Biegunka trwa kilka dni? Co jeść i jak leczyć przewlekłą biegunkę?

Biegunka to bardzo przykra, wstydliwa i męcząca dolegliwość. Jest związana z częstszą niż zazwyczaj potrzebą oddawania stolca lub z większą jego ilością. Wiąże się ze zmianą płynności i niekiedy także zapachu kału. Może nam się przytrafić w ciąży, może po jedzeniu. Jak leczyć biegunkę?

Przyczyny biegunki

Biegunka to stan, w którym bardzo często oddajemy stolec. Częściej niż robimy to zazwyczaj. Dodatkowo stolec ma rzadszą konsystencję. Zdarza się także przykry zapach. Niekiedy pojawia się także krew, śluz, ropa. Jakie są przyczyny takiego stanu?
Przyczyn biegunki może być naprawdę wiele. Niekiedy jest to po prostu związane z niestrawnością. Biegunka po jedzeniu zdarza się najczęściej. Zjedliśmy coś nieświeżego, nieznanego pochodzenia i biegunka gotowa. Biegunka po jedzeniu nie należy do chorób, którymi należy się jakoś szczególnie przejmować. Należy przeczekać i następnym razem bardziej uważnie pilnować tego, co jemy.

Biegunki mogą być też skutkiem zatruć pokarmowych, stresu, nieprawidłowej diety, a także drobnoustrojów. Zdarza się zakażenie rotawirusem, zakażenie bakteryjne – na przykład Salmonellą, Shigellą, Campylobacterem. Czasem powodem może być stres, problemy hormonalne, zapalenie trzustki czy jelit. Niekiedy do biegunki dochodzi na skutek zatrucia rtęcią, lekami, środkami chemicznymi czy endotoksynami bakteryjnymi.

Biegunka w ciąży

Biegunka w ciąży także się zdarza. Niestety często wywołuje panikę u przyszłych mam. Nie zawsze jednak wywołują ją groźne czynniki. Jednak zazwyczaj przyczyny wystąpienia biegunki u kobiety w ciąży są podobne jak u innych osób. Jest jednak kilka czynników zwiększających ryzyko wystąpienia tej męczącej dolegliwości. Po pierwsze, przyszła mama ma osłabiony system immunologiczny, więc siłą rzeczy jest znacznie bardziej podatna na infekcje wirusowe i bakteryjne. A te infekcje mogą wiązać się z pojawieniem biegunek. Ponadto, Zdarza się, że biegunka towarzyszy ciężarnym przez dłuższy czas z powodu stresu, jaki pojawia się w związku z narodzinami dziecka.

Biegunka może być także objawem alergii pokarmowej lub niestrawności. Jeżeli dolegliwość nie ustępuje w ciągu kilku dni, maksymalnie czterech, istnieje ryzyko odwodnienia organizmu lub powstania niebezpiecznych zaburzeń elektrolitowych. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Biegunka – co jeść?

Kiedy mamy biegunkę, musimy pić. I to dużo! To jedno z podstawowych zaleceń żywieniowych w leczeniu biegunki. Dodatkowo w diecie podczas biegunki zaleca się szczególnie picie przegotowanej woda, ewentualnie można także pić słabą gorzką herbatę lub herbatki ziołowe. Należy absolutnie zrezygnować z picia: kawy, mocnej czarnej herbaty, napojów słodzonych i gazowanych, soków owocowych i warzywnych oraz alkoholu.
Gdy poczujemy się lepiej, możemy stopniowo do diety wprowadzić soki warzywne i po pewnym czasie owocowe.

Jeśli chodzi o spożywane pokarmy, powinniśmy jeść co dwie-trzy godziny. Oczywiście niewielkie porcje. A co wybierać do jedzenia podczas leczenia biegunki?
Na początek warto wykluczyć produkty, które zawierają błonnik. Z tego tytułu odpadają: pieczywo razowe, kasze, surowe owoce, warzywa, płatki owsiane, tłuste produkty mleczne, ostre przyprawy, orzechy, konfitury.

Warto w chorobie jeść natomiast ryż – szczególnie kleiki na bazie białego ryżu- biszkopty, pieczywo pszenne, gotowane warzywa typu marchewka, z owoców warto postawić na banany i jabłka. Te bowiem zawierają pektyny, które łagodzą objawy biegunki.
Dopiero kiedy poczujemy się lepiej, bardzo stopniowo można włączać do diety produkty mleczne, chude mięsa, wędliny, ryby, niektóre warzywa – na przykład ogórki, ale bez pestek, ziemniaki, sałatę. Dobrze zrobi nam także jedzenie galaretek owocowych, budyniu czy zup na bazie bulionu drobiowego.
Ważne, gdy mamy biegunkę, warto przygotowywać potrawy na parze, piec je w piekarniku w folii, rękawie.

Biegunka – leczenie

Leczenie biegunki pochodzenia bakteryjnego należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Może się zdarzyć, że specjalista zdecyduje o zastosowaniu antybiotyku. Jednak to rzadkie rozwiązanie. Zazwyczaj leczenie biegunki skupia się na stosowaniu lekkostrawnej diety i przede wszystkim polega na przyjmowaniu probiotyków, które mają za zadanie przywołać prawidłową florę bakteryjną w jelitach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.