Dieta 1600 kcal, czyli dieta stabilizacyjna. Na czym polega? Czy pozwala zakończyć odchudzanie bez efektu jo-jo?

Dieta stabilizacyjna, a za taką dietę uchodzi jadłospis opierający się na 1600 kcal, jest wskazana osobom, które przebywały na dietach redukcyjnych. Nie można odchudzać się całe życie, więc dieta stabilizacyjna ma za zadanie pomóc wrócić do normalnego trybu żywienia. Oczywiście z uwzględnieniem zdrowych nawyków żywieniowych. Czy dieta 1600 kcal działa?

Dieta 1600 kcal – efekty

Kiedy kończymy odchudzanie, osiągnęliśmy wymarzoną wagę, naszym jednym zmartwieniem jest powrót do normalnego trybu życia i żywienia. Przestajemy skrupulatnie liczyć kalorie, mniej uważnie przestrzegamy pór posiłków, zdarza nam się zrezygnować z treningu czy nawet skusić się na ciasto z okazji urodzin najbliższej przyjaciółki.

To wszystko należy do zupełnie normalnych zachowań. Jednak, kiedy zakończyliśmy restrykcyjne odchudzanie, to nie jest nam łatwo wrócić do dawnego życia bez szybkiego ponownego przybierania na wadze. Stare przyzwyczajenia dają się we znaki i bardzo łatwo o efekt jo-jo.

Zanim nasz organizm przestawi się na normalny sposób odżywiania, koniecznie pomyślmy o diecie stabilizacyjnej. Dieta 1600 kcal przynosi naprawdę spektakularne efekty. Stopniowo przyzwyczaja nasz organizm do zwiększonej kaloryczności posiłków, uczy na nowo nasz organizm radzić sobie z tkanką tłuszczową.

Dieta 1600 przynosi najlepsze efekty, jeśli nasza dieta redukcyjna liczyła 1000 lub 1200 kalorii. Warto przez kilka dni spożywać 1400 kcal, a potem przez około miesiąc właśnie 1600 kcal. Oczywiście, to ile trwa faza stabilizacyjna zależy wyłącznie od nas. Niektórym wystarczy tylko tydzień, inni będą potrzebowali nawet dwóch miesięcy. Niektórzy dietetycy zalecają wzbogacanie menu jeszcze bardziej stopniowo, na przykład o 150 kalorii tygodniowo. To także dobra metoda, jednak końcowa podaż kalorii powinna wynosić właśnie 1600.

Co ważne, dietę stabilizacyjną można powtarzać co miesiąc. Jeśli wrócimy do normalnego spożywania posiłków, ale zauważymy, że zaczynamy przybierać na wadze lub po prostu nie potrafimy zapanować nad pokusami, warto zrobić krok w tył i ponownie przejść na dietą 1600 kalorii.

Zdecydowanie nie jest to dieta dla małych dzieci, kobiet karmiących i kobiet w ciąży. Także seniorzy powinni być wobec niej bardzo ostrożni.

To jednak dieta, która jest bardzo bogata w składniki odżywcze i witaminy. Zawiera wiele witamin z grupy B, witaminy A, C, D, E i K. Jest bogata w kwas foliowy, białko, błonnik oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

Dieta 1600 kcal – redukcja

Dieta 1600 kalorii nie jest dietą redukcyjną. Oczywiście niektórzy ograniczają podaż kalorii i ta liczba jest jednym z etapów przejściowych Jednak jest to tylko i wyłącznie etap przejściowy. Założenia diety 1600 kcal to nie redukcja, a stabilizacja.

Dieta 1600 kcal – ile można schudnąć?

Dieta 1600 kcal nie służy odchudzaniu. Pytanie, ile można schudnąć na diecie 1600 kcal, nie jest więc zasadne. Podkreślmy kolejny raz, to dieta stabilizująca, która pozwoli nam wrócić do naszych dawnych zwyczajów żywieniowych, oczywiście z uwzględnieniem zdrowych nawyków żywieniowych.

Dieta 1600 kcal – przepisy

Przepisy diety 1600 kcal znajdziemy choćby w internecie czy kolorowych magazynach. Na rynku jest dostępnych także wiele poradników, które prezentują najlepsze przepisy na diecie 1600 kcal. Ważne jest jednak, aby przygotowywać dania wyłącznie z dobrych jakościowo produktów. Tylko w ten sposób mamy szansę osiągnąć sukces.

Dieta 1600 kcal – jadłospis

Przykładowy jadłospis dla osoby na diecie 1600 kcal prezentuje się następująco:

Śniadanie: dwie kromki pieczywa pełnoziarnistego, dwa plasterki sera twarogowego, pięć rzodkiewek, czarna kawa lub słaba czarna herbata

II śniadanie: jogurt naturalny (mały kubeczek, 180 ml), łyżka miodu, garść orzechów włoskich

Obiad: Zupa-krem z brokułów. Pieczony dorsz (150 g) z warzywami z pieca, na przykład marchewką, cukinią, pietruszką, różyczkami kalafiora

Podwieczorek: Jabłko, gruszka lub garść owoców sezonowych, na przykład malin

Kolacja: Omlet bezglutenowy z samych jajek z dżemem bez cukru  domowej roboty. Do picia zielona herbata.

Więcej o:
Copyright © Agora SA