Kto choć raz w życiu doświadczył zapalenia spojówek, na pewno zgodzi się z faktem, że bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Męczy, powoduje rozdrażnienie. Na szczęście leczenie przebiega dość szybko. Musimy jednak na czas rozpoznać objawy, dopasować przyczyny i zacząć skuteczną terapię.
Zacznijmy od tego, co to są spojówki i do czego nam w ogóle służą. Przypominając wiedzę z lekcji biologii, warto wiedzieć, że spojówki to przesuwalne błony śluzowe. Są one bardzo kruche i delikatne. Szalenie łatwo więc o ich podrażnienie. Stan zapalny wywołują najczęściej alergie, wirusy lub bakterie.
Dzieje się tak, ponieważ spojówki są przesycone naczyniami krwionośnymi. Jest ich tyle, że w krótkim czasie od zainfekowania bardzo się poszerzają i błyskawicznie wypełniają krwią. Mamy więc pierwszy, bardzo charakterystyczny objaw tej przypadłości – czerwone, napuchnięte oczy.
Zanim przejdziemy do pozostałych objawów zapalenia spojówek, warto wiedzieć, że wyróżniamy aż pięć typów zapalenia spojówek. Możemy mieć do czynienia z: bakteryjnym zapaleniem spojówek, wirusowym zapaleniem spojówek, alergicznym zapaleniem spojówek, zapaleniem spojówek wywołanym przez tak zwany zespół suchego oka oraz grzybiczym zapaleniem spojówek.
Objawy zapalenia spojówek są zazwyczaj takie same przy każdym z powyższych typów schorzenia. Wspomniane opuchnięte, przekrwione oczy to pierwszy sygnał choroby. Ponadto zapalenie spojówek upośledza funkcję ochronną tej tkanki. Z tego powodu możemy złapać inne choroby, jesteśmy narażeni na działanie najróżniejszych szkodliwych czynników.
Nie wolno bagatelizować zapalenia spojówek. Czerwone oczy, załzawione spojrzenie, uczucie swędzenia lub wysuszenia, czasem nawet pieczenia raczej nam na to nie pozwoli i pójdziemy szukać pomocy u lekarza okulisty lub farmaceuty. Na początek możemy stosować krople do oczu na zapalenie spojówek bez recepty. Jednak jeśli po kilku dniach – maksymalnie trzech dniach – schorzenie nie ustąpi zupełnie lub nie zauważymy znaczącej poprawy, należy koniecznie zgłosić się na wizytę u lekarza specjalisty. Pomoże on błyskawicznie wyleczyć zapalenie spojówek, przepisze ewentualnie receptę na krople na zapalenie spojówek o mocniejszym działaniu, nawet na bazie antybiotyku. Wizyta u lekarza pomoże też wykluczyć powikłania i ewentualnie na czas zahamować rozwój innych chorób.
Możemy burzyć się przed przyjęciem antybiotyku na tak pozornie banalną dolegliwość, jaką jest zapalenie spojówek, jednak warto pamiętać, że czasem jest on konieczny. Czasem bowiem możemy mieć do czynienia z bakteryjne zapalenie spojówek.
Bakteryjne zapalenie spojówek to najczęstsza odmiana tej choroby. Zwykle niestety jednocześnie chorują oboje oczu. Do objawów zapalenia spojówek dołącza tutaj ropna wydzielina lub surowica ropna w worku spojówkowym i łzowym. Na powiekach mogą pojawić się szarożółte plamy lub wybroczyny. Tutaj konieczny jest podanie antybiotyku.
Drugą najczęstszą odmianą zapalenia spojówek jest to alergiczne. Pojawia się wraz z katarem. Przyczyn może być wiele – od pyłków roślin, przez chemię, lekarstwa, kosmetyki. Do objawów dołącza obrzęk powiek, łzawienie, swędzenie. W tym wypadku lekarz zaleci przyjmowanie leków histaminowych.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na zapalenie spojówek, to niestety nie ma żadnych skutecznych. Konieczne są krople na zapalenie spojówek, które kupimy bez recepty w aptece. Oczywiście możemy domowymi sposobami wspomóc leczenie zapalenia spojówek. Ale tylko one nie rozwiążą problemu. Koniecznie odstawmy w tym czasie szkła kontaktowe. Unikajmy pomieszczeń zakurzonych i klimatyzowanych. Przemywajmy oczy lekkimi, hipoalergicznymi kosmetykami. Na oczy stosujmy zimne okłady.