Miód. Właściwości i rodzaje miodu. Czym różnią się miód gryczany, miód spadziowy i miód manuka?

Miód jest w naszej kuchni obecny od zawsze. Nie tylko jest smacznym dodatkiem do dań, lepszym zamiennikiem cukru, lecz także ma wiele zdrowotnych właściwości. Niektórzy uważają go za naturalny antybiotyk! Jakie właściwości kryje w sobie miód? I jakie rodzaj miodu będzie dla nas najlepszy?

Miód – właściwości

Miód smakuje każdemu. Słodki, gęsty sprawdza się jako dodatek do herbat, zamiennik cukru w wypiekach, a także jako smarowidło na kanapkę czy element jogurtowego śniadania. Kiedy z zapałem zajadamy się nim podczas codziennego śniadania, nie zastanawiamy się nad jego cennymi właściwościami.

A miód ma ich naprawdę wiele. Przede wszystkim ma silne działanie antybakteryjne i bakteriobójcze. Już Hipokrates twierdził, że swoje długie życie zawdzięcza spożywaniu dużych ilości miodu.  Komu jak komu, ale temu ojcu medycyny powinniśmy wierzyć.

Miód swoje bakteriobójcze właściwości zawdzięcza zawartym w nim enzymom. Pochodzą one głównie z gruczołów ślinowych owadów. W miodzie zawarty jest także nadtlenek wodoru – substancja o właściwościach bakteriostatycznych. Znamy ją skądinąd. 3-procentowym roztworze znana jest bowiem jako woda utleniona.

Do innych substancji, które czynią z niego naturalny antybiotyk należy wymienić choćby lizozym, inhibina (najwięcej zawierają jej miody spadziowe, lipowe i grykowe, ale tylko te z pasiek położonych powyżej 1000 m n.p.m.) i apidycyna. To cenne lekarstwo w walce z ziarniakami gram-dodatnimi, czyli na przykład paciorkowcami czy gronkowcami. Miód jest skuteczny także w leczeniu prątków gruźlicy, rzęsistka pochwowego i grzybów drożdżoidalnych z rodzaju Candida.

Nie można zapomnieć o tym, że miód zawiera duże ilości ważnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu mikroelementów. Warto tu wymienić choćby potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt; czy witaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy oraz biotynę.

Warto wiedzieć, że miód wykazuje także właściwości zwiększające wydolność serca. To w dużej mierze zasługa wspomnianego wyżej potasu. Z tego też względu miód jest nieoceniony przy wzmożonym wysiłku fizycznym, przy długich, przewlekłych chorobach, stanach wyczerpania czy niedoborze związków mineralnych albo pierwiastków śladowych.

Ogólnie wśród dodatkowych (niewymienionych wyżej), ale wciąż szalenie ważnych i cennych właściwości miodu należy wymienić: poprawę odporności, przyspieszenie gojenia się ran, zmniejszone ryzyko powstania bliznowców, pomoc w walce z biegunkami i zaparciami, kojące działanie na układ trawienny, ukojenie nerwów, a nawet działanie nasenne.

Miód – rodzaje

Jest mnóstwo rodzajów miodu. Wśród najpopularniejszych należy wymienić: miód wielokwiatowy, miód lipowy, miód gryczany, miód spadziowy, miód wrzosowy, miód akacjowy, miód rzepakowy, miód manuka.

Warto ulubiony rodzaj miodu zawsze mieć w kuchennej szafce. To ważne – w szafce. Miodu nie przechowujemy w lodówce. Nie możemy go także rozpuszczać w zbyt wysokiej temperaturze, ponieważ w ten sposób straci swoje cenne właściwości. Najlepiej trzymać go w szklanym pojemniku lub słoiku. A wybierać łyżką drewnianą lub metalową.

Ostatnio najpopularniejszy jest miód manuka, miód spadziowy i miód gryczany. Dlaczego? Jakimi właściwościami charakteryzują się te rodzaje miodu?

Miód manuka

Na początek warto zaznaczyć, że nazwa miodu manuka wywodzi się z języka Maorysów. CO oznaczana? W dosłownym tłumaczeniu należy ją rozumieć jako "miód z drzewa herbacianego". Maorysi jako pierwsi wprowadzili miód manuka na stałe do swojej kuchni i medycyny. Sam krzew manuka,  z którego wytwarza się miód, pochodzi z Nowej Zelandii. W tej chwili jednak rośnie już na całym świecie.

Miód manuka w odróżnieniu od innych, wyróżnia się bardzo wysoką zawartością MGO (methylglyoxalu). To substancja, która decyduje o tym, jak duże właściwości lecznicze miód posiada. Inne miody posiadają maksymalnie do 10 mg MGO na 1 kilogram, natomiast w miodzie manuka MGO może być nawet 50 razy więcej.

Miód spadziowy

Miód spadziowy, jak łatwo się domyślić, powstaje ze spadzi. Spadź to lepka substancja, którą pokryte są jodły, świerki, dęby, brzozy i klony. Ma lekko zielony kolor i bardzo korzenny smak. Miód spadziowy ma silne właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Jest polecany w leczeniu gruźlicy, problemach oddechowych.

Miód gryczany

Popularny ostatnio miód gryczany wyróżnia się natomiast bardzo ciemną barwą i mocnym zapachem. Bez trudu więc można go odróżnić od innych miodów. Miód gryczany wykazuje właściwości, które wzmacniają nasze naczynia krwionośne. Zawarta w nim rutyna przyspiesza także proces gojenia ran i tkanki kostnej przy złamaniach.

Więcej o: