Czy się różni nurkowanie głębinowe od jaskiniowego? Jaki sprzęt potrzebny jest do nurkowania?

Nurkowanie staje się coraz bardziej popularnym sportem. Nie tylko wśród zawodowych sportowców, lecz także wśród amatorów, którzy próbują swoich sił w nurkowaniu głębinowym podczas wakacji w egzotycznych miejscach. To bardzo przyjemne doznanie, którego warto spróbować choć raz. Od czego zacząć swoją przygodę z nurkowaniem?

Nurkowanie


Nurkowanie to jeden z tych wodnych sportów, który zapewni nam niesamowite doznania w każdym wieku. Zachwyci nas bezmiar wód, niepowtarzalne widoki, cisza i spokój. Jeśli będziemy mieć szczęście i dobrze wybierzemy miejsce do nurkowania, to mamy szansę obejrzeć rafę koralową, rośliny, algi morskie, ryby, rafę koralową, a nawet wraki statków zatopionych gdzieś głęboko. Nurkowanie otworzy przed nami piękny, wodny świat, który zachwyci nas. Zanim jednak zanurzymy się w głębię, warto poznać choć podstawy nurkowania. Najlepiej oczywiście zapisać się na kurs.

Nurkowanie – podstawy


Kurs nurkowania są dostępne niemal wszędzie. Wiele firm i instytucji proponuje takie szkolenia z podstaw nurkowania. Jeśli chcemy zdobyć szerszą wiedzę, po podstawach nurkowania, możemy przejść na kolejny etap i zdobywać kolejne stopnie nurka.
Nauka podstaw nurkowania zakłada zarówno zajęcia basenowe, na wodach otwartych, lecz także wykłady teoretyczne. Te ostatnie są także bardzo ważne. Uczymy się podstaw biologii, fizyki, a te mogą nam w trudnych sytuacjach nawet uratować życie.
Podczas nauki nurkowania poznamy więc budowę układu oddechowego, układu krążenia. Będziemy mogli lepiej zrozumieć, jakie zagrożenia czyhają na nurków. Dodatkowo przyswoimy wiedzę, która umożliwi nam korzystanie z tabel dekompresyjnych.

Ważne, aby przed rozpoczęciem nurkowania każdy, kto wchodzi z butlą do wody, posiadał certyfikat. Co ciekawe, co sześć miesięcy – jeśli w tym czasie nie pływamy – musimy przypomnieć sobie podstawy i przejść sprawdzian ponownie.

Wspomnieliśmy o stopnie nurków. Przybliżmy to zagadnienie. Są one zależne od organizacji, której wykonujemy kurs i mogą nazywać się bardzo różnie. Jednak istnieje podstawowy podział ważny we wszystkich instytucjach. Wyróżniamy więc podstawowy stopień nurkowy (Open Water Diver), który obejmuje naukę nurkowania do głębokości 15-20 m. Drugi etap to zaawansowany stopień nurkowania (Advanced Open Water Diver). Te natomiast pozwala na nurkowanie do 30 m. To podstawa kursów nurkowania. Kolejne stopnie ustala dana organizacja. Pamiętajmy, że nurkowania nie wolno uczyć się na własną rękę. Potrzebny jest do tego przeszkolony instruktor z wieloletnim doświadczeniem. Nurkowanie to bowiem bardzo niebezpieczny sport.

Nurkowanie – sprzęt


Sprzęt do nurkowania wydaje się oczywisty – skafander nurkowy i butla z tlenem. W rzeczywistości sprzętu do nurkowania jest nieco więcej. Podstawowym akcesorium jest oczywiście skafander nurkowy. Bez niego ani rusz. Równie ważne są jednak także maski, płetwy, fajka. Dodatkowo warto posiadać kamizelkę ratowniczą. Nigdy nie wiem, kiedy się przyda. Znacznie podnosi ona komfort i bezpieczeństwo. Koniecznym sprzętem do nurkowania są także głębokościomierz, nóż, latarka, kompas, manometr, pas balastowy.

Nurkowanie głębinowe, jaskiniowe i z rurką


Kiedy już zgromadzimy lub wypożyczymy odpowiedni sprzęt do nurkowania, pora wybrać się do wody. Możemy oddać się nurkowaniu głębinowemu, nurkowaniu jaskiniowemu i nurkowaniu z rurką.
Nurkowanie głębinowe to to najoczywistsze. Z nim mamy do czynienia najczęściej. Z kolei nurkowanie jaskiniowe polega na nurkowaniu w zbiornikach wodnych. Ma charakter eksploracyjny, pokonuje się podczas takiego nurkowania jaskinie zalane wodą.

Możemy także wybrać nurkowanie z rurką. Inaczej nazywamy ten sport snorkelingiem. To najtańszy sposób na nurkowanie. Potrzebujemy maski, fajki i płetw. Wystarczy następnie pojechać nad wodę i zanurzyć się pod nią. Maska z hartowanego szkła na oczy i nos oraz rurka umożliwiają wyraźne widzenie i oddychanie pod wodą. Z kolei płetwy ułatwiają przemieszczanie się.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.