Ćwiczenia gimnastyczne dla każdego. Czy potrzebujesz drążka, aby wykonywać ćwiczenia gimnastyczne w domu?

Ćwiczenia gimnastyczne to jeden z najlepszych sposobów wzmocnienie mięśni, poprawę wytrzymałości fizycznej i zasłużony relaks po trudnym dniu w pracy. Możesz je wykonywać w fitness klubach, na siłowni, a także w zaciszu domowym. I wcale nie potrzebujesz drążka! Przedstawiamy najpopularniejsze ćwiczenia gimnastyczne - z drążkiem i bez.

Ćwiczenia gimnastyczne

Ćwiczenia gimnastyczne to świetny pomysł zarówno na porannym trening, jak i wieczorny. Gimnastyka o poranku pobudzi nas do działania. Zadziała lepiej niż niejedna mocna kawa, pobudzi metabolizm i sprawi, że będziemy mieć przysłowiowego kopa do działania. Natomiast wieczorne ćwiczenia gimnastyczne pomogą nam rozciągnąć ciało po całodniowym spięciu. Złagodzą wszystkie nagromadzone napięcia, rozluźnią i przygotują do relaksu, którego nasz organizm dozna podczas snu.

Ponadto warto wiedzieć, że ćwiczenia gimnastyczne może wykonywać każdy. Nie ma przeciwskazań do ćwiczeń gimnastycznych zarówno dla osób starszych, kobiet w ciąży, jak i dzieci. Sport to przecież zdrowie. Oczywiście każdy powinien je dostosować do swojej kondycji, możliwości i ograniczeń ruchowych. A w przypadku kobiet w ciąży, zaleca się profilaktyczną konsultację u lekarza prowadzącego ciążę.

Ćwiczenia gimnastyczne są jednak bardzo przyjemne i proste. Nie musimy zaraz przeprowadzać pełnowymiarowego – godzinnego – treningu. Na początek wystarczy kwadrans. Z czasem możemy wydłużyć ćwiczenia gimnastyczne do dwóch kwadransów, a po kilku miesiącach dopiero do godziny. A przyjdzie nam to z przyjemnością. Ćwiczenia sprawią nam radość i „uzależnimy się” od tej dawki codziennego ruchu.

Regularne wykonywanie ćwiczeń gimnastycznych sprawi, że nasze ciało nabierze wigoru. Staniemy się bardziej sprawni, mięśnie staną się bardziej elastyczne i sprężyste. Rozprawimy się z cellulitem, zapomnimy szybko o nieestetycznej zwisającej skórze na ramionach. Pożegnamy na zawsze oponkę na brzuchu. Wystarczy regularność! Z czasem, osoby bardziej wytrwałe, mające także predyspozycje i ćwiczące mocniej, będą mogły myśleć nawet o zrobieniu szpagatu lub mostka.

Poniżej przedstawiamy więc kilka najpopularniejszych ćwiczeń gimnastycznych na drążku oraz ćwiczeń gimnastycznych do wykonywania w domu.

Ćwiczenia gimnastyczne na drążku

Ćwiczenia gimnastyczne na drążku naprawdę nie są trudne. A bardzo angażują mięśnie ramion i barków. Do pracy włączają się także bicepsy i tricepsy. Możemy więc zapomnieć o obwisłej skórze, a zacząć wypatrywać zwiększonej masy mięśniowej.

Ważne jest tutaj jednak stosowanie podchwytu. Dzięki temu pracują bicepsy właśnie. Złapanie drążka z użyciem nachwytu będzie nieskuteczne. W ten sposób nie zwiększymy swojej masy mięśniowej. Kluczowej jest także rozstawienie dłoni na drążku. Najlepiej trzymać je w odległości około 20 cm od siebie.

Podczas ćwiczeń na drążku rozwija się także górna część naszych pleców. Aby to wzmocnić należy stosować nachwyt – w odróżnieniu od powyższych ćwiczeń na ramiona. Na skutek takiego trzymania drążka najsilniej pracuje mięsień najszerszy grzbietu.

Wiele osób o tym zapomina, a trening na drążku nie może jednak skupiać się na wybranych partiach mięśniowych. Musimy ćwiczyć równolegle wszystkie mięśnie. Warto więc oprócz podciągnięć na drążku, pompek czy zwisów, ćwiczyć także na przykład nogi. Podciągania nóg zgiętych, wymachy pojedynczo lub obiema nogami na boki także przyniosą wspaniałe rezultaty.

Ćwiczenia gimnastyczne w domu

Jeśli chodzi o ćwiczenia gimnastyczne w domu, to zacznijmy od tego, że warto wykonywać je przy muzyce. Ćwiczenia gimnastyczne przy muzyce wprowadzą nas w dobry nastrój, sprawią, że zapomnimy o problemach. Ulubiona muzyka pomoże się zrelaksować i odprężyć. A oto także chodzi w ćwiczenia gimnastycznych.

Jakie ćwiczenia polecamy do domowego treningu? Przede wszystkim postaw na nożyce. Wzmocnią rewelacyjnie mięśnie. A to ćwiczenie znane nam z lekcji wychowania fizycznego, więc nie sprawi ci większych problemów.

Kolejnym świetnym pomysłem jest  deska. Dzięki niej popracujesz nad wszystkimi mięśniami w tym samym czasie. Wzmocnisz nie tylko ręce, brzuch, lecz także na przykład plecy.

Jako ćwiczenia w codziennej gimnastyce w domu sprawdzą się także ćwiczenia na talię. Wystarczy położyć się na jednym boku, a nogi trzymać cały czas razem. Przy lekkim napięciu brzucha zacznij podnosić nogi. Cały czas utrzymując linię prostą. Pamiętaj, aby wykonać przynajmniej piętnaście powtórzeń na każdą ze stron.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.