Liście naprawdę wielu gatunków zjadamy. Dlaczego więc nie jeść także kwiatów? To także liście i okazuje się, że nie mniej zdrowe. Kwiaty są nie tylko ozdobą, lecz także naturalnym źródłem wielu związków odżywczych, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Najnowsze badania pokazują, że kwiaty jadalne wykazują dużą zawartość wartości odżywczych, składników mineralnych, witamin, a nawet błonników i substancji śluzowych. Co ciekawe wiele kwiatów jadalnych wykazują naprawdę silne właściwości antyoksydacyjne.
Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby jadalnymi kwiatami dekorować tort czy inne wyszukane mniej lub bardziej dania.
W naszych ogrodach lub na targach kwiatów możemy znaleźć wiele gatunków roślin jadalnych. Chociaż ten trend staje się coraz popularniejszy na całym świecie, w Polsce wciąż nie mamy zaufania do przydomowych grządek. A możemy znaleźć tam prawdziwe cuda. Zacznijmy jednak od poznania spisu jadalnych kwiatów.
Na początek zacznijmy od jadalnych kwiatów dziko rosnących roślin. Warto tu wymienić fiołek polny, bratek polny i stokrotkę. To ciekawy pomysł na dodatek do sałatek i surówek. Kwiaty fiołka pięknie pachną, a stokrotki dodatkowo nadadzą daniu lekko miętowy posmak. Co więcej bratek świetnie sprawdzi się jako urozmaicenie zup i napojów.
Z dziko rosnących kwiatów jadalnych na wyróżnienie zasługują także robinia akacjowa i czarny bez. Białe kwiaty, które tak dobrze znamy z przydrożnych krzaczków mają bardzo intensywny zapach. Możemy wypróbować je jako dodatek do ciasta naleśnikowego. Moczymy zebrane kwiaty w cieście naleśnikowym i gotowe. Danie wygląda obłędnie na talerzu i smakuje rewelacyjnie.
Jeśli chodzi o ogrodowe rośliny o jadalnych kwiatach, na uwagę zasługuje róża pomarszczona. To najbardziej znany gatunek róży, który znamy z pięknych płatków. Nie przyszłoby nam do głowy zjeść różę, którą na co dzień widzimy w wazonie. Ale pięknie podana na talerzu, to już zupełnie inna historia. Płatki róż są bardzo słodkie, sprawdzą się więc jako dodatek do sałatek owocowych i deserów.
Kolejnym kulinarnym hitem jest także aksamitka. Pomarańczowe kwiaty i intensywny cytrynowy smak sprawdzą się jako urozmaicenie klasycznego puree ziemniaczanego, ryżu, a nawet mięs.
W naszych ogródkach na pewno znajdziemy także nasturcje. Ich żółte lub czerwone kwiaty mają bardzo pikantny smak. Dodane do sałaty zielonej lub jajek, podkręcą smak nawet najprostszego śniadania.
Popularnym kwiatem jadalnym, który znajdziemy w ogródkach, jest także malwa. Płatki mogą mieć różny kolor. Duża zawartość barwników antocyjanowych i słodki smak sprawia, że wyjątkowo poleca się je do sałatek i galaretek owocowych.
Wśród jadalnych kwiatów warzyw możemy wyróżnić na przykład karczochy, dynię i cukinię. Ten pierwszy – czyli karczoch – warto podawać w całości. Mówimy tu o nierozwiniętych kwiatostanach, z których przed zjedzeniem czy podaniem należy wyjąć zewnętrzne łuski. Karczochy możemy jeść surowe, gotowane albo duszone.
Dynie i cukinie, tak dobrze nam znane, sprawdzą się w formie smażonej. Kwiaty smażymy w cieście albo nadziewamy na przykład serem ricotta. To rewelacyjny pomysł na dodatek do tarty czy makaronu.
Uczulamy na jeden szkopuł. Jadalne kwiaty – czy to kwiatów, czy warzyw – nie nadają się do przechowywania. Zbieramy je tuż przed przygotowaniem potraw, nie myjemy ich. Wystarczy je lekko opłukać. Warto wybierać rośliny z pewnego źródła. Najlepszy będzie przydomowy ogródek lub zaufany sprzedawca. Unikajmy kwiatów, które rosną przy ruchliwych trasach samochodowych. Trzeba także zachować czujność i dokładnie sprawdzić, czy wewnątrz kielichów nie kryją się drobne owady
Zastanawiasz się, gdzie kupić jadalne kwiaty do dekoracji? Okazuje się, że to łatwiejsze niż myślisz. Na wielu targach kwiatowych, giełdach kwiatowych jest ich spory wybór. Coraz częściej takie usługi proponują też kwiaciarnie. Zawsze także możesz szukać jadalnych kwiatów w internecie. Kwiaciarnie internetowe mogą mieć konkurencyjne ceny.