerwa między posiłkami zawsze powinna liczyć trzy godziny.
Zdecydowanie powinniśmy wykluczyć z codziennej diety mocną kawę i alkohol. Natomiast konieczne jest spożywanie dużych ilości wody niegazowanej. Najlepiej minimum dwa litry każdego dnia.

Dieta Montignac – etapy

Oprócz zasad diety Montignac, warto także poznać etapy tego modelu żywienia. Dieta Montignac dzieli się na kilka etapów. Nie można mówić, że jest to dieta szybka. Wręcz przeciwnie. Utrata wagi następuje wolno, unikamy w ten sposób efektu jo-jo.
Pierwszy etap diety Montignac trwa nawet kilka miesięcy. Minimum jednak kilka tygodni. Jest to czas, który poświęcamy na oczyszczanie organizmu. To najtrudniejszy, najbardziej restrykcyjny czas całej diety. W tym okresie skupiamy się szczególnie a wybieraniu produktów o niskim indeksie glikemicznym, czyli takim, który wynosi mniej niż 50 IG. Jemy wyłącznie tyle, żeby zaspokoić głód. Odstawiamy słodycze, napoje gazowane, alkohol. Nie podjadamy między posiłkami.

Drugi etap diety Montignaca jest już łagodniejszy. Walczymy wtedy przede wszystkim o utrzymanie wagi, wprowadzenie stałego jadłospisu w życie codzienne. To czas, gdy uczymy się na zdrowych nawyków i stabilizujemy dietę.

Dieta Montignaca – przepisy

Dieta Montignaca opiera swój jadłospis o przepisy z wykorzystaniem produktów o niskim indeksie glikemicznym. I tak spożywamy dużo warzy, świeżych owoców, roślin strączkowych, zbóż, nasion, jogurtów naturalnych. W jadłospisie diety Montignaca jak ognia unikamy natomiast ziemniaków, białej mąki, kukurydzy, białego ryżu, białego pieczywa, bananów, suszonych owoców, winogron.

Dieta Montignaca – efekty

Jeśli nasz jadłospis na diecie Montignaca będzie zrównoważony i dobrze ułożony, to osiągniemy naprawdę dobre efekty odchudzania. Dieta Montignaca nie jest przesadnie wymagająca, więc początkowo możemy być zaskoczeni słabymi efektami. Jednak z czasem, po kilku miesiącach zauważmy efekty. I to takie, które zostaną z nami na dłużej. Niektórzy twierdzą, że z tą dietą udało im się schudnąć nawet kilkadziesiąt kilogramów!

Więcej o: