Jak biegać? Jak zacząć biegać? Jak biegać, żeby schudnąć? Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące biegania

Bieganie ma swoich zagorzałych fanów i wielu przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że to szalenie nudny sport. Ci pierwsi, rozpływają się nad zaletami. A bieganie jest samo w sobie dość proste, tanie i niezwykle skuteczne w walce ze zbędnymi kilogramami. Jak więc zacząć biegać? Jak biegać na bieżni?

Jak zacząć biegać?

Potrzebujesz tylko trzech rzeczy. Butów do biegania, miejsca do biegania i szczerych chęci. Więc na dobrą sprawę możesz ograniczyć się tylko do butów! Reszta akcesoriów czy gadżetów jest ci na początku absolutnie zbędna. Buty jednak powinieneś mieć porządne. Można je kupić w sklepie dla biegaczy. Tam pod okiem doświadczonej osoby poznamy wszystkie niezbędne szczegóły. Nie musisz przepłacać. Buty do biegania nie muszą być drogie. Mają być dopasowane do twojej stopy i terenu, po którym zamierzasz biegać.

Co dalej? Jak zacząć biegać, gdy masz już odpowiednie obuwie? Każdy zaczyna biegać z innego pułapu wyjściowego. Jedni mają niezłą kondycję i 15 minut biegu to dla nich pestka. Innych zmęczy nawet pięciominutowa przebieżka. Na początku najlepiej łączyć bieg z marszem. Bieg przeplatamy odcinkami marszu.

Jeśli dopiero zastanawiasz się, jak biegać, pamiętaj, żeby dobrze wybrać teren. Stopniowo i ostrożnie zwiększaj pokonywane dystanse. I zawsze miej cel. Ustal go na samym początku. Może to być kwestia zrzucenia kilku kilogramów, poprawa kondycji czy rozładowanie stresu z pracy.

Kiedy jasno określisz swoją motywację, potrzebujesz już tylko szczerych chęci. Niestety, początek jest zawsze najtrudniejszy. Ruszyć się z domu, z kanapy, sprzed komputera czy telewizora jest zawsze najgorzej. Ale naprawdę warto ruszyć się z domu.
Jak biegać, żeby schudnąć?

Jeśli twoją motywacją jest zrzucenie zbędnych kilogramów, to musisz podejść do biegania bardziej świadomie. Na początek zbadaj skład swojego ciała i dostosuj do niego dietę. Bieganie bez diety nie pozwoli nam niestety schudnąć. Liczy się też pora, kiedy biegamy.

Jak biegać, żeby schudnąć? Przede wszystkim podczas popołudniowego lub wieczornego biegu spalamy głównie węglowodany, zgromadziły się w mięśniach w postaci glikogenu przez cały dzień. Naukowcy szacują, że przez pierwsze 20 minut organizm w 80 procentach czerpie energię z węglowodanów, a w 20 procentach z tłuszczy. Czyli nieprawdą jest powielany przez wszystkie kolorowe magazyny i internet mit, że tłuszcz zaczynamy spalać dopiero po 30 minutach biegania. Dzieje się to dużo wcześniej, ale w mniejszym stopniu. Po biegu około 30-minutowym proporcje się odwracają. Zaczynamy czerpać 80 proc. energii z tkanki tłuszczowej, a 20 proc. z węglowodanów.

Jak biegać szybciej?

Jest wiele technik, które pomagają biegać szybciej. Na początek oczywiście w grę wchodzi redukcja kilogramów. Im jesteśmy lżejsi, tym mamy szansę na lepsze wyniki. Jeden kilogram tłuszczu przekłada się nawet na bieg szybszy o 2,5 sekundy na kilometr. Dzieje się tak za sprawą tlenu, który dostarczamy do naszych płuc. Nasz organizm przyswaja go tyle samo, niezależnie od naszej wagi. Ale kiedy zredukujemy wagę, to, jak łatwo się domyślić, ta sama ilość tlenu jest wykorzystywana do przenoszenia mniejszego ciężaru. Skutkuje to tym, że mamy więcej mocy na każdy kilogram naszej masy i szybciej biegniemy.

Ważna jest także praca nad siłą. Liczy się tu siła  nóg, brzucha i pleców. Dobry biegacz, który osiąga przyzwoite wysiłki to biegacz, który zawsze jest wyprostowany. A nasz korpus najlepiej wzmacniać przez ćwiczenia mięśni brzucha i pleców. Brzuszki, skłony, pompki, wysoki, ale także joga i pilates poprawią naszą siłę. Warto wybrać się na ćwiczenia rozciągające dwa w tygodniu.
Jak często biegać?

To bardzo częste, ale zarazem trudne pytanie. Jak często biegać? To zależy od tego, co chcesz osiągnąć. Jeśli chcesz biegać w maratonach, musisz trenować nawet kilka razy w tygodniu. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z bieganiem, możesz postawić na dwa-trzy treningi w tygodniu.

Z czasem organizm przyzwyczai się na tyle, że bez większych problemów czy zadyszki pozwoli nam na treningi trzy razy w tygodniu.

Jak biegać na bieżni?

Kiedy za oknem szaro i brzydko, nie chce się biegać na świeżym powietrzu. Jak więc biegać na bieżni? Zacznij stopniowo. To zupełnie inny sport. Nie będziesz odczuwać oporu powietrza, podłoże będzie się poruszać. A z czasem, aby utrudnić bieg, podnieś nachylenie bieżni o od 1 do 3 proc.

Więcej o:
Copyright © Agora SA