Dlaczego woda zatrzymuje się na twarzy? Retencja wody w organizmie - przyczyny i zapobieganie

Przyczyny zatrzymania wody w organizmie to zazwyczaj zła dieta bogata w sól. najczęściej źle zbilansowana dieta, która jest bogata w sól i niezawierająca wystarczającą ilość płynów. Oczywiście retencja wody w ciele człowieka może być związana także z zaburzeniami hormonalnymi. Jak radzić sobie z retencją wody w organizmie?

Retencja wody w organizmie

Retencję, czyli innymi słowy zatrzymanie wody w organizmie najczęściej obserwujemy jako silny obrzęk niektórych partii ciała. Zazwyczaj pojawia się opuchnięta twarz, nogi – szczególnie kostki i stopy. To nadmiar wody, która z naczyń krwionośnych „ucieka” i gromadzi się w naszych tkankach.

Obrzęk ciała przychodzi niezwykle podstępnie. Bardzo często najpierw mamy lekko opuchnięte kostki lub twarz, na które zupełnie nie zwracamy uwagi. Kiedy przeglądamy się w lustrze codziennie, nie zauważamy takich powolnych, bardzo delikatnych zmian. Po pewnym czasie wskazówka wagi wskazuje wyższą masę, a nam zaczyna robi się na przykład zbyt ciasno nawet w naszych ulubionych, rozchodzonych dobrze butach.

Kolejnym krokiem są opuchnięte lekko oczy, obrzęki palców u rąk, który na przykład utrudnia nam włożenie lub zdjęcie obrączki ślubnej. To takie drobne zmiany, które na początku ignorujemy, ale z czasem stają się coraz bardziej uciążliwe. Sprawiają, że nie można normalnie funkcjonować, czujemy się ciężko i po prostu źle we własnym ciele.

Obrzęki związane z retencją wody w organizmie mogą się pojawiać o każdej porze dnia i dotyczyć różnych okolic ciała. Zazwyczaj są to jednak twarz, ręce, nogi – głównie kostki i stopy. Do męczących objawów obrzęków należy doliczyć bóle głowy, ogólne rozdrażnienie, gorsza koncentracja czy zmęczenie.

Przyczyn retencji wody w organizmie jest wiele. Zacznijmy od najoczywistszej i najczęstszej, a mianowicie od niedoboru wody w organizmie. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebujemy każdego dni minimum 2-2,5 l płynów. Jeśli uprawiamy sport lub jest bardzo gorąco, powinniśmy dostarczyć tej wody jeszcze więcej. W innym przypadku nasz organizm przystąpi do ataku. Będzie się bronił przed utratą płynów, zacznie gromadzić w tkance podskórnej jej zapasy, bo będzie obawiał się odwodnienia.

Inną kluczową przyczyną jest nadmiar sodu i niedobór potasu w diecie. Do retencji wody w organizmie często przyczynia się właśnie niedobór lub nadmiar niektórych składników mineralnych. Najczęściej spożywamy po prostu zbyt dużo soli. Sery, wędliny, słone przekąski – na przykład paluszki czy chipsy – to wszystko może przyczynić się do zatrzymania wody na twarzy. Zdaniem WHO – Światowej Organizacji Zdrowia – nasz dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów.

Do retencji wody na twarzy często przyczynia się także restrykcyjna dieta odchudzająca. Niedożywienie lub jadłospis ubogi w białko może związać wodę w organizmie. Gdy mówimy o niewłaściwej diecie, musimy wspomnieć także o diecie, w której nadużywamy alkoholu. Alkohol odwadnia, więc organizm magazynuje wodę w tkankach.

Szczególnym czasem jest także zbliżająca się miesiączkach. To częsta przyczyna zatrzymania się wody w organizmie. W ciele kobiety wzrasta poziom estrogenów. Pojawia się obrzęk piersi, brzucha, nóg. Czasem retencję wody widać także na twarzy.

Podobnie jest w przypadku kobiet w ciąży. To także szczególna sytuacja, stan, w którym wygrywa fizjologia. Pojawiają się obrzęki kostek, nóg, czasem dłoni. Ciężarne skarżą się na tę przypadłość szczególnie wieczorami.

Za zupełnie normalną można uznać retencję wody w organizmie podczas upałów. Wysoka temperatura sprawia, że żyły znacząco się rozszerzają, krew płynie wolniej i zaczyna zalegać w naczyniach krwionośnych.

Johimbina – retencja wody

Warto poruszyć temat Johimbiny w kontekście retencji wody. To substancja, która występuje naturalnie w korze dwóch drzew - Pausinystalia yohimbe i Corynanthe yohimbe. W medycynie ludowej była wykorzystywana jako afrodyzjak. Obecnie jest produkowana jej syntetyczna wersja i podawana osobom intensywnie uprawiającym sport. Jest formą suplementu, który wspomaga treningi, pozwala budować masę. Niestety jej częstym skutkiem ubocznym jest właśnie retencja wody.

Więcej o: