Przeziębienie w ciąży. Jak leczyć? Skutki przeziębienia w ciąży dla płodu

Katar, gorączka, kaszel. Niby nic, ot zwykłe przeziębienie. A jednak dla kobiet w ciąży to wcale nie jest taka błaha dolegliwość. Nie wystarczy wziąć silnego środka spędzającego wysoką gorączkę. Ba, wręcz jest to raczej niewskazane. Jak więc leczyć przeziębienie w ciąży? Czym grozi przeziębienie w ciąży dla płodu?

Przeziębienie w ciąży – jak leczyć?

Przeziębienie w ciąży zdarza się bardzo często. Kobiety mają obniżoną odporność, ich organizm jest przecież obciążony podwójnie. Mimo dość zaawansowanej profilaktyki, suplementacji diety, tak czy siak często kobiety w ciąży zapadają na przeziębienia. Najczęściej dopada je katar, kaszel, wysoka gorączka. Czasem zdarza się także ból gardła alb bolesność mięśni. Na ogół wszystkie chore skarżą się na ogólne osłabienie i problemy z normalnym funkcjonowaniem. Rzadziej przytrafiają się natomiast wymioty, biegunka czy ból głowy.

Mimo że może nam się to wydawać błahą dolegliwością, przeziębienie w ciąży nie powinno być leczone samodzielnie. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu i ginekologa prowadzącego. Wbrew powszechnemu przekonaniu, można przyjmować wiele leków w ciąży. Nie można jednak robić tego bez konsultacji z lekarzem.

Zatem jak leczyć przeziębienie w ciąży? Oczywiście najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest poddanie się naturalnej farmakologii. Tak, mówimy tu o naturalnych „antybiotykach”, których używały przez lata nasze babcie i prababcie. Warto zażywać w różnej postaci cebulę, czosnek, chrzan, cytryna, miód, imbir, niektóre zioła. W trakcie przeziębienia kobieta w ciąży musi bardzo dużo pić – najlepiej wody lub świeżo wyciskanych soków.

Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, aby pozbyć się wirusów i bakterii. W czasie choroby nie wolno zbytnio się ochładzać czy przegrzewać.

Niestety nie zawsze takie metody pomagają. Jak leczyć przeziębienie w ciąży, kiedy naturalne lekarstwa zawiodły? Terapię powinien ustalić nam lekarz. Podkreślmy to jeszcze raz, nie wolno przyjmować żadnych środków na własną rękę. To, co braliśmy na grypę zawsze, w ciąży może okazać się niebezpieczne dla płodu.

Przeziębienie w ciąży – skutki dla płodu

W tym miejscu warto pochylić się na kwestią przeziębienie w ciąży a wpływu na dziecko. Wiele źródeł przekonuje, że przeziębienie w ciąży jest najbardziej niebezpieczne w pierwszym trymestrze. To w tym okresie powstają najważniejsze narządy dziecka. Niestety podczas silnych objawach przeziębienia może dojść do powstania poważnych wad rozwojowych, a w najgorszym wypadku nawet do poronienia. Lekarze więc zalecają w bardzo wczesnej ciąży unikać miejsc, w których łatwo można się zarazić. Mowa tu o komunikacji miejskiej czy zamkniętych przestrzeniach typu dworzec kolejowy.

Skutki dla płodu przeziębienia w ciąży są najmniej groźne w ostatnim trymestrze. To, z czym ewentualnie musimy się mierzyć, to zmiany w objętości płynu owodniowego, powiększenie wątroby, lekki obrzęk łożyska lub nieduże powiększenie układu komorowego mózgowia u płodu. Sporadycznie, naprawdę bardzo rzadko, może dojść do niedokrwistość u dziecka, która może być niebezpieczna i wymagać leczenia wewnątrzmacicznego.

Przeziębienie w ciąży – Mamaginekolog

Jeśli jesteś w ciąży, na pewno słyszałaś o Mamieginekolog. To lekarka ginekolożka, która prowadzi bardzo poczytne kanały w mediach społecznościowych. Wielokrotnie rozprawiała się z mitami, które wciąż są żywe i niestety bardzo krzywdzące dla kobiet w ciąży. Co więc Mamaginekolog mówi po przeziębieniu w ciąży?

Przede wszystkim zwraca uwagę na objawy: „Gorączka lub stan podgorączkowy, katar, kaszel, ból głowy i gardła oraz reklamowe niewyraźne samopoczucie (…) Jeżeli będziecie mieć wszystkie lub większość z tych objawów to znaczy, że najprawdopodobniej macie "zwykłą" wirusową infekcję górnych dróg oddechowych”. Dalej lekarka, której ufają miliony Polek, zaznacza, że objawy po dwóch-trzech dniach zmniejszą się, a po tygodniu zupełnie miną.

Rozprawia także mit o tym, że kobieta nie może przyjmować w ciąży absolutnie żadnych leków: „Nie ma żadnego powodu żebyście sobie nie "ulżyły", stosując bezpieczne leki w ciąży. Paracetamol w normalnej dawcę, czyli 1-2 tabletek do 4 razy na dobę (…) na inne objawy są całe serie leków bezpiecznych dla ciężarnych”.

Mamaginekolog zachęca jednak otwarcie do odwiedzenia internisty: „Natomiast jeżeli te leki wam w żaden sposób nie pomagają, a objawy zamiast mijać będą się nasilać z dnia na dzień, to po 4-5 dniach (…) radziłabym się udać do internisty lub lekarza rodzinnego po silniejsze leki”.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.