Czym jest wrestling? Kobiecy wrestling to nie tylko spektakl w kostiumach kąpielowych

Wiele osób postrzega wrestling jako formę dość niezrozumiałego, brutalnego spektaklu. A to niewiele ma wspólnego z prawdą. To trudna dyscyplina sportowa, która wymaga nie lada zaangażowania. Posiada ona elementy walki, lecz także wielkiego show, które ma przyciągnąć fanów. A to najtrudniejsza partia. Czym jest wrestling?

Czym jest wrestling?


Wrestling, tłumacząc z języka angielskiego, to zawodowe zapasy. Jest to rodzaj sportu i rozrywki w jednym. Połączenie sportów walki i spektaklu wywodzi się z Wielkiej Brytanii. To tam połączono te dyscypliny. Mimo ze wywodzi się z Anglii, najwięcej do powiedzenia w temacie zasad mieli Amerykanie i Meksykanie. W tych krajach wrestling stał się najpopularniejszy.
Ten wyjątkowy sport opiera się na klasycznych ruchach znanych z zapasów. Do tego dochodzi, co tylko chcemy. Możemy rzucać, dźwigać, wykonywać akcje powietrzne. Zawodnicy sami decydują, jaka figura będzie tą kolejną. Liczy się spektakularność i zaangażowanie. Niektóre z manewrów wymagają nawet pomocy przeciwników. Niekiedy podczas walki wykorzystuje się najróżniejsze przedmioty. Choćby drabiny, stoły, krzesła. To zdarza się szczególnie w najbrutalniejszej odmianie wrestlingu, czyli hardcore wrestling.
Co ciekawe i może niektórych zdziwić, wrestling jest w pełni wyreżyserowanym show. Niewiele osób zdaje sobie, że oglądamy jakąś opowieść! Wrestlingowi towarzyszy fabuła, a postacie, które „występują” są nazywane gimmickami.

Podczas dużych imprez, gal wrestlingu, przedstawienie może mieć więcej niż jeden odcinek – posługując się serialową nomenklaturą. Oczywiście zdarza się, że zawodnicy improwizują podczas walki na ringu. Coś poszło nie tak i muszą wybrnąć z sytuacji. Jednak zawsze dążą do z góry zaplanowanego finału. Wiadomo, kto wygra, a kto przegra już na początku.
Warto wiedzieć, że najważniejszą częścią przedstawienia jest kayfabe. To zasada, która zakłada prezentowania wydarzeń, które mają miejsce podczas gal jako autentycznych. Dawniej wszystko, co związane z wrestlingiem było chronione tajemnicą, a żeby zachować te pozory wrestlerzy odgrywali postacie nawet w miejscach publicznych poza sportowymi imprezami. W tej chwili aż tak nikt nie przestrzega tej zasady. Kayfabe jest raczej luźną inspiracją.

Aby lepiej zrozumieć, czym jest wrestling warto zapoznać się z definicją, którą zaproponował Vince McMahon, prezes WWE, największej federacji wrestlingu w Stanach Zjednoczonych. W 1989 roku stanął przed stanowym senatem w New Jersey i tak przedstawił, czym jest wrestling: - To działalność, w której uczestnicy zmagają się współpracując ze sobą, przede wszystkim w celu zapewnienia rozrywki widzom, a nie zmierzenia się w uczciwych zawodach atletycznych.
Vince McMahon nie upierał się, aby traktować wrestling jako sport. Wręcz przeciwnie - opowiedział się za nieuznawaniem wrestlingu za sport.

Wrestling - zasady


Zasady wrestlingu są bardzo restrykcyjnie określone. Jednak zawodnicy, sędziowie nie przestrzegają ich i nie egzekwują. To raczej podpowiedź niż faktycznie coś, czego uczestnicy słuchają się rzetelnie. Co więcej, nie tylko zasady nie determinują wyniku walki, lecz także umiejętności poszczególnych zawodników. Zarówno te pierwsze, jak i te drugie są uzgodnione z wyprzedzeniem. Mogą też zależeć od rodzaju walki i decyzji promotora wrestlingu.
Zawodnicy wrestlingu podczas walki znajdują się w ringu. Walczą nie dłużej niż 20 minut. Zawodników jest oczywiście dwóch. Ich drużyny nazywane są tag teamami. Wygrywa ten, kto zdobędzie jeden punktu w przypadku walki typu one-fall i ten, kto zdobędzie dwa punkty w walce three-fall.
Zdarza się wrestling, w którym udział bierze nawet trzech zawodników. A nawet i więcej. Zasady walki muszą w takim wypadku być ustalone wcześniej. Ogólnie chodzi o wyeliminowanie wszystkich pozostałych zawodników.

Wrestling kobiet


Wrestling kobiet to bardzo popularne widowisko. Głównie ze względu na to, że zawodniczki prezentują się w kusych strojach. Jednak to nie tylko paradowanie w kostiumach kąpielowych. Wrestling kobiet to ciężka fizyczna praca, ból i mordercze treningi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.