Gra ta polega na zdobywaniu bramek. A te zdobywa się poprzez przemieszczanie krążka po tafli lodu. Przesuwamy go po lodzie za pomocą specjalnie zakończonego kija. Co ciekawe hokej na lodzie jest jedną z odmian hokeja. Ale niejedyną! Warto wspomnieć także o hokeju na trawie i unihokeju, czyli hokeju rozgrywanym w hali.
Z tych odmian wyróżnia się hokej na lodzie. Jest to jedyną grą zespołową, która zalicza się do dyscyplin zimowej olimpiady. W skład drużyny hokejowej wchodzą zarówno zawodnicy, jak i trenerzy, masażyści. Jeśli zatrzymamy się chwilę na zawodnikach. Każda drużyna liczy ich 22. 20 uznaje się za zawodników pola, dwóch pozostałych to bramkarze.
Uczestnicy rozgrywki trzymają w rękach kij. Na nogach mają łyżwy, a na kolanach ochraniacze. W tym samym czasie na lodzie może przebywać dwanaście osób – po sześć osób z każdego zespołu. Mecz składa się z trzech tercji, z czego każda z nich trwa 20 minut. Na czas przerwy czas w grze jest stopowany.
Wszystko w hokeju odmierza się w tercjach. Także w ten sposób dzieli się lodowisko. Trzy tercje oddzielone są od siebie niebieskimi liniami. Co odmienne na tle innych sportów, do boiska zalicza się ławkę kar, ławkę rezerwowych.
Ciekawy jest także sam krążek. Jest twardy, dość ciężki. Wykonany z naturalnego kauczuku ślizga się po lodzie w dość szybki sposób.
Podczas gry widzimy niekiedy, że sędzia podnosi ręce do góry. Oznacza to, że jedna z drużyn dopuściła się wykroczenia. Nikt nie przerywa gry, ale drużyna, która dopuściła się tego nie może dotknąć krążka. Drużyna poszkodowana może natomiast atakować bramkę przeciwników. Sędzia zakończy grę, gdy faulujący dotkną krążka. Wtedy też jest przewidziana kara dla tej osoby. Może to być ściągniecie zawodnika tej drużyny na ławkę kar.
Wymiar kary zależy od wykroczenia i sędziego. Najczęściej spotyka się karę dwuminutową, pięciominutową lub karę opuszczenia meczu. Jednak nawet podczas odbywania kar, na boisku musi być co najmniej 4 zawodników z danej drużyny. Karą mogą zostać objęte takie zagrania: zahaczanie, gra uniesionym kijem, niesportowe zachowanie, spowodowanie upadku przeciwnika, trzymanie przeciwnika lub jego kija, atak łokciem, kolanem, z tyłu, podcinanie, wrzucanie na bandę, opóźnianie gry oraz gra złamanym kijem.
Hokej na lodzie różni się nieco od tego na trawie. Skoro wiemy, jak wygląda ten na lodzie, przyjrzyjmy się zasadom hokeja na trawie. Mecz rozgrywany jest przez dwie drużyny po 11 graczy (dodatkowo pięciu rezerwowych siedzi na ławce). Rozgrywka składa się z dwóch 35-minutowych części z 5-minutową przerwą. Zawodnicy biegają po boisku o wymiarach 91,40 × 55 m, na którym stoją dwie bramki o wysokości 2,14 m i szerokości 3,66 m.
Głównym zadaniem zawodników jest wbicie za pomocą drewnianej laski okrągłej piłki o średnicy. 7-7,5 cm i masie 160 g do bramki przeciwnika. Tylko raz dotykamy piłki i to konkretną, płaską strona laski. W porównaniu do hokeja na lodzie, zabronione jest dotykanie krążka jakąkolwiek częścią ciała.
Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską już bardzo długo. Zawodnicy jeżdżą na olimpiady już od 1908. Od 1980 w olimpijskich zawodach uczestniczą również kobiety.
Ochraniacze są niezbędne podczas treningu. Hokej na lodzie jest bardzo dynamicznym, czasem brutalnym sportem. Warto wiec kupić specjalne ochraniacze na nogi. Kupisz je w każdym sklepie sportowym. Ochraniacze to naprawdę jeden z elementów, o których rzadko pamiętamy.
Polska liga hokeja przyciąga coraz więcej zainteresowany. Rozgrywki o Mistrzostwo Polski pierwotnie były zarządzane przez Polski Związek Hokeja na Lodzie, a obecnie najwięcej ma do powiedzenia Polska Liga Hokejowa.