Odwodnienie organizmu. Skutki uboczne odwodnienia organizmu. Co robić przy odwodnieniu organizmu?

Odwodnienie organizmu to poważny problem. Może być zagrożeniem życia. Szczególnie sytuacja tyczy się dzieci i osób starszych. Często odwodnienie kojarzy się nam z upałami, ale okazuje się, że równie dobrze może nam się ono przytrafić w środku zimy. Co robić przy odwodnieniu organizmu?

Odwodnienie organizmu – co to?

Odwodnienie organizmu to stan chorobowy. Jest to wynik utraty elektrolitów i wody z organizmu. Woda i wspomniane elektrolity są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki nim dochodzi do licznych procesów w organizmie, może być zachowana gospodarka wodno-elektrolitowa. Odwodnienie jest więc szalenie niebezpiecznym stanem.

W zależności od rodzaju zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej możemy wyszczególnić trzy rodzaje odwodnienia. Pierwszym jest hipertoniczne (inaczej hiperosmolarne), o którym mówimy w przypadku większej utraty wody niż elektrolitów. Kolejne odwodnienie nazywamy hipotonicznym, czyli hipoosmolarnym. Ten typ wyróżnia przewagą utarty elektrolitów. Trzeci rodzaj to odwodnienie izotoniczne (izoosmolarne), które spowodowane jest  utratą takiej samej ilości wody i elektrolitów.

Odwodnienie organizmu – objawy

Głównym i pierwszym objawem odwodnienia organizmu, który powinien nas zaalarmować jest uczucie pragnienia. Kiedy chce nam się pić, organizm upomina się w oczywisty sposób o uzupełnianie płynów. Pragnieniu często towarzyszy rzadsze oddawanie moczu, który nagle może być ciemniejszy. Zaniepokoić powinien nas ciemnożółty mocz.

Kolejnymi objawami odwodnienia organizmu są między innymi suche śluzówki jamy ustnej oraz języka, brak apetytu, nienaturalnie wzdęty brzuch i senność.

Odwodnienie organizmu – skutki

Odwodnienie organizmu niesie za sobą wiele skutków ubocznych. Jako pierwsze skutki uboczne odwodnienia organizmu można wymienić problemy ze wzrokiem, podwyższone ciśnienie, zaparcia, przedłużające się zmęczenie.

Kolejnym skutkiem ubocznym odwodnienia będą zaburzenia pracy nerek. Przez niedobór wody nie wydalamy toksyn, więc może dojść do bolesnego zapalenia pęcherza. Dodatkowo trzeba pamiętać, że woda rozrzedza krew, oznacza to, że jej stały niedobór doprowadza do zagęszczenia krwi. A osoby ze zdiagnozowanymi problemami układu krążenia, a przede wszystkim z chorobą niedokrwienną serca, mogą mieć zawał. Nieodpowiednia podaż płynów w diecie skutkuje też problemami na tle nerwowym. Układ nerwowy przestaje regulować choćby procesy trawienne czy wydalanie.

Ze skutków ubocznych odwodnienia organizmu trzeba też wymienić przyspieszenie akcji serca,   utratę elastyczności skóry, podwyższoną temperaturę, problemy z koncentracją, mniejsze pocenie się, suchość w okolicach pachwin i pach.

Skrajne odwodnienie w drastycznych przypadkach może wywołać drgawki, spadek ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej i nawet utratę przytomności.

Odwodnienie organizmu u osób starszych

O ile odwodnienie organizmu jest bardzo poważną dolegliwością i nie można jej lekceważyć w żadnym przypadku, o tyle jeszcze więcej czujności powinni zachować seniorzy. To dla nich prawdziwe zagrożenie, które może skończyć się tragicznie.

Odwodnienie organizmu u osób starszych zaczyna się od suchych ust. To pierwszy objaw. Potem dochodzą zaparcia i problemy ze wzrokiem.

Bardzo ważne więc w przypadku osób starszych, choć oczywiście nie tylko, aby przyjmować minimum dwa litry płynów dziennie. Należy też unikać długiego przebywania na słońcu.

Odwodnienie organizmu – co robić?

Jeśli dostrzeżesz u siebie lub innych objawy odwodnienia organizmy, koniecznie natychmiast uzupełnij płyny. Dodatkowo postaraj się zapobiec dalszej utracie wody.

Ważne – jeśli doszło u ciebie do odwodnienia hipertonicznego nie wolno podawać płynów z elektrolitami. W żadnym przypadku nie powinniśmy nawadniać organizmu zbyt gwałtownie. Jeśli odwodnienie jest bardzo poważne, a organizm wykończony, może okazać się, że niezbędne będzie dożylne podawanie glukozy, chlorku sodu lub chlorku sodu wraz z potasem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.