Kawa i zawarta w niej kofeina mogą negatywnie wpływać na pracę całego organizmu. Według danych udostępnionych przez Food and Drug Administration (FDA), człowiek nie powinien spożywać więcej niż 400 miligramów kawy dziennie. Jak można się domyślić, jest zupełnie na odwrót. Pijemy coraz więcej kubków kawy - zazwyczaj dla smaku, choć nierzadko także dla innych korzyści.
Badania przeprowadzone na grupie Amerykanów w latach 2012-2018 wykazało, że ponad 64% badanych w wieku 18 lat lub więcej wypija więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie przez ubiegły rok.
Wysoki poziom kofeiny w organizmie może wpływać negatywnie na neuroprzekaźniki w mózgu. Sprzyja to występowaniu mdłości, drgawek, niepokoju i bólów głowy. Detoks od kawy może okazać się skuteczny w oddaleniu potencjalnych skutków ubocznych picia zbyt dużej ilości kawy. Taka kuracja stosowana już przez kilka dni może przynieść szereg zaskakujących korzyści i poprawić kondycję organizmu.
Podstawową korzyścią z odstawienia kawy może okazać się znacznie lepszy sen. Zadaniem kofeiny jest zwiększenie poziomu energii w organizmie i poprawienie jego czujności. Im mniej kofeiny znajduje się w organizmie, tym sen będzie głębszy, lepszy i wydajniejszy. Odpoczynek może dać paradoksalnie więcej siły do sprawnego funkcjonowania przez cały dzień.
Przyjęło się, że kofeina pozostaje w krwi do pięciu godzin. Spożywanie mniejszej ilości kawy to także zdrowsze zęby i szkliwo. Odstawienie kawy pomaga także zmniejszyć masę ciała, a sam napój wpływa na apetyt i uczucie głodu.
Ciało bez "dodatku" kawy funkcjonuje znacznie lepiej. Tuż po zwiększeniu koncentracji następuje efekt nerwowości, stresu i lęku. Następstwem staje się oczywiście spadek skupienia.
Istnieje wiele alternaty dla zwykłej kawy - herbata, kawa bezkofeinowa czy w ogóle odstawienie jej z codziennego jadłospisu.