Zacznijmy od najczęstszej dolegliwości, która atakuje nasze jelita. Jest nią zapalenie jelit. To szereg problemów trawiennych. Zapalenie jelita grubego, jak i jelita cienkiego wyróżnia jeden charakterystyczny objaw – biegunka. Męcząca, długotrwała, pojawiająca się nawet po spożyciu lekkostrawnych pokarmów i to w ograniczonych ilościach. To schorzenie mogę wywołać bakterie lub toksyny. Zazwyczaj spożywamy je z pożywieniem. Niestety biegunka jest na tyle uciążliwym objawem zapalenia jelita grubego, że nie możemy normalnie funkcjonować. Cały czas musimy znajdować się w okolicy toalety.
Przyczyn zapalania jelit jest jednak wiele. Choć najczęściej, tak jak wspominaliśmy, to bakterie i toksyny, czasem wywołują je także inne drobnoustroje – choćby rotawirusy i drożdżaki. Niekiedy przyczyną stanu zapalnego są toksyny obecne w spożywanych przez nas produktach. Najczęściej to jedzenie, które w swoim składzie zawiera szkodliwe pestycydy. Niewielka ilość pestycydów raczej nam nie zaszkodzić. Jednak Przy dużych ilościach może pojawić się biegunka, a więc stan zapalny jelit.
Oprócz pestycydów wpływ na zapalnie jelita mogą mieć leki i metale ciężkie. Musimy być czujni i kontrolować skład leków, które przyjmujemy na stałe. Mogą okazać się dla nas na dłuższą metę szkodliwe.
Zapalenie jelit może także zostać wywołane przez długotrwałe błędy dietetyczne. Jeśli cały czas jemy wyłącznie niezdrowe, tak zwane śmieciowe jedzenie, pijemy gazowane napoje czy nadużywamy alkoholu lub tytoniu, nasz organizm może się w końcu zbuntować.
Inną przyczyną mogą być choroby autoimmunologiczne – warto tu wymienić choćby chorobę Leśniowskiego-Crohna. Pojawia się biegunka, wzdęty brzuch, Wśród objawów zapalenia jelita w tym przypadku trzeba wymienić także wysoką temperaturę oraz krwawe stolce.
Podsumujmy, zapalenie jelita objawia się biegunką, krwawymi stolcami, zmęczeniem, wzdętym brzuchem, wysoką temperaturą. Oprócz tego zapalenie jelit może powodować u chorego znaczące zaburzenia wchłaniania witamin i soli mineralnych. Jeśli wszystkie wyżej wymienione objawy rozpoznajesz u siebie, nie czekaj dłużej. Koniecznie zgłoś się do lekarza i zacznij leczenie.
Znacznie poważniejszym problemem jest rak jelita grubego. Pierwsze objawy raka jelita grubego to krwawienie z odbytnicy, obecność krwi w stolcu, ciągłe zaparcia występujące na zmianę z biegunkami, ból i silne skurcze brzucha. Trudno rozpoznać chorobę samodzielnie. Możemy raka jelita zbagatelizować i uważać, że to zapalenie jelita. Dlatego koniecznie po wystąpieniu objawów – czy to zapalanie jelita, czy to raka jelita grubego – zgłośmy się do lekarza. Zaleci on właściwe badania i rozpocznie diagnostykę.
Najmniej poważną dolegliwością będą zanieczyszczone jelita. O ile w ogóle możemy mówić tu o dolegliwości. Po prostu oczyszczone i zdrowe jelita są istotne w kwestii dbania o dobrą kondycję całego organizmu. Niestety nasz tryb życia – zła dieta, brak ruchu, życie w ciągłym biegu, brak odpoczynku – mogą powodować odkładanie się złogów w jelitach.
Oczyszczenie jelit ze złogów kałowych wymaga zmiany nawyków żywieniowych. Liczy się także częstość wypróżnień. Powinniśmy oddawać stolce minimum pięć razy w tygodniu. W innym przypadku cierpimy prawdopodobnie na zaparcia.
Jeśli zależy nam na oczyszczeniu jelit, powinniśmy także spożywać dużo błonnika z wysoką zawartością celulozy, lignan i hemicelulozy. To składniki, które oczyszczają nasze jelita oczyszczanie.
W oczyszczaniu jelit przydatne jest siemię lniane. Jak siemię lniane na jelita stosować? Na początek wystarczy połączyć łyżkę zmielonych ziaren z małym kubeczkiem jogurtu naturalnego. Taki posiłek pomoże nam dbać o oczyszczone jelita.