Na czym polega dieta karniwora? Czy można dzięki niej schudnąć?

Dieta karniwora nie jest zbyt popularna. Niewiele osób o niej słyszało, a wśród niektórych uchodzi za najlepszą z możliwych. Jest to absolutne przeciwieństwo diety wegetariańskiej czy wegańskiej. Dieta karniwora polega na jedzenie wyłącznie mięsa. Czy na takiej diecie można schudnąć? I przede wszystkim, czy jest to zdrowy sposób żywienia?

Dieta karniwora – co jeść?

Dieta karniwora, czyli carnivore diet, jak brzmi oryginalna angielska nazwa, tego modelu żywienia, jest bardzo restrykcyjna. Swoimi zasadami nieco przypomina dietę paleo, ale ten sposób odżywiania wydaje się znacznie bardziej urozmaicony.
Co jeść na diecie karniwora? Zwolennicy diety karniwora uważają, że nie powinniśmy pod żadnym pozorem spożywać produktów pochodzenia roślinnego. Wedle założeń diety, układ pokarmowy człowieka nie jest przystosowany do trawienia warzyw czy owoców. Konkretnie chodzi przede wszystkim o celulozę. Ten związek, który znajdziemy w roślinach, zdaniem wyznawców diety karniwora, zdolne są trawić wyłącznie przeżuwacze, czyli zwierzęta roślinożerne, w których to układzie znajduje się enzym celulozy.
Argument za tą kontrowersyjną tezą tyczy się naszego uzębienia. Zęby człowieka różnią się od zębów innych drapieżników. Nie mamy choćby tak ostrych długich kłów. Raczej są one tępe i krótkie. Ma to świadczy o tym, że człowiek jest z natury roślinożercą. Konflikt, czy homo sapiens należy do gatunku roślinożerców czy mięsożerców trwa więc nieustająco.

To, co jest absolutnie pewne, to to, że dieta karniwora jest najbardziej restrykcyjną formą diety niskowęglowodanowej – oczywiście poza głodówka. Kiedy stosujemy dietę karniwora, jemy wyłącznie produktu odzwierzęce, sól i pijemy wodę.
Taki model żywienia, polegający na przyjmowaniu wyłącznie produktów pochodzenia zwierzęcego, zdecydowanie jest łatwą dietą. Można jeść mięso, podroby, wątroby, żołądki, w zasadzie wszystkie rodzaje mięsa. Nie można spożywać warzyw, owoców, makaronów, zbóż, kasz, ryżu, produktów mlecznych. Nawet olej roślinny zastępujemy tłuszczem gęsim, wieprzowym.

Dieta karniwora – efekty

Efekty diety nie są widoczne od razu. Zdecydowanie należy uzbroić się w cierpliwość. Jednak ci, którzy są zawzięci i stosują dietę karniwora przez dłuższy czas twierdzą, że stopniowo zauważają zmniejszone, a po pewnym czasie absolutnie wyciszone łaknienie na słodycze. Podkreślają, że zwiększa się siła mięśniowa, a co za tym idzie rośnie wytrzymałość organizmu i wydolność (oczywiście, jeśli wzmocnimy dietę odpowiednimi ćwiczeniami). Efektem diety karniwora jest także ostrzejszy wzrok, znacząca poprawa stanu skóry, zdecydowanie lepszy, mocniejszy i zdrowszy sen.

Ciekawostką jest także fakt, że osoby, które cierpiały na zaburzenia – zbyt niskie lub wysokie – ciśnienia tętniczego, twierdzą, że przy regularnym stosowaniu diety znacząco się ono poprawiło, a z czasem wyrównało zupełnie.
Warto także wspomnieć, że zwolennicy diety karniwora, twierdzą, że wystarcza im w zupełności jeden lub dwa posiłki w ciągu całego dnia. Mięsne dania są tak pożywne, kaloryczne, że dostarczają, ich zdaniem, wystarczającej liczby kalorii, aby odczuwać sytość przez wiele godzin po posiłku. Można więc pokusić się o stwierdzenie, ze efektem diety karniwora jest brak ochoty na podjadanie. To także poniekąd zasługa tego, że chudniemy. Stopniowo, ale jednak.

Dieta karniwora – badania

Lekarze ani dietetycy nie zalecają jednak stosowania diety karniwora. Niektórzy eksperci wypowiadają się, że może ona pomóc w leczeniu niektórych chorób, inni, że jest to skuteczny sposób na chwilowe odchudzanie. Nie powinniśmy jednak stanowczo stosować diety karniwora na stałe. Jest zbyt uboga w witaminy, wartości odżywcze czy minerały.
Samo przejście na dietę karniwora, nawet chwilowe, koniecznie należy poprzedzić nie tylko konsultacją lekarską, lecz także wykonaniem badań profilaktycznych. Ciekawostką może być fakt, że wysoki poziom cholesterolu nie wyklucza stosowania tej diety. Okazuje się, że wyrównanie poziomu cholesterolu jest także jednym z dodatkowych efektów diety karniwora.

Warto także powtórzyć badania po pewnym czasie stosowania diety karniwora. W ten sposób nabierzemy pewności, czy taki model żywienia nam służy, czy jest skuteczny i przede wszystkim, czy powinniśmy go kontynuować.

Więcej o: